En İyi Robot Süpürgeler 2022

En iyi robot süpürgeler başlığı kulağa biraz garip geliyor. Bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde ya da Jetgiller gibi çizgi filmlerde gördüğümüz robot süpürgeler artık gerçek oldu. Şu sıralar herkesin bir tane almak istediği ve yakın zamanda her evde göreceğimiz cihazlar olarak kabul görmekteler.

Neden Robot Süpürge Almalıyım?

Bu sorunun yanıtı aslında çok basit. Robot süpürgeler sahip oldukları teknik özellikler sayesinde siz evinizde olmadığınızda bile evinizi temizleyebiliyor. Bu durum yoğun iş hayatının ortasında kalan bizler için bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. İster otonom olarak çalışır isterseniz iş yerinizden ya da piknik yaparken telefonunuzdan verdiğiniz komutla birlikte çalışmaya başlar. Böylelikle evi süpürme derdi tamamen ortadan kalkar. Bu iş için ayıracağınız vakti de daha eğlenceli aktivitelerle geçirebilirsiniz.

Robot Süpürgeler Nasıl Çalışır?

Bu soruya yanıt verirken bazı ayrımlar yapmamız gerekecek. Robot süpürgelerin ilk çıktığı zamanlardaki modelleriyle 2022 yılında gördüğümüz modelleri arasında teknoloji bakımından dikkate değer farklar oluştu. Çalışma mantıkları aynı gibi görünse de sahip oldukları sensörler, toz emiş güçleri, birden fazla odayı haritalandırabilme, otonom veya internet bağlantısı ve kendi kendini temizleme gibi bazı kriterler noktasında farklılıklar vardır.

Robot süpürlerin temel çalışma mantığı

Öncelikle robot süpürgelerin temel modellerinin çalışma prensibiyle başlayalım. Bu robot süpürgeler üzerlerindeki sensörler aracılığı ile odayı haritalandırır. Bazı modellerde bu işlemi süpürge kendisi yaparken, bazı modellerde kullanıcılar yapmak zorunda kalıyor. Daha sonra robot süpürge gene sensörlerini kullanarak kendi temizlik işlemine başlar. Hiçbir yere çarpmadan tüm odayı temizler. Fakat şarjı bittiğinde temizlik işlemini durdurur ve en kötüsü içini siz temizlemek zorunda kalırsınız.

Robot süpürgelerin gelişmiş versiyonları

Fakat daha gelişmiş versiyonlarında temel versiyonlarda gördüğümüz bazı eksiklikler giderilmiş gibi duruyor. Öncelikle en önemli nokta süpürgenin şarjının her daim kontrol edilmesi sorunu ortadan kalkıyor. Robot süpürgenin şarjı belli bir noktaya geldiğinde temizlik işlemini durdurup şarj istasyonuna gidiyor. Şarjını doldurduktan sonra tekrar kaldığı yerden temizliğe devam ediyor. Dahası birden fazla odayı otonom (kendi kendine) haritalandırıp sizin iş yükünüzü alıyor. Bunlara ek olarak süpürgenin yanı sıra sert zeminlere paspas da yapıyor. Tüm bu özelliklerin yanı sıra kendi kendini temizleme özelliğine de sahipler. Atık torbaları dolduğunda istasyonlarına giderek içlerini temizliyorlar.

İleri seviye temizlik yapan bu robotlara internet üzerinden de bağlanabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde evinizi uzaktan temizlemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Peki Hangi Robot Süpürgeyi Tercih Etmeliyiz?

Robot süpürgeler giderek popüler olunca her teknoloji markası bu alanda ürün ortaya çıkarmaya başladı. Bu nedenle onlarca seçenek arasından en iyisini bulmak biraz zor olabilir. Bu nedenle sizler için araştırmayı biz gerçekleştirdik. Birçok modeli çeşitli kriterlere göre inceledik.

Zaman içerisinde satıştan kaldırılma ya da yeni modellerin gelmesi durumuna karşı da bu yazıyı belli aralıklarla güncelleyeceğiz. Şimdi incelediğimiz modellere bir bakalım.

  1. iRobot Roomba S9 Plus (En iyi robot süpürge)

Öncelikle robot süpürge denildiğinde size tavsiye edebileceğimiz en iyi markanın iRobot s9 plus olduğunu söylememiz gerekiyor. Tüm dünyada en popüler robot süpürge olması şaşırtıcı değil. Fakat ne yazık ki fiyat olarak da rakiplerinin oldukça üstünde. Bazen indirimler olsa da fiyatı 24 bin TL üstünde görülüyor. Buna rağmen eğer parayla ilgili bir sıkıntınız yoksa yüksek emiş gücü ve süper teknik özelliklerini göz önünde tutarak bu robot süpürgeyi tercih edebilirsiniz.

Robot süpürge için bazı testler gerçekleştirilmiş. Bu testler sert zemin temizleme, kısa uzunluktaki halı ve orta uzunluktaki halı olmak üzere üç farklı kategoride gerçekleştirilmiştir. Roomba S9 plus sert zeminde yüzde 93’lük temizleme başarısına ulaştı. Kısa tüylü halı temizlemede yüzde 28’lik bir başarı gösterdi. Orta uzunluktaki halılarda ise yüzde 73’lük temizleme oranıyla en iyi robot süpürge oldu.

Diğer robot süpürgelerle karşılaştırıldığında daha fazla köpek tüyü, kılı ve diğer alerjenleri temizlemektedir. Ayrıca kendi yönünü bulabilmesi, birden fazla odayı haritalandırması, sisteme yasak bölge eklenebilmesi gibi özellikleri sayesinde de ön plana çıkmaktadır. Bunlara ek olarak Alexa ve Google Asistan kullanarak temizliği başlamasını emredebilirsiniz. S9 Plus evinizin internetine de bağlanabiliyor.

S9 Plus’ın bir odayı temizleme süresi ortalama 25 dakika kadar sürmektedir. Roomba S9 Plus ile ilgili en güzel özellik ise Temizleme istasyonu’nun (CleanBase Docking Station) robot süpürgeyi otomatik olarak temizlerken aynı zamanda da şarj etmesidir. Bu avantaj sayesinde robot süpürgenizin şarjını düşünmek zorunda kalmazsınız.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

  1. Roborock s7

Roborock firması tarafından piyasaya sunulan en yeni robot süpürge modelidir. Bu model bir önceki modelle tasarım olarak benzer görülse de teknolojik olarak çok daha üst düzeydir. Sert yüzey temizleme ve akıllı navigasyon sistemlerinin yanı sıra makul fiyatıyla da dikkatleri üstüne çekiyor. Öyle ki sert zemin temizleme başarısı neredeyse Roomba ile aynı düzeydedir. (yüzde 92,8).

Kısa uzunluktaki halılarda ve orta uzunluktaki halılarda elde ettiği temizleme başarısı ise sırasıyla yüzde 64,2 ve yüzde 50,4’tür. Bu temizleme oranları ile birçok robot süpürge modelinin üstünde başarı göstermektedir. Fakat evcil havyan tüylerinin temizlemesi konusunda ne yazık ki Roomba S9’un başarısına ulaşamıyor.

Çoklu sensör ve lazer desteği sayesinde çok etkili bir navigasyon sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle temizleme süresi de diğer modellere göre daha kısadır. Test için kullandığımız odayı 16 dakikada temizledi. Bu süre en iyi robot süpürgeden 9 dakika daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Diğer bir özelliği ise etkili paspas sistemidir. Tek yapmanız gereken şey robot süpürgenin su haznesini doldurmanız. Gerisini S7 kendi başına hallediyor. Öyle ki sert zeminlerde paspas özelliğini kullanırken, halı üstüne çıktığında mopu (pas pas) 5 mm kadar yukarı çekiyor. Böylelikle halınız ıslanmıyor.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

  1. Eufy RoboVac 35C

RoboVac fiyatıyla sizi şaşırtacak bir robot süpürge olarak karşınıza çıkıyor. Rakiplerine oranla daha makul bir fiyat seviyesinde satışa sunulan Eufy RoboVac 35C performansıyla bizleri etkiledi. Sert zeminlerdeki toz temizleme oranı yüzde 78,9 olarak karşımıza çıkıyor. Bu oran en iyi robot süpürgelerden çok uzakta bir oran sayılmaz. Kısa uzunluktaki halılarda ve orta uzunluktaki halılarda ise sırasıyla yüzde 53,5 ve yüzde 52,2 olarak karşımıza çıkmaktadır. 3 noktalı temizlik sisteminde bulunan 3 adet fırça ve yüksek emiş gücü arzu ettiğiniz temizliğe ulaşmanızı sağlar.

Ayrıca bu robot süpürge evcil hayvan tüylerinin temizlenmesinde de fena sayılmaz. Özellikle sert zeminlerde gayet başarılı iş çıkartan bu robot süpürge halı üstündeki tüylerin toplanmasında aynı başarıyı tam anlamıyla gösteremiyor.

Teknoloji olarak çok gelişmiş olan RoboVac robot süpürge akıllı navigasyon sistemiyle rakiplerinin sınıfına çıkmış görünüyor. Ayrıca akıllı telefonlar ile uzaktan da komut verebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak temizlenecek odalara sınırlama getirme, sesli bilgilendirme, boşluk sensörü gibi teknolojilerle donatılmış. Her ne kadar çok fazla teknolojik ekipmanla donatılsa da tasarım olarak oldukça ince ve şık. Sessiz mod sayesinde sizi rahatsız etmeden temizliği bitirebiliyor.

Diğer özellikler

Kısa şarj süresi: 2 saat kadar kısa sürede şarj olabilmektedir. Tam dolu bir şekilde 100 dakika kadar çalışabilir.

1500Pa Emiş Gücü: Yüksek emiş gücü sayesinde halı ve sert zeminlerde en iyi performansı sergiler ve yüzde 100 hijyen sağlar.

Yıkanabilir Filtre: Robot süpürgenizin filtrelerini değiştirmek zorunda değilsiniz. EPA HEPA filtrenizi istediğiniz zaman yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz.

Toz Haznesi: 0.6 L Toz haznesine sahiptir.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

  1. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro – Akıllı Robot Süpürge

Dünyaca ünlü teknoloji firmalarından biri olan Xiomi, robot süpürge ürünleriyle de adından söz ettiriyor. Bu zamana kadar çeşitli modellerini piyasaya sunan Xiomi firmasının son robot süpürgesi Mi Robot Vacuum Mop Pro.

Mop Pro ev temizliğindeki en önemli iki bileşeni bir araya getiriyor. Hem evinizdeki tozları yüksek emiş gücüyle çekerken hem de paspas (mop) özelliği ile sert zeminlerin siliyor. Farklı temizlik modlarıyla istediğiniz ayarı yapmanıza olanak veriyor. Sessiz, standart, orta ve turbo olmak üzere 4 farklı temizlik moduna sahiptir. Turbo modunda yüksek emiş gücünü ortaya çıkartıyor. Bu nedenle halı zeminlerde çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Mop Pro’nun gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu özelliklerden biri de akıllı navigasyon sistemidir. Mop Pro evinizin ve odaların haritasını çıkartır. Bu sayede her temizlik öncesi odayı tanıtmanız gerekmez. Ayrıca süpürgeyle ilgili tüm ayarlamaları (haritalandırma vb.) Mijia App uzaktan kumanda kullanarak yapabilirsiniz.

Robot süpürgelerin en kötü özelliklerinden biri olan şarj sorununa da bir bakıma çözüm getirmişler. Mop Pro 60 dakikada şarj oluyor ve bu şarj ile yaklaık 120 dakika boyunca çalışıyor.

Üzerinde bulunan 12 adet sensör ve 2100 Pa’lık yüksek emiş gücü ile daha hassas bir temizlik gerçekleştirmektedir. Bunlara ek olarak akıllı kontrollü su deposu ve 3 vitesli su çıkışı gibi özellikleriyle de ön planda kendine yer ediniyor.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

Piyasada onlarca robot süpürge markası ve modeli bulunmaktadır. Yapacağınız alışverişlerinizde olabildiğince dikkatli araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle fiyatı çok düşük olan robot süpürgelerin teknik özelliklerini ve garanti sürelerini detaylı incelemenizde fayda var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.