Ekran Kartı Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Ekran kartı arıza tespiti için cihazınızı kullanırken yaşadığınız sorunlara bakarak anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı bazı yöntemler kullanarak ekran kartı modeli ve özellikleri öğrenme başta olmak üzere ekran kartı hakkında birçok bilgiye de ulaşmanız mümkündür. Ekran kartının sorunlu olduğunu anlamak için bazı belirtileri takip etmeniz gerekir. Bu sorunları yaşıyor veya çok sık alıyorsanız büyü olasılıkla ekran kartı arızalıdır.

Masaüstü veya laptoplarda ekran katı sorunu olup olmadığını anlamak için şu göstergeleri takip edin:

  • Mavi ekran hatası.
  • Aygıt Yöneticisi bölümünde ekran kartı sürücüsünde sarı ünlem işareti görünmesi.
  • Görüntüde renkleme ve farklı renk tonlarının görülmesi.
  • Görüntü kaybı yaşanması.
  • Ekran renklerinin birbirine girmesi vb.

Ekrana ilişkin sorunların büyük bölümü ekran kartı ile ilgili zannedilse de doğrudan monitör veya görüntü ayarları ile de ilgili olabilir. Bu nedenle sorunun doğru tespit edilmesi önemlidir.

Ekran Kartı Nedir, Ne İşe Yarar?

Ekran kartı veya grafik kartı olarak da adlandırılan parça, bilgisayarların en hayati organlarından biridir. Bilgisayardaki görüntüleri işleyerek ekrana aktarılmasını sağlamaktadır. Her ne kadar basit gibi görünen bir işleve sahip olsa da temelde son derece karmaşık bir yapıdadır. Ekran kartı ne kadar kaliteli ise o kadar canlı, seri ve kaliteli görüntüler elde edilecektir. Özellikle film – dizi izlerken, oyun oynarken veya video, fotoğraf düzenlemesi (edit) yaparken de kaliteli bir ekran kartına olan ihtiyacı hissedeceksiniz.

Daha yüksek canlı grafikli oyunlar daha iyi görüntü performansı ile ekran kartı sayesinde sunulmaktadır. Bilgisayardaki tüm verilerin ekrana getirilmesinde ekran kartınızın gücüne göre alacağınız performans ve verimlilik de değişiklik gösterecektir.

Ekran Kartı Yandığı Nasıl Belli Olur?

Ekran kartı bozuk görüntü veriyorsa sorunun kaynağını doğru tespit edilmesi ve buna göre işlem yapılması gerekecektir. Şayet ekran kartı yanmışsa muhtemelen ekrana görüntü gelmeyecek ve bilgisayarın fanı normalden farklı çalışacaktır. Öte yandan bilgisayar içinden gelen iç seslerin de buna işaret ettiği söylenebilir. Tek başına ekrana görüntü gelmemesi ekran kartının yandığına işaret etmez. Bu nedenle sorunun kaynağının tespiti oldukça önemlidir. Sorun tamamen farklı bir unsurdan da kaynaklanıyor olabilir. En iyi çözüm varsa garantiye göndermek veya yetkili servisten destek almak olacaktır.

Ekran Kartı Neden Görüntü Vermez?

SAMSUNG

Ekran kartı görüntü vermeme sorunu kasa içindeki ısı dağılımı ve havalandırmanın iyi olmadığı durumlarda görülebileceği gibi ekran kartından kaynaklı diğer birçok soruna bağlı olabilir. Öte yandan monitörde görülecek bazı sorunların da ekran kartının görüntü vermemesine neden olması mümkündür. Bilgisayar birçok farklı parçanın birbiri ile etkileşimine bağlı olarak çalıştığı için ekran kartı sorunu tek başına değil diğer parçalarla beraber değerlendirilmelidir. Bu nedenle ekran kartından kaynaklanan görüntü vermeme sorunu için ekran kartının değiştirilmesi ile sorunun çözümü denenebilir.

Ekran Kartı Tamiri Nasıl Yapılır?

Ekran kartı tamiri son derece zordur. Oldukça hassas bir yapıda olan ekran kartı belirli nedenlere bağlı olarak arıza verebilir. Bu arızanın çözümü için doğru bir çözüm önerisi yapılması gerekmektedir. Ekran kartının tamiri zorlu olduğu için çözüm doğrudan yeni ekran kartı ile değiştirilmesi olacaktır. Doğrudan ekran kartının tamiri çoğu durumda mümkün değildir.

Bazı durumdalar ise sürücülerin güncel olmaması da ekran kartının sorun çıkarmasına neden olabilir. Driver güncellemesi yaparak ekran kartı ile ilgili sorunların büyük olasılıkla ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Bu da farlı bir tamir yöntemi olarak değerlendirilebilir. Güncel olmayan sürücüler farklı sorunlara da yol açabilir.

Laptop Ekran Kartının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Laptop ekran kart arızası olup olmadığını anlamak için bazı belirtileri takip etmeniz gerekecektir. Bu belirtiler arasında şunlar sayılabilir:

  • Ekranda rastgele belirlen renkler ve şekiller.
  • Bilgisayarı açtığını ilk andan belirli süre siyah ekran görünmesi.
  • Yüksek fan gürültüsü.
  • Ekrandaki görüntülerin donması, takılması vb.

Tüm bilgisayarlar ekran kartından kaynaklanan arızalar benzer özellikler gösterecektir. Ekran kartı sorunu olan bilgisayarların sürücü güncellemelerine rağmen aynı sorunu vermeleri halinde garanti veya yetkili servise gönderilerek sorunun çözümü için işlem yapılması gerekecektir. Yine çözülemeyen sorunlarda ise yeni ekran kartı satın alarak eskisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Ekran kartında sorun olması halinde bilgisayarınızın performansında ciddi düşüşler görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.