iOS 17 Beta Sürümü Çıktı. İşte Merak Uyandıran Yenilikler

Yeni parola merhamet modu, çevrimdışı haritalar modu ve çok daha fazlası bu sonbaharda kullanıcılarla buluşacak.

Apple, Worldwide Developers Conference’da iPhone telefonların bir sonraki işletim sistemi olan İOS17’nin de içinde olduğu birçok yazılım geliştirmeleri ile ilgili tanıtımlar yaptı. Her ne kadar bu yazılımsal yenilikler heyecan verici ve merak uyandırıcı olsa da şimdilik sadece yazılım geliştiriciler ve beta testerlar tarafından indirilip denenebilecek. Ne yazık ki sonbahara kadar biz kullanıcılarla buluşamayacak.

iPhone kullanıcılarını heyecanlandıracak bazı yeni özellikleri sizlerle paylaşabiliriz.

StandBy Mode

iOS 17 ile birlikte telefonunuzda yeni bir mod olan StandBy modu yer alacak. Eğer telefonunuz şarj olurken bu kodu açarsanız, telefonunuz akıllı bir ekrana dönüşecek. Telefonunuzun ekranında saat, widgetler, canlı aktiviteler ve daha fazlası gösterilecek.

Bu özellik oldukça işe yarar görünüyor özellikle mutfakta yemek yaparken ya da gece yatağınızın başucunda telefonunuzu şarja taktığınızda. Fakat üzülerek söylemek gerekiyor ki şimdilik sadece iPhone 14 Pro ve Pro Max kullanıcıları bu özellikten faydalanabilecek. Daha önceki modellerde ise bu mod açıldığında belli bir süre ekran açık kalacak ama sonrasında ekran kapanacak.

72 Saat Parola Merhamet Periodu

Her ne kadar ismi biraz farklı gelse de hepimizin zaman zaman yaşadığı parola unutma sorununa bir nebze de olsa çözüm buluyor. Telefonunuzun şifresini değiştirdiğinizde eğer bu yeni parolayı hatırlamazsanız sıkıntılı bir süreç yaşanabiliyor. Apple bu durumu bir nebze hafifletmek için yeni değiştirdiğiniz parolanız yerine eski parolanızı 72 saat boyunca kullanabilmenizi sağlayan bir sistem kurmuş. Böylelikle yeni parolanızı hatırlamasanız bile eski parolanızla telefonunuza giriş yapıp parolayı tekrar değiştirebilirsiniz. Pek çok kişiyi rahatlatan bir sistem olmuş.

Otomatik Düzeltmelerde İyileştirme

Malumunuz olduğu üzere iPhone’ların sahip olduğu klavye sahip olduğu özellikle yazmakta olduğunuz kelimeyi inceleyip gerekli düzeltmeleri gerçekleştiriyordu. Böylelikle kelimeleri yazarken yanlış yazmamızı engelliyordu. Şimdi ise iOS 17 ile birlikte Open AI yapay zeka’nın kendi dil modellerinde kullandığına benzer bir transformer modelle tanışacağız. Böylelikle telefonun klavyesi yazdığınız mesajda bir sonraki kelimeyi tahmin edebilecek. Buna isimler ya da kötü kelimeler de dahil. Aynı zamanda otomatik kontrol özelliği Microsof Word’de olduğu gibi yazdığınız metinleri dil bilgisi açısından da inceleyip düzeltecek. Özellikle ülkemizde çok işe yarayacak.

Yeni Journal Uygulaması

Journaling uygulaması size stresinizi yönetmenizden amaçlarınıza ulaşmanıza kadar birçok alanda yardımcı olabilir. iPhone telefonunuzun yeni journaling uygulası olan Journal bu sene iOS 17 ile birlikte sizin kullanımınıza açılacak. Şu an piyasada birçok journaling uygulaması mevcut ama Apple uygulaması kişiselleştirilmiş teşvikler vererek size yardımcı olmak için makine öğrenmesini kullanacak. Aynı zamanda bildirimlerinizi yazı yazabilmeniz için planlayabilmenizi sağlayacak. Bu uygulama tüm kişisel bilgilerinizi end-to-end şifreleme ile koruyacak.

Eğer kalem kağıt kullanmaktan ziyade telefona yazmayı tercih eden biriyseniz bu uygulama sizi cezbedecek. Hali hazırda düzenle defter tutan biri olsanız dahi, bu uygulamadan faydalanabilirsiniz. Uzun yıllardır not tutan biri olarak tabi ki ben de kalem kağıt işini bırakmam ama bazen ne yazacağımı bilemediğim durumlarda bana yardımcı olabilir.

Yeni Mesaj Geliştimeleri ve Özellikleri

Mesaj uygulaması da yeni iOS 17’de geliştirilmiş. Bunlardan en güzel Check In özelliği. Örnek vermek gerekirse, gitmek istediğiniz yere güvenli bir şekilde ulaştığınızı hızlı ve kolay bir şekilde arkadaşlarınız ya da ailenizle paylaşabileceksiniz. Eğer bir anne baba iseniz bu özellik sayesinde çocuğunuzun arkadaşının evine ya da okuluna güvenli bir şekilde ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.

Diğer bir özellik ise sistemin sizi okunmamış mesaja götürmesi. Özellikle grup konuşmalarında bir baktığınızda 50-60 mesaj bildirimi geldiğini görebilirsiniz. iOS 17 ile birlikte artık mesajlara girdiğinizde sizi ilk okunmamış mesaja götürecek. Böylelikle mesajlardan kaçırdığınız olmayacak.

Eğer mesajlardan birine özellikle cevap vermek istiyorsanız artık mesajı yana kaydırmanız yeterli olacak. Eskiden mesaja basılıp tutmanız ve Reply seçeneğini tıklamanız gerekiyordu.

Ayrıca artık mesajlarınız için fotoğraflarınızdan stickerlar oluşturabileceksiniz. Apple bunlara Live Stickers olarak adlandırmış. Bu stickerlara efekt ekleyebileceksiniz ve onları telefonunuzda saklayıp diğer mesajlarınızda da kullanabileceksiniz.

Yeni Contact Posterleri

Eskiden rehberinizdeki kişilere farklı zil tonları tanımlardık ya da onların fotoğraflarını aramalarda ekranda görürdük. Şimdi ise eğlenceli duvar kağıtları ile rehberinizdeki kişileri eşleştirebilirsiniz. Çeşitli emojilerle ya da renklerle çok eğlenceli bir hal alabilir.

Ayrıca bu contact posters sadece telefon aramalarında değil, whatsapp gibi farklı uygulamalardan gelen aramalarda da ekranda görülecek.

Bu uygulama Apple firmasının kişiselleştirme ile ilgili katı tutumunu yavaş yavaş terk ettiğinin izlerini taşıyor. Normalde Apple firması böyle özellikleri kullanıcılara sunmazdı. Belli mi olur belki ileride diğer uygulamaların da özelleştirilebildiğini görürüz.

Verification (onaylama) Mesajlarını Otomatik Olarak Sil Özelliği

Malum artık gün içinde onlarda verification (onaylama) mesajı ya da maili alıyoruz. Bunlar yüzünden mesaj ya da mail kutularımız durmadan uyarı veriyor. Eğer ayarlar> parolalar > parola seçenekleri işlemlerini yaparsanız karşınıza yeni bir seçenek daha çıkacak Clean Up Automatically under Verification Codes. Eğer bunu aktif hale getirirseniz mail kutunuza ya da mesaj kutunuza gelen verification kodlarını kullandıktan sonra sistem otomatik olarak sielcek. Sizin için çöpleri atacak bir yardımcı gibi düşünebilirsiniz.

Hatırlatıcılara market listenizi ekleyebileceksiniz

Bu özelliği kullanmak için iOS 17 işletim sistemini yükledikten sonra Reminders uygulamasını güncellemeniz gerekecek. Sonrasında ise yeni bir reminder açacaksınız. Bu aşamadan sonra ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta (…) simgesine tıklayacaksınız. Sonrasında List Info sekmesi ve sonrasında lise List Type’ın yanındaki Standart sekmesine tıklayacaksınız. Buradan da Groceries bölümüne tıklamanı gerekcek.

Bunu bir kez aktif hale getirdikten sonra Reminders ( Hatırlatıcı) uygulaması farklı market ürünlerini otomatik olarak gruplandıracak. Benim gibi alışverişte genellikle notlar uygulamasını kullanıyorsanız işinizi epey kolaylaştıracak. Yapacağınız alışverişi daha kolay hale getirecek ve liste hazırlama derdinden de önemli ölçüde kurtulacaksınız.

AirPods için Konuşma Algılama Özelliği

AirPods ile son ses müziğin keyfini çıkartırken karşınıza çıkan biriyle konuşmaya başladığınızda AirPods bunu algılayıp müziğin sesini kısacak, arka plan gürültüyü azaltacak böylelikle birisine merhaba demek için müzik sesini kısmaya çalışmanıza gerek kalmayacak.

Bunun yanı sıra dinleme deneyimini en üst  düzeye çıkartmak için kişiselleştirilmiş ses ve Adaptive Audio gibi özellikler de geliyor.

Artık Hey Siri demenize gerek kalmayacak

iOS 17 ile birlikte artık hey siri demeden Siri’ye ulaşabileceksiniz. Sadece Siri diyerek seslemeniz ile birlikte Siri aktif hale gelecek.

Ayrıca artık Siri’ye arka arkaya emirler verebileceksiniz. Alarmı kur, arkadaşıma mesaj gönder dediğinizde her ikisini de yapacaktır. Eskiden her bir komut için hey Siri demeniz gerekiyordu.

AirTags Birden Fazla Kişi ile Paylaşılabilecek.

Eşyalarımızı takip edebilmek için kullandığımız AirTags’ler artık birden fazla kişi tarafından da takip edilebilecek. Örneğin ailenizin hepsi bir bavulu takip edebilecek böylelikle her defasında takipçiyi değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.

Ayrıca biriyle seyahat ederken eğer o kişi AirTag taşıyorsa size uyarı gelecek. Bilinmeyen AirTag yakınınızda diye gelen uyarı sayesinde istenmeyen takiplere karşı korunacaksınız.

Ve en önemli özelliklerden biri Çevrimdışı Haritalar

Bu özellik uzun zamandır bekleniyordu. Malum bazı uygulamalar haritaları indirmeniz sayesinde size çevrimdışı navigasyon hizmeti sağlıyordu. Bu özelliğin Apple Maps uygulamasına da gelmesi harika oldu. Artık istediğiniz bölgenin haritasını indirip internet olmadan navigasyonu kullanabilirsiniz. Ayrıca elektrikli araç şarj istasyonlarından, park yeri tavsiyelerine kadar birçok konuda size yardımcı olacak.

Airdrop ve NameDrop

AirDrop belki de şu an rakipsiz bir iletim aracı. Çok büyük dosyaları bile kısa süre içinde diğer apple cihazlara aktarabiliyorsunuz. Fakat bunu yapabilmek için iki cihazın menzil içinde olması gerekiyordu. Gelen özellik ile birlikte artık ilk anda menzil içinde olmaları yeterli olacak. Aktarım başladıktan sonra menzilden çıkmanız sorun olmayacak.

Ayrıca artık rehberinizdeki kişileri NameDrop yöntemiyle diğer Apple cihazlara aktarabileceksiniz.

Hassas İçerik Uyarısı

Bu özellik ile istenmeyen çıplaklık içeren video ve fotoğraflara karşı korumaya sahip oluyorsunuz. Bu içerikleri görmeden önce blurlayabilirsiniz. Bu özellike mesajlardan gelen içeriklerde, AirDrop’tan gelen içeriklerde aslında tüm uygulamalardan gelen içerikler de çalışacak.

Daha fazlası için Eylül ayını bekleyeceğiz sanırım. Fakat bu geliştirmeler bile şimdiden bizde heyecan yarattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir