Android Sürüm Yükselme Nasıl Yapılır?

Android sürüm yükseltme programı kullanılmasına gerek kalmadan Android işletim sistemine sahip cihazları kullanan kişilerin cihaz ayarlarından sürümlerini otomatik olarak güncellemeleri mümkündür. Özellikle güvenlik açıklarının giderilmesi, yeni özelliklerin eklenmesi ve daha iyi bir işletim sistemi performansı için bu güncellemelerin belirli aralıklara yapılması önemlidir.

Android yazılımının en güncel sürüme yükseltilmesi birçok farklı avantaj sağlamaktadır. Özellikle bazı uygulamaların hala kullanılabilir olması, güncelleme alması veya telefonunuzla yeni Android sürümü özelliklerinin kullanılması için Android sürüm yükseltme işlemi yapılmalıdır.

Android Sürümünü Kontrol Etme ve Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android sürümü kontrol etme ve güncelleme işlemleri dakikalar içinde yapılabilir. Cihazın Android sürüm numarasını, güvenlik güncellemesi düzeyini ve Google Play sistem düzeyini ‘’Ayarlar’’ bölümünden kontrol etmek mümkündür. Hangi Android sürümüne sahip olduğunuzu öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Cihazın ‘’Ayarlar’’ bölümüne girilir.
  • Sayfanın alt bölümlerinde yer alan ‘’Sistem > Sistem Güncellemeleri’’ sayfasına giriş yapılır.
  • ‘’ Android Sürümü’’ ve ‘’ Android Güvenlik Güncellemeleri’’ yazan bölümlerden kontrol etme işlemlerinin yapılması mümkündür.

Güncellemeleri kontrol ettikten sonra wifi ağına bağlandığınız anda rahatlıkla Android’in en güncel sürümünü cihazınıza indirebilirsiniz.

Eski Telefon Android Sürüm Yükselme Nasıl Yapılır?

Eski telefon Android sürüm yükseltme işlemleri yapılamamaktadır. Bazı eski model telefonlarda güncelleme alamadığı için zaman içinde bazı uygulamaları da alıştırmayacaktır. Öte yandan çeşitli güvenlik açıkları görülebilir veya cihaz performansında da belirli sorunlar ortaya çıkabilir. Wi – Fi ağına bağlandıktan sonra ‘Ayarlar’ bölümünden ‘’Yazılım Güncellemelerini Denetle’’ sayfasına giriş yapınız. Eğer bu bölünde mevcut yeni sürüme ulaşamıyor ve yükleyemiyorsanız sürüm yükseltme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Sürüm yükseltme işlemleri için internet bağlantısının olması gerektiği için bağlantınızı kontrol etmeniz önerilir.

Android Güncellemesi Yapmak Neden Önemlidir?

Android cihazlarda ROM ile sürüm düşürüp yükseltme işlemi yapılabilmektedir. Fakat ROM ile Android sürüm yükseltme işlemleri yapılabiliyor olsa da her zaman bu yöntem de işe yaramamaktadır. Hali hazırda otomatik olarak sürüm güncellemesine izin veren cihazlarda ise bu işleme gerek kalmadan rahatlıkla güncelleme yapılabilir.

Android sürümü güncellemesi yapılmadığı takdirde cihazda bazı uygulamalar sağlıklı çalışmayacaktır. Ayrıca güvenlik açıkları oluşacak ve cihaz performansında ciddi yavaşlamalar görülebilecektir. Bu sorunları almamak için güncelleme yapılması gereklidir.

Android Sürüm Yükseltme Yapılmazsa Ne Olur?

Android sürüm yükseltme APK veya diğer üçüncü parti uygulamalar ile yapılabilir. Ancak bu yöntemler ile sürüm güncellemesi yapılması belirli güvenlik açıklarını da beraberinde getirecektir. Zaman içinde güncelleme alınmayan cihazlar için sürüm güncellemeleri bu tür farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. Android sürüm yükseltme işlemi için çoğu cihaz otomatik olarak işlem yapılmasına imkan vermektedir.

Android işletim siteminin güncellenmemesi durumunda birçok fakrlı sorun ortaya çıkacaktır. Özellikle güvenlik açıkları ve uygulamaların çalışma performansının olumsuz etkilenmemesi için mutlaka en güncel Android sürümüne cihazınızı yükseltmeniz tavsiye edilmektedir.

Android Güncelleme Sorunu Çözümü Nasıl Yapılır?

Android güncelleme sorunu çok sık görülmektedir. Bu sorunun ortaya çıkmasında birçok farklı neden olabilir. En temel nedenler arasında yeterli hafıza olmaması ve cihazın artık yeni Android sürümü güncellemesi almıyor olmasıdır. Android cihazlarının sürümünü yükseltmek isteyen kullanıcıların cihazlarının bu sürümü desteklememesi dışında yaşadıkları tüm sorunların çözümü bulunmaktadır.

Android sürümü güncelleme sorunları arasında şunlar ilk sırada yer alır:

  • Yeterli alan bulunmaması.
  • ‘’Bir Güncelleme İndirilemedi’’ hatası.
  • Cihazın yeni sürümü desteklememesi.
  • İnternet bağlantısının olmaması vb.

Eğer cihazınızda indirilecek Android güncellemesinin boyutlarına göre boş alan bulunmazsa yeterli alan olmadığına dair sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için galeride bulunan büyük bazı dosyaları yedekleyerek silebilirsiniz. Buna ek olarak kullanmadığınız uygulamaları kaldırabilir ve diğer yöntemler ile depolama alanında yer açabilirsiniz.

Android Son Sürümü Kaç?

Android son sürümü olan Android 12, Android işletim sistemini kullanan birçok cihaz tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle eski cihazlara sahip olan kişilerin cihazlarını en son sürüme yükseltmeleri imkansızdır. Belirli aralıklarla sistem iyileştirmeleri açısından güncellenen Android yazılımının kontrol edilmesi gereklidir. Eğer güncelleme varsa manuel veya otomatik olarak güncellenmesi son derece önemlidir.

Android son sürüme yükseltme işlemleri için öncelikle cihazınızın ayarlar bölümüne girmelisiniz. Daha sonra sürüm güncellemesi kontrol etme işlemlerinizi yaparak yükleme işlemine geçebilirsiniz. Eğer otomatik güncellemeler açıksa Android sürüm yükseltme işlemi otomatik olarak en son sürüme yükselecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir