Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondan virüs temizleme işlemleri için cihazın kendi programını veya uygulama mağazasından alınacak virüs tarama programları ile yapılabilmektedir. Güvenilir ve Premium anti virüs programları ile cihazın korunmasını artırabilir ve virüs temizleme işlemlerinin yapılması sağlanabilir.

Dünyada en fazla tercih edilen ve geniş bir kitleye hitap eden Android işletim sistemi için bazı uygulamalar virüsleri ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır. Birçok farklı nedene bağlı olarak bu virüsler cihazda yer alabilir. Android telefondan virüs temizleme işlemleri yapılmadığı takdirde kişisel bilgileriniz ve cihaz performansınız başta olmak üzere birçok olumsuz durum ile karşılaşmanız mümkündür.

Telefonda Virüs Tarama Nasıl Yapılır?

Virüs temizleme işlemleri için bazı cihazlar kendi virüs taramam programları üzerinden bu işlemi yaptırmaktadır. Virüs tarama için ‘’ayarlar’ bölümüne girdikten sonra ‘’Pil ve Cihaz Bakımı’’ sayfasından işlem yapılabilir. Cihaz marka ve modeline göre bu adımlar değişecektir.

Telefonda virüs olup olmadığını performans yavaşlamasından da anlamanız mümkündür. Böyle durumlarda emin olmak için farklı yan uygulamalar da kullanılabilir. Android telefonlar için kullanıma sunulan profesyonel anti virüs programlarını indirdikten sonra üyelik işlemlerini tamamlayarak virüs taraması yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Virüs tespit edilmesi halinde bu programlar üzerinden söz konusu virüsler ve zararlı uygulamalar ortadan kaldırılacaktır.

En İyi Android Virüs Temizleme Programları Hangileridir?

Telefon virüs temizleme ücretsiz ve ücretli birçok uygulama olması nedeniyle çoğu kullanıcı kafa karışıklığı yaşamaktadır. Doğru program seçiminde ücretsiz olarak kullandırılan uygulamalar genelde beklentileri karşılamaz. Tam koruma, detaylı temizlik ve diğer performans iyileştirmeleri için Android cihazlarla uyumlu profesyonel virüs temizleme programlarını tercih etmeniz önerilmektedir.

Android cihazlar için en iyi virüs temizleme programları arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

 • Avast Mobile
 • AVG
 • Bitdefender
 • McAfee
 • Kaspersky

Telefon için en iyi virüs temizleme programlarını kullanarak cihaz korumasını artırabilir. Ayrıca virüs tarama işlemleri ile mevcut virüslerin tespit edilerek yok edilmesini sağlayabilirsiniz.

Format Atmak Virüsleri Siler Mi?

Samsung virüs temizleme başta olmak üzere birçok cihazda format atmak virüsleri ortadan kaldırılması için en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Çoğu zaman çözüm sunan bu yöntem ile kullanıcıların virüslerden kurtarılması sağlanmaktadır. Format atma işlemlerinde cep telefonunuzun yüzde 50 ve üzerinde şarja sahip olduğundan ve güç kablosuna bağlı olduğundan emin olun. Format yöntemi çoğu zaman etkili ve pratik bir şekilde virüslerden kurtulma yöntemi olarak öne çıkmaktadır.

Virüs programlarının yanı sıra Android telefonunuzda format atarak da virüs programlarından kurtulmak mümkündür. Format işlemleri genelde modemden kaynaklanan virüslerde gerçekleştirilir. Format işlemleri öncesinde cihazınızdaki bilgilerin yedeğini alarak güvenli şekilde forma işlemi yapabilirsiniz. Android telefondan virüs temizleme işlemleri için format yöntemi zaman zaman işe yaramayabilir. Bu durumda farklı virüs temizleme programlarına veya yöntemlerine başvurulması gerekecektir.

Android Telefonlar Virüsten Nasıl Korunur?

Telefonda virüs olduğunu nasıl anlarız sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Eğer cihaz performansı düşükse, uygulamalar geç açılıyor ve telefonda buna benzer diğer sorunlar yaşanıyorsa cihazda virüs olduğu düşünülebilir. Çoğu zaman cihaza virüs bulaşmasında kötü amaçlı yazılımların kullanılması yer almaktadır.

Telefonu virüsten korumak için şu unsurlara dikkat etmeniz önerilir:

 • Şüpheli veya kötü amaçlı uygulamalar varsa kaldırın.
 • Tarayıcı veya oyunlardan gösterilen kötü amaçlı reklamlara tıklamayın.
 • Virüslü bağlantılar ve bilinmeyen dosyaları açmayın.

Özellikle Premium bazı uygulamaların farklı yazılımlar ile ücretsiz olarak kullanılmasını sağlayan apk uygulamalarından uzak durmanız önerilmektedir. Oyunlar ve bu tür bilinmeyen kaynaklı uygulamalar telefonlar virüs buluşturan birincil faktörler olarak değerlendirilmektedir. Her bağlantı adresine de tıklamamak basit ve etkili bir yöntemdir.

Antivirüs Programı ile Virüsler Nasıl Temizlenir?

Android virüs temizleme işlemleri için yardımcı programlar kullanılabilir. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi mobil cihazlar için de aynı veya benzer uygulamalar kullanılmaktadır. Yaygın olarak tercih edilen Kaspersky AVG, Avast gibi programlar öne çıkmaktadır.

Uygulamalar yardımı ile Android telefondan virüs temizleme işlemleri yapmak için şu adımlar izlenebilir:

 • Güvenilir bir virüs programı uygulamasını telefona indirin.
 • Uygulamayı açtıktan sonra genel ayarlara onay vererek istenirse kayıt işlemlerini tamamlayın.
 • Erişim izinleri ve hesap oluşturma sonrasında uygulama üzerinden kapsamlı tarama başlatın.
 • Virüs bulunması halinde ‘’kaldır’’ veya ‘’sil’’ gibi seçenekleri kullanarak virüslerden kurtulun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir