Boş Port Sorunu Nasıl Çözülür?

Boş port yok sorununun çözümü çoğu zaman can sıkıcı hale gelebilmektedir. Bu sorun nedeniyle ev veya iş yerlerine internet bağlatamayan kişiler sorunun çözümü için alternatif yöntem arayışlarına gitmektedir. Türkiye’de tüm telefon altyapısı Türk Telekom altyapısına bağlı olduğu için Türk Telekom boş port sorunu birçok kişi için çözümsüz kalmaktadır. Bölgenizde port açılana kadar da bu sorun çözülmeyecektir. Port açılması için başvuru yapılması ve buna göre internet bağlantısı işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Herhangi bir işlem yaparak veya cihaz alarak kullanıcıların bu sorunu çözmesi mümkün değildir. Boş port sorunu çözümü için Türk Telekom yetkililerinin bölgenize gelerek port açma işlemlerini yapmaları gerekecektir. Çoğu zaman port açma işlemleri uzun sürmektedir.

Boş Port Sorunu Nedir?

Türk Telekom port açma başvurusu için Türk Telekom ilgili birimlerine giderek yaşadığınız sorunu dile getirebilirsiniz. Firmaya gittiğinizde ilgili başvuru formlarını doldurarak taleplerinizi iletebilirsiniz. Boş port sorunu en temel haliyle yaşadığınız bölgede altyapı eksikliği olarak tanımlanabilir. Hızlı yapılaşma nedeniyle yetersiz altyapının olduğu bölgelerde bile bina yapılmaktadır. Ayrıca internet kullanımının da yaygınlaşması ile bu sorun ortaya çıkmaktadır. Port doluluğu nedeniyle internet bağlantısı hizmeti alamayanları için çözüm oldukça karmaşıktır.

Türk Telekom, Superonline veya diğer internet sağlayıcılarının hangisi olursa olsun hepsi için port sorunu mevcuttur. Eğer bölgede yeterli altyapı yoksa internet bağlantısı problem olabilir. Port başvurusu yaptığınızda sorunun çözümü için aylarca hatta yıllarca beklemek bile gerekebilir.

Binada Port Yok Ne Yapmalıyım?

Boş port sorgulama sonrasında binalarında boş port olmayan kişilerin Türk Telekom Müdürlüğü’ne gitmeliler. Burada yaşadıkları sorunu söyleyerek başvuru yapmaları gerekmektedir. İnternet bağlatamadığınızı dile getirerek resmi bir dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Böylelikle bölgede yeni altyapı çalışmalarının yapılarak port açma işlemlerinin yapılması mümkündür.

Altyapı yetersizliği ve yanlış planlama nedeniyle ülkemizde çok sık görülen bu sorunun çözümü kısa sürede yapılabileceği gibi uzun bir sürece de yayılabilir. Süreç takibi için Türk Telekom müşteri hizmetlerini düzenli olarak arayarak bilgi alabilirsiniz. Talebinize rağmen uzun bir süre geçmesine karşın hala bir işlem yapılmayabilir. Böyle bir durumda ilgili resmi kurumlara da şikayette bulunabilirsiniz.

Boş Port Kaç Günde Açılır?

Türk Telekom port açma dilekçesi ile başvuru yapılmasının ardından tamamen işleyişe göre port açma işlemleri farklı sürelerde yapılabilir. Haftalar sürebileceği gibi yıllar bile sürebilir. Kısa sürede port açma işlemlerinin yapılması için bölgede yoğun talep olması gerekmektedir. Ayrıca süreç takibinin yapılıyor olması da önemli bir etken olacaktır. Bunun dışında port açma işlemleri için yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmuyor. Port açma işlemlerinin ne kadar sürede yapılacağı konusunda net bir bilgi verilmemektedir. Bu durum birçok kişi için sürecin daha zahmetli hale gelmesine neden olmaktadır. Boş port sorunu çözümü için ilgili birimlerle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Boş Port Sorunu Çözümü İçin Nereye Başvurulur?

Türk Telekom VDSL port talebi ile çözüme ulaşmak için Türk Telekom Müdürlüğü’ne giderek taleplerinizi iletmeniz gerekecektir. Sorunun çözümü ve başvuru sonrasında boş port açma sürecine ilişkin detaylı bilgi almak ve süre takibi gerçekleştirmek için şu yöntemlere başvurulması da mümkündür:

  • Türk Telekom Müdürlüklerine giderek dilekçe vermek.
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na şikayet oluşturmak.
  • Türk Telekom müşteri hizmetleri ile çok sık iletişime geçmek.

Bulunduğunuz bölgede port açılmasına ilişkin başka taleplerin de olması fayda sağlayacaktır. İnternet bağlatmak isteyen ancak port sorunu nedeniyle bağlatamayan sizin gibi kişileri bularak onların da başvuruşlarını yapmalarını sağlamanız da tavsiye edilir. Bu sayede sürecin daha da hızlandırılmasına katkı sağlanabilir.

Boş Port Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Türk Telekom port sorgulama yapılarak bulunduğunuz bölgede internet bağlantısı için yeterli altyapı olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Hali hazırda internet bağlatmak için başvuru yaptığınız da bölgenizde port sorunu olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Eğer boş port sorunu yaşıyorsanız internet bağlatmanız mümkün olmayacaktır. Altyapı hazırlanana kadar internet bağlantısı yapılamayacaktır.

Türkiye’de birçok farklı bölgede çok sayıda vatandaşın yaşadığı bu sorunun çözümü için ilgili birimlere başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurudan sonra süreç takibinin bırakılmaması da son derece önemlidir. Boş port sorunu çözümü için Türk Telekom’a başvuru yapılması ve port açma işlemlerinin yapılması için süreç takibinin yapılması önemlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir