En İyi Akıllı Saatler 2022

En iyi akıllı saati almak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Eğer bir akıllı saat alma niyetine girdiyseniz, piyasadaki ürün çeşitliliğinden dolayı başınız dönebilir. Her geçen gün yeni bir firma yeni bir modeliyle karşımıza çıkıyor. Bu durumda hangi saati seçeceğiniz ile ilgili biraz zorlanabilirsiniz. Seçim sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Ebat-Büyüklük

Farklı şekil ve büyüklükte biz müşterilere sunulan onlarca saat bulunuyor. İster yuvarlak olsun ister dikdörtgen, sağlıklı bir kullanım için bileğinize göre bir saat seçmeniz çok önemli.

Akıllı telefonlarla uyumluluk

Saatinizi seçerken hangi akıllı telefonu kullandığınıza da dikkat etmelisiniz. Genellikle çoğu saat hem iOS hem de Android işletim sistemiyle kullanılabilirken, bazı saat modelleri sadece iOS ya da Android işletim sistemini kullanabiliyor. Örneğin Apple Watch akıllı saatleri en iyi performansı iPhone telefon modelleriyle veriyor.

Bazı akıllı saatler aynı zamanda telefonunuz için ikinci bir ekran görevi de görmektedir. Bu saatler sayesinde gelen aramalar cevap verebilir, arama yapabilir ve hatta fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat bu artık sıradan bir detay oldu diyebiliriz.

Teknolojik özellikler

Son çıkan saat modelleri bundan daha fazlasını yapıyor. Artık çoğu akıllı saat sizin kalp atışlarınızı, kandaki oksijen miktarınızı, yaptığınız aktiviteleri, uyku düzeninizi vb. sağlık verilerinizi oluşturuyor. Hatta bazı modeller EKG’nizi çekebiliyor, tansiyonunuzu ölçebiliyor. Bu veriler sayesinde kendi yaşamınızı düzenleyebiliyorsunuz. Özellikle spor yapan kişiler için çok kıymetli bilgiler akıllı saatler tarafından kullanıcılarına sunuluyor.

GPS ve Hücresel Özellikler

Bu özelliklere ek olarak akıllı saatlerin bazılarında GPS izleme bulunmaktadır. Bu özelliği bulunan saatler, doğa sporlarını seven macera severler için tercih sebebidir. Yeni modellerde bulunan LTE veya hücresel bağlantı sayesinde telefonunuzu evde bırakabilirsiniz. Artık telefonunuz bileğinizde taşıyor olacaksınız. Hatta birçok akıllı saat temassız ödeme yapmanıza olanak sağlıyor. Sanırım yakında cüzdanınızı da evde bırakabileceksiniz.

Peki Hangi Akıllı Saati Seçmeliyim?

Bu kadar özellikten bahsettikten sonra sizin için en iyisi hangisi? Buna daha kolay karar verebilmeniz için işlev, fiyat ve uyumluluk temelinde 2022 yılında alabileceğiniz bazı saatleri derledik. Fiyatlar günlük olarak değişebilmektedir. Bu nedenle fiyatları kontrol ediniz. Bu hazırladığımız liste teknolojideki gelişmeler ve yeni modeller ışığında periodik olarak güncellenecektir.

Apple Watch Series 7

Alabileceğiniz en iyi Apple Watch

Apple geliştirdiği en iyi akıllı saat olarak karşımıza çıkmaktadır. Apple firması tarafından amiral gemisi olarak lanse edilen bu saat, bir önceki Apple Watchlar’la aynı ölçülerde olsa da daha büyük bir ekrana sahip. Bunun yanı sıra toz ve darbeye de dayanıklı olarak tasarlanmış.

Gelelim bu saatin teknolojik özelliklerine

Apple Watch 7 ile kandaki oksijen seviyesini ölçebildiğiniz gibi elektrokardiyogram (EKG) sensörü ile kendi EKG’nizi çekebilirsiniz.  Gelen aramaları cevaplayabilir ya da arama yapabilirsiniz. Mesajlarınıza cevap verebilirsiniz. Hızlı şarj özelliği ve birçok spor moduyla kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Apple Watch 7 sadece iphone ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Pil ömrü ise rakiplerine oranla azdır. Yaklaşık olarak 18 saatlik kullanım sunuyor. Fiyat olarak ülkemizdeki kur nedeniyle değişkenlik gösterse de bu yazının hazırlandığı zaman diliminde başlangıç fiyatının 6.923,04 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

 

Garmin Venu 2

Garmin markası uzun zamandır fitness ile birlikte düşünülen bir firma olarak karşımıza çıkıyordu ve bu nedenle şirketin daha önce piyasaya sunduğu saatler tam anlamıyla akıllı saat hissiyatı vermedi. Şirket Venu 2 modeliyle bu algıyı yıkmak istiyor.

Venu 2 modeliyle birçok sağlık verisine ulaşabilirsiniz. Vücudunuzda neler olup bitiyor görebilmek için saat tarafından her an toplanan bilgilere göz atmanız yeterli. Ayrıca Venu 2 barındırdığı 25’ten fazla spor uygulamasıyla sizi spor yaparken yalnız bırakmıyor. Hatta animasyonlu antrenmanlar ile sporu doğru yapmanıza da yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer müziksever bir kişiyseniz tüm müzik listenizi Venu 2 ye yükleyip telefona ihtiyaç duymadan müzik keyfini yaşayabilirsiniz. Venu 2 parlak amoled ekran ve 11 güne kadar pil ömrü sunuyor. Sahip olduğu özellikler göz önüne alındığında tercih edilebilecek bir akıllı saat olan Venu 2 şu an için 8.332 TL fiyatla satılmaktadır.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

 

Samsung Galaxy Watch 4

Galaxy Watch 4, Samsung ve Google tarafından birlikte tasarlanan yeni Google Wear platformunu çalıştıran ilk akıllı saat olarak karşımıza çıkmaktadır. Yuvarlak bir tasarıma ve Aerodinamik koruyucu aliminyum metal çerçeveye sahiptir. Galaxy Watch 4’de EKG ve kalp atış hızı takip özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede tansiyonunuzu ölçebilirsiniz.

Fakat Samsung firmanası, vücut komposizyonu ile ilgili daha fazla bilgi verebilen bir sensör kullanıyor. Bu sensör sayesinde vücudunuzun yağ yüzdesi, kemik kas oranı, vücut sıvı miktarı gibi birçok bilgiye sahip olabiliyorsunuz.

Fiyat olarak listedeki diğer ürünlerden çok daha makul bir seviyededir. Galaxy Watch 4’ün fiyatı yaklaşık olarak 2.669 TL’dir.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

Fitbit Verse 3

Apple Watch saatlerin en iyi alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Hem iOS hem de Android telefonlarla uyumlu bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Sesli yardımcı olarak Alexa veya Google Asistan arasından seçim yapabilmenizi sağlar. Rakipleri gibi tüm uygulamaları ve akıllı özellikleri kullanıcılarına sunmuyor, fakat birçok fitness özelliklerine sahiptir. Bunun yanı sıra GPS uygulamasına, kalp atış hızı, kandaki oksijen verisi, kalori takibi ve cilt sıcaklığı ölçümü gibi özellikleri de sunmaktadır.

Verse 3 en iyi uyku takibi yapan akıllı saattir. Hatta horlamanızı bile tespit edebilir. Pil ömrü olarak 6 günlük bir performans sunmaktadır. Bu süre, çoğu akıllı saat modelinden daha iyidir.

Fiyatı şu an ki kampanya ile 3.249,99 TL’dir.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

Xiomi Mi Watch

Xiomi firması tarafından üretilen Mi Watch sahip olduğu birçok özellik ve fiyatıyla herkesin bütçesine uygundur.

Mi Watch yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahiptir. Hafif bir tasarıma sahip olan Mi Wacth sadece 32 gramdır. GPS özelliği bulunan cihaz doğa severlerin aradığı saat olabilir. Dört gerçek zamanlı konum bulma moduna sahiptir.

Spor yapanlar için uygun mu?

Mi Watch spor yapanları da unutmuyor. Sahip olduğu 117 spor moduyla sporseverlerin hemen hemen tüm beklentilerini karşılıyor. Birçok sağlık verisini de kullanıcına sunmaktadır. Kalp atış hızı, uyku takibi, kandaki oksijen seviyesi gibi sağlık verilerine tek dokunuşla ulaşabilirsiniz.

Şarj süresi yeterli mi?

Pil ömrü rakiplerine göre gayet tatmin edici. Normal bir kullanımda 16 günlük bir performans sunuyor. Hatta uzun pil ömrü modunda bu süre 22 güne kadar çıkıyor. Fakat GPS ya da spor için kullanıldığında pil ömrü 50 saate iniyor. Rakiplerine oranla iyi bir süre olarak görülebilir.

Fiyat olarak da çok makul olan Mi Watch şu anda var olan bir kampanya ile 1.406,08 TL’ye satılıyor.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

 

En iyi akıllı saati seçmek için ilk olarak kendi önceliklerinizi belirleyin. Bu aşamadan sonra saatlerin hem teknolojik hem de fiziksel özelliklerine bakın. En sonunda ise bütçeniz doğrultusunda kararınızı verin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir