En Yeni Araç İçi Güvenlik Kamerası- CES 2023

CES’te 2023 yılında piyasaya sürülecek olan teknolojik cihazları sizler için araştırdık. Normal şartlarda CES elektronik fuarında görücüye çıkan birçok ürün uzun yıllar sonra hayatımıza giriyor. Öyle ki uçan arabalardan, konsept olarak üretilmiş arabalara kadar uzun süre sahip olamayacağımız hatta göremeyeceğimiz birçok ürün bu fuarda sergileniyor.

Fakat bu sene fuarda görücüye çıkan bazı ürünler ile bu sene içerisinde karşılaşacağız. Her ne kadar çoğu ürün hala geliştirme aşamasında olsa da CES 2023 fuarındaki bazı ürünler 2023 yılında satışa sunulacak. Hatta bazıları ön siparişleri almaya bile başladı.

CES 2023’te dikkat çeken ürün

Ring Car Cam

Otomotiv teknolojisi son birkaç yıldır hızlı bir şekilde kabul değiştiriyor. Öyle ki yeni nesil araçlarda bulunan teknolojik özellikler ağzımızı açık bırakacak kadar etkileyici. Araçların elektrikli ve otonom hale geldiği şu zamanlarda araçların güvenliği de giderek önem kazanıyor. Bu nedenle de teknoloji devleri güvenliği geliştirmek için gerekli adımları atıyorlar. Son çıkan ürün Ring Car Cam.

Ring Car Cam yaklaşık iki sene önce duyurulan bir cihaz. Şu ana kadar olan süreçte gerekli olan geliştirmeler yapılmış ve bu sene artık ön sipariş almaya başlamış bir ürün.

Araç içi kamera olarak adlandıracağımız bu ürün şu anda var olan araç içi kameralara kıyasla biraz pahalı olsa da sahip olduğu özellikler bakımından ödediğiniz paraya değecek gibi görünüyor.

Klasik araç içi kameralardan farkı nedir?

Cihazın en temel özelliği yapay zeka Alexa ile çalışması. İstediğiniz zaman Alexa kayıt yap diyebilirsiniz. Böylelikle hiçbir tuşa dokunmadan cihaz kayıt yapmaya başlayabilir. Aynı şekilde kaydı durdurabilirsiniz. Kayıt yapmaya başladığında hem ön kamera hem de araç içi kamera kaydı devreye giriyor. Ayrıca kabin içi ve kabin dışı sesleri de kaydediyor. Günümüzde çok faydalı olacak bir sistem.

Sistemin ikinci etkileyici yönü ise araç alarmı olarak kullanılabilmesi. Araba hırsızlıklarını göz önüne aldığınızda etkileyici bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Araç hareket etmediği sürelerde aracın içinde ya da çevresinde çok fazla hareket olursa araç size uyarı gönderiyor. Hatta Ring App uygulamasını kullanarak araç içindeki kişiyle konuşmanızı bile sağlıyor.

Veri aktarımı nasıl sağlanıyor?

Ring Car Cam gün boyu yaptığı kayıtları kendi hafızasında depoluyor. Daha sonra Wi-Fi bağlantısını bulduğu anda sistemine yüklemeye başlıyor. Bu işlem sırasında tüm verilerin güvenliğinin sağlanması için uçtan uca şifreleme yöntemi kullanılıyor. Bu sayede sizden başka hiç kimse verilere ulaşamıyor. Her ne kadar şifreleme yöntemi sayesinde verilere sadece siz erişebilseniz de bilişim uzmanlarının uyarılarını dikkate almakta fayda var. Bu nedenle siz gene de güvendiğiniz Wi-Fi ağlarına bağlanmaya dikkat edin. Siz ise Ring App uygulamasına giriş yaparak tüm verilere güvenli bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Hücresel bağlantı seçeneği ise biraz masraflı görünse de oldukça avantajlı diyebiliriz. Öyle ki aylık olarak ödenecek bir ücret karşılığında Ring Protect Go üyeliği alınabiliyor. Bu sayede kameranız her zaman online olarak kalıyor. Size anlık bildirim gönderebiliyor ve ayrıca aracınıza izinsiz girmiş bir kişiyle konuşmanızı bile sağlıyor.

Bunun haricinde Ring Car Cam cep telefonunuzun internetine de bağlanabilir. İleride araçların internet bağlantılarının olacağını düşünürsek Ring Car Cam için internet bağlantısı çok büyük bir sorun olmayacaktır.

Müşteri güvenliği sağlanıyor mu?

Ring firması yaptığı açıklamada müşteri güvenliğini ve gizliliğini ön planda tuttuklarını belirtiyor. Öyle ki araç içi ses ve görüntü kayıtları ile ilgili farklı seçeneklerin müşterilerin tercihlerine sunulduğunu belirtiyorlar. Araç sürücüsü istediği anda ses komutu vererek mikrofonu kapatabiliyor. Bunun haricinde biraz önce de belirttiğimiz uçtan uca şifreleme yöntemi ile tüm bilgilere sadece siz erişebiliyorsunuz.

Ring Car Cam fiyatı ne kadar?

Sistemin Türkiye fiyatı henüz net değil ama Amerika fiyatı yaklaşık 200-250 dolar arasında olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir