Google Play Kod Nasıl Alınır, Kullanılır?

Google Play kodu almak isteyenler Google tarafından belirlenen kanallardan alışveriş yapabilir. Google’nin kod için belirlediği alışveriş kanalları hem fiziksel mağazaları hem de e – ticaret adreslerini içermektedir. Kişiler isterler ise dijital kanalları kullanarak isterler ise fiziksel satın alım yaparak Google Play koduna ulaşabilir. Google Play kodu satın alırken herhangi bir üyelik ya da hesap bilgisinin paylaşılmasına gerek yoktur. Kod satın alındıktan sonra Google Play uygulaması üzerinden sisteme yüklenir ve kişi tarafından kullanıma hazır hale getirilir.

Google Play Kod Nedir?

Google Play kodunun içeriği oldukça geniştir. Kod ile istenir ise hediye alınabilir istenir ise uygulama indirilebilir ve daha birçok işlem rahatlık ile yapılabilir. Google Play kodu, Google Play Store içerisinde işlem yapılmasını kolaylaştıran ve ödeme yöntemi olarak kullanılabilen özel bir kod sistemidir. Hediye olarak alınabileceği gibi Google Play kullanıcısı doğrudan kendi hesabı için de satın alım yapılabilir.

Satın alınan kod hem fiziksel hem de dijital olarak farklı mağazalardan temin edinilebilir. Google Play tarafından sağlanan bu özellik birçok kullanıcının faydalı bulduğu bir işlevdir. Google Play kodu için belirlenen alt ve üst limitler bulunur. Türkiye için belirlenen alt limit 25 Türk lirası; üst limit ise 250 Türk lirasıdır. Farklı kod kartları vardır ve kişiler istedikleri kadar kod satın alabilir.

Google Play Kod Nasıl Kullanılır?

Google Play kodunun kullanılması için öncelikle sisteme alınan kodun yüklenmesi gerekir. Google Play üzerinden yükleme yapıldıktan sonra Google Play kodu kullanıma hazır hale gelir. Bir uygulama, hizmet, uygulama içi özellik ya da abonelik satın alınacağı zaman ödeme yöntemi olarak kod seçilir. Kredi kartı, banka kartı ya da mobil ödeme ile işlem yapılmaması ve ödeme tercihi esnasında Google Play kodunun seçilmesi önem taşır. Böylelikle kişiler farklı ödeme yöntemlerini kullanmadan direkt olarak Google Play kodlarının bakiyesi kadar işlem yapabilecektir.

Google Play Yükleme Nasıl Yapılır?

Google Play kodu yükleme işlemi için izlenmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar Google Play uygulaması üzerinden yapılmakta ve kısa sürede tamamlanabilmektedir. İzlenmesi gereken adımlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Akıllı cihazdan Google Play açılması
 • Profil bölümünden ödemeler ve abonelikler sekmesine girilmesi
 • Hediye kodunun (Google Play kodu) girilmesi

3 adımda yükleme kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Sadece telefon üzerinden değil bilgisayar ekranından da Google Play yüklemesi yapılabilmektedir.

Google Play Kodu Ne İşe Yarar?

Google Play kodunun işlevi uygulama içi satın alımın desteklenmesi yönündedir. Google Play kodunun işlevi incelendiğinde uygulama, hizmet ve abonelik satın almak için ekstra kart bilgisi girilmesine gerek kalmadan işlem yapılmasına izin vermesi ile karşılaşılmaktadır. Google Play kodu olan kişiler bu kod ile herhangi bir kart bilgisi, ödeme bilgisi ve diğer bankacılık bilgilerini Google Play Store ile paylaşmadan istediği gibi kodunu kullanarak işlem yapabilmektedir.

Google Play Para Nerelerde Kullanılır?

Google Play kodunun kullanıldığı yer doğrudan Google Play’in kendisidir. Google Play Store içerisinde rahatça alışveriş yapılabilir, uygulama satın alınabilir ve uygulama içi özelliklere ücret ödenebilir. Google Play paranın (kodun) nerede ve nasıl kullanılacağı ülkelere göre değişiklik gösterir.

Her ülke için belirlenen Google Play kodu kullanım şartları ve hizmet alanı farklı olabilmektedir. Güney Kore için belirlenen bazı özellikler Türkiye’de; Türkiye için belirlenen bazı özellikler ise Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli değildir. Dolayısı ile satın alımın yapıldığı ülkeye göre hareket edilmesi gerekir. Google Play kodunun kullanım alanları şu şekildedir:

 • Uygulama satın alma
 • Abone olma
 • İçerik satın alma
 • Hizmet satın alma
 • Özellik geliştirme ve iyileştirme

Google Play Kodu Ne Kadar?

Google Play kodunun fiyatı her ülkeye göre değişiklik gösterir. Google Play için belirlenen fiyatlar bakiye ve limit olarak tanınmıştır. Doğrudan kod fiyatı olarak değil, bakiye kelimesi ile kullanılan terimdir. Google Play tarafından Türkiye için belirlenen bakiyeler şu şekilde sıralanabilir:

 • 25,00 Türk lirası
 • 50,00 Türk lirası
 • 100,00 Türk lirası
 • 250,00 Türk lirası

Google Play kodu almak isteyen kişilerin bu ücretler karşılığında kod almaları mümkündür. 250,00 Türk lirası ödendikten sonra alınan kodun kullanım limiti de 250,00 Türk lirası olmaktadır. Satın alma esnasında bazı yerler aracı ücreti istemekte ve dolayısı ile ödenen ücret daha yüksek çıkabilmektedir. Bu sorun ile karşılaşmamak için Google Play kodunu yasal olarak satan, yetkilendirilmiş yerlerden alışveriş yapılması tavsiye edilir. Türkiye için belirlenmiş yeni limit ise 4.000,00 Türk lirasıdır.

Hediye Kartındaki Kodun Okunmaması Problemi Nasıl Çözülür?

Google Play kodunun okunmaması problemi ile güncellemeye bağlı olarak sık sık karşılaşılabilir. Kullanıcıların çoğu zaman yaşadığı kod okunmaması ve kabul edilmemesi gibi sorunlar karşısında çözümler geliştirilmiştir. Hediye kartındaki kod okunmadığı takdirde çözüm için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • Google Play’in uygulamasının açılması (masaüstü versiyonu değil).
 • Google Play’in açılan ekranındaki profil imgesine tıklanması.
 • Profil sayfasında ödeme ve abonelikler menüsüne girilmesi.
 • Açılan menüden hediye kodunu kullan seçeneğinin seçilmesi.
 • Yeni sayfada hediye kartını tara seçeneğinin bulunması.
 • Tarama yapılması ve kodun onaylanması.

Bu yöntemler ile kodun okunmama problemi giderilebilmektedir. Ancak hala 1 sorun ile karşılaşılıyor ise bu durumda destek ekibi ile iletişime geçilebilir. Destek ekibi Google Play’in özel çalışanlarıdır ve bu çalışanlar ile iletişime geçilerek doğrudan kodun neden yüklenmediğine dair sorun bulunabilir ve çözüm üretilebilir.

Google Play Bakiye Limit Dolumu Uyarısı Nedir?

Google Play bakiye limit uyarısı hem ülkelere hem de limite göre değişiklik göstermektedir. Her ülke için belirlenen limit farklı olabilmektedir. Dolayısı ile limit dolumu ile karşılaşılması ülke değişikliği yapıldığında da yaşanabilmektedir. Bakiye limit dolumu uyarısıyla karşılaşıldığında izlenmesi gereken bazı adımlar bulunur. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bakiyenin ve limitinin kontrol edilmesi.
 • Limit aşımı yapılamadığı için var olan bakiyenin harcanması.
 • Harcama miktarı bakiye kadar olabileceği gibi cüzi bir miktar da olabilir.
 • Harcama yapıldıktan sonra 24 saat boyunca beklenmesi.
 • Var olan Google Play kodunun yeniden kullanılmaya çalışılması.

Google Play bakiye limit dolumu uyarısı ile karşılaşıldığı takdirde izlenmesi gereken adımlardır. Ülkelere göre belirlenen limitlerin değiştiği unutulmamalıdır.

Google Play Hediye Kartı (Kodu) Nasıl Satın Alınır?

Google Play hediye kodu satın almak isteyen kişiler Google üzerinden işlem yapmalıdır. Google Play hediye kartları menüsünde yer alan seçeneklerin değerlendirilmesi ve kişinin tercih edeceği hediye kodunun alınması şeklinde işlem yapılmaktadır. Google Play hediye kodu satın almak isteyen kişiler özel e – ticaret sitelerinden işlem yapabileceği gibi fiziksel mağazalardan da alışveriş yapabilirler. Bim, Carrefour, Şok ve Media Markt gibi mağazaların hem dijital hem de fiziksel kanallarında Google Play hediye kodu bulunmaktadır. Çevrim içi satın almak ve mağazaya gitmek istemeyen kişiler ise şu kanalları kullanabilir:

 • Oyunfor
 • Epin
 • Trendyol
 • Hepsiburada
 • Maximum

Google Play kodu almak isteyenlerin işlem yapması gereken kanallar bu şekildedir. Kod alımı masaüstünden alırken ve telefondan alırken değişiklik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir