iPad’e Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbreak’i iPad için kullanmak için ön işlemlerin yapılması gerekir. Bu ön işlemler ise iTunes üzerinden yapılmaktadır. Ön işlemler iPad deki verilerin yedeklenmesi ve cihazın güvenliğinin sağlanmasına yöneliktir. Cihaz güvenliği her ne kadar Apple tarafından sağlansa da Jailbreak yüklendikten sonra güvenlik ile ilgili sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına önceden yedekleme yapılması önerilmektedir.

Ancak yapılan yedekleme çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Jailbreak için yedekleme yapıldıktan sonra yine de sistem geri yükleme yapıldığı takdirde yükleme yapılan sistem güncel olarak kullanılamayabilir. Bu durum ise Jailbreak sisteminin yarattığı dezavantajlar arasında bulunur. Jailbreak kullanılırken çıkan sorunlardan dolayı birçok kişi sistemi kullanmamayı tercih etmektedir. Kullanacak olanlar için ise işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ön işlemlerin tamamlanması
 • İpad kilidinin açılması
 • En az IOS 11’e sahip olunması
 • Cydia desteği alınması

Jailbreak yükleme aşamalarından biridir. Sadece IOS 11 için değil, IOS 8, 9 ve 10 için de yükleme yapılabilmektedir.

Jailbreak Nedir?

Jailbreak IOS temelli cihazlar için özel olarak üretilmiş bir sistemdir. Erişim sistemi olarak da sınıflandırılabilecek olan Jailbreak’in çoğu zaman telefona zarar vereceği düşünülür. Sadece telefon için değil aynı zamanda iPad ve IOS temelli diğer akıllı cihazlar üzerindeki etkisi de endişelendirir. Jailbreak her ne kadar iyi bir amaç için üretilse de kullanıcılar farklı yazılımlar ve kötü niyetli virüsler ile de karşılaşabilir.

Jailbreak İngilizce kökenli bir kelimedir ve zincirlerin kırılması gibi anlamları taşımaktadır. Anarşist bir söylem üzerine kurulan Jailbreak sistemi de IOS’un yetki ve izin vermediği farklı uygulama ve yazılımların cihazda aktif hale getirilmesine izin verir. Dolayısı ile zincirlerin ve erişim yasaklarının kaldırılması için kullanılmaktadır.

Jailbreak Garantiyi Bozar Mı?

Jailbreak’in cihazı olumsuz etkilemesi endişesi taşıyan kullanıcılar garantinin bozulacağını da düşünmektedir. Jailbreak kullanıldığı andan itibaren cihazın tüm garanti ve servis özellikleri iptal edilecektir. Bu sistemi kullanmak isteyen kişilerin bütün garanti haklarından feragat etmesi gerekmektedir. IOS işletim sisteminin yetki ve izni dışında kalan Jailbreak’in kullanılması bu sebep ile tavsiye edilmez. Tavsiye edilmemesine karşın sistem kullanılır ise bu durumda iPhone yönelik olan bütün garantiyi iptal edilecektir.

Aynı zamanda sadece iPhone değil, iPad, akıllı telefonlar ve televizyonlar için de bütün garanti süreci yasal olarak iptal edilme hakkına sahiptir. Hangi cihaz için kullanılır ise kullanılsın. Cihazın garanti kapsamı tamamen iptal edilebilmektedir. İptal edilmemesi için farklı yazılımlar kullanılmasına karşın eğer cihaz ile ilgili bir sorun ile karşılaşılırsa kişiler garanti haklarını kullanamayacaklar ve yetkili servis ile konuştuklarında sorunu çözmek için ücret ödemeleri gerekecektir.

Jailbreak Telefonu Yavaşlatır Mı?

Jailbreak’in telefonu yavaşlatması bazı zamanlarda mümkün olsa da çoğunlukla mümkün değildir. Sistem telefona kurulduktan sonra aktif olarak kullanılmaya başlanabilir. Aktif kullanım esnasında ise cihazın performansına yönelik herhangi bir etkisi bulunmadığını fark edilmiştir. Cihazın aktif olarak kullanılmasına karşın sistemin de aktif olarak kullanılması performans ile ilişkilendiriliyor. Dolayısıyla telefonu yavaşlayıp yavaşlamaması farklı unsurlara bağlı olarak da değişebilir. Yoğun kullanım, batarya ömrünün azalması ve diğer unsurlar telefonun yavaşlaması konusunda öncü konumda bulunurlar.

Jailbreak’in çoğunlukla Iphone bataryasını düşürdüğü gibi söylentiler bulunmaktadır. Ancak yapılan birçok test göstermiştir ki Jailbreak’in batarya üzerinde yüksek bir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısı ile Jailbreak yüklendikten sonra Iphone’de ortaya çıkan yavaşlatma ve çabuk şarj bitme problemleri Jailbreak ile ilgili olmayabilir. Ancak şu da unutulamamalıdır ki Jailbreak indirdikten sonra cihazda meydana gelen sorunlar için Apple yetkili servisinden garanti hizmeti alınamayacaktır.

Jailbreak Ne Yapar?

Jailbreak özellikleri incelendiğinde görülmüştür ki IOS üzerinde hem avantaj hem de dezavantaj yaratan durumlar yaratmaktadır. Ses sistem özel bir sistemdir ve IOS için hazırlanmıştır. Bu sistem ile farklı özelliklerden yararlanmak mümkündür. Özellikle Android cihazlar için geliştirilmiş uygulamaların Apple marka telefonlarda da kullanılması sağlanır. Dolayısıyla bir kırıcı görevi gören Jailbreak doğru şekilde kullanıldığında yüksek performans gösterir. Apple’ye ait olmayan ve IOS için hazırlanmayan uygulama ve özelliklerin telefona entegre edilebilmesi için kullanılmaktadır. Bu durum özellikle Android cihazlar için üretilen uygulamaları kullanmak isteyen Apple kullanıcıları için önem taşır. Ancak telefona zarar verme ihtimali de yüksektir. Avantajları olduğu kadar dezavantajları ile de karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla kişiler Jailbreak kullanmadan önce araştırma yapmakta ve cihazlarının bunun için uygun olup olmadığını sorgulamaktadır. Jailbreak’in sundukları şunlardır:

 • 3G ile Face Time kullanılması
 • Cydia kullanımı
 • Tweak eklentilerinin kullanılması
 • 3G ve LTE kullanımı
 • Bluetooth

Sunulan bu avantajlar çok yönlü kullanılabilmektedir. Örneğin bulut sadece iPhone cihazları arasında kullanılırken günümüzde farklı cihazlar ile bağlanılmasını mümkün hale gelmiştir. Bu durumu ilk başlatan durumlar arasında ise Jailbreak etkisi görülür.

Jailbreak’in Dezavantajları Nelerdir?

Jailbreak dezavantajları temelde güvenlik ile ilgilidir. Jailbreak tarafından sunulan avantajlar olduğu gibi dezavantajlar da vardır. Bu dezavantajlar özellikle cihazın kullanımına ve güvenliğine ilişkin sorunlar ile ilişkilendirilir. Jel börek dezavantajları incelendiğinde görülmüştür ki telefon üzerinde karşılaşılan kötü niyetli yazılımların sayısı artmaktadır. Dolayısıyla birçok kişi Jailbreak kullanmadan önce düşünmekte ve bazı kişiler kötü yazılımlar sebebiyle bu kararlarından vazgeçmektedir. Jailbreak’in dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Güvenlik açığı yaratması.
 • Kötü yazılımlara zemin hazırlaması.
 • Veri güvenliğini etkisiz hale getirmesi.
 • RAM’in düşünülenden fazla kullanılması ve tüketilmesi.
 • Cihazda batarya sorunlarına neden olması.
 • Pil kullanım süresinin ve sağlık yüzdesinin azalması.
 • İşlemciye yüklenmesi ve uygulamalarda kapanma, açılmama ve güncelleme sorunları ile karşılaşılması
 • Cihazın garanti kapsamından çıkarılması.
 • Güvenli mod aktif olarak kullanılsa dahi olası zararlara %100 engel olunmaması

Jailbreak’in dezavantajları arasındadır. Bu dezavantajlar sebebiyle Apple tarafından Jailbreak kullanılması uygun karşılanmaz.

IOS 9 için iPad Jailbreak Yüklemesi Nasıl Yapılır?

iPad IPS 9 Jailbreak yüklemesi ve etkin hale getirilmesi mümkündür. İzlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Cydia Impactor’un indirilmesi
 • IPA dosyasının açılması
 • Cihazın bilgisayara bağlanması.
 • Itunes’in yenilenmesi.
 • Apple kimliği ile eşleme yapılması
 • Jailbreak için yetki verilmesi
 • Pangu sisteminin başlatılması
 • Tüm sürecin onaylanması

Bu aşamada ekiple kimliğinin eşleştirilmesi ve jailbreak için yetki verilmesi adına cihaz yönetimi bölümü kullanılmaktadır. Cihaz yönetimine ulaşmak için ise ayarlar bölümüne girilmesi ve oradan genel başkanlığına seçilmesi gerekir. Genel başlığın içerisinde yer alan cihaz yönetiminden Jailbreak etkin hale getirilebilecektir.

Jailbreak Nasıl Geri Alınır İpad?

iPad’den Jailbreak kaldırma için izlenen adımlar ile yükleme esnasındaki adımlar benzerlik göstermektedir. Buradaki işlemler de iTunes üzerinden tamamlanır. iTunes üzerinden sistemi düzeltmek ve Jailbreak’i kaldırmak mümkündür. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • iPad’i bilgisayara bağlayarak iTunes açılması
 • Cihazımı bul sekmesinin bulunması
 • iCloud hesabına girilmesi
 • Cihazımı bulun kapatılmaıs
 • Geri yükle başlığına tıklanması
 • Eski yedeklemeye geri dönülmesi

Eski yedeklemeyi geri dönüldüğü takdirde Jailbreak kaldırılacaktır. Jailbreak kaldırıldığı noktada iPad’in gördüğü hasarın iyileştirilmesine dair ibareler ile karşılaşabileceği gibi karşılaşılmaması da mümkündür. Jailbreak iPad sistemine zarar verebilmektedir. Dolayısı ise cihazı geri yüklemek ya da fabrika ayarlarına döndürmek çoğu zaman çözüm olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir