Bilgisayara Google Play Nasıl İndirilir?

Google Play’i bilgisayara yüklemek isteyenlerin yetkilendirilmiş platformlardan ve Google Play araçlarından yükleme yapması önerilir. Yetkilendirilmemiş internet siteleri kullanılarak yapılan yüklemelerde bilgisayara, virüs ya da kötü niyetli yazılımlar bulaşabilmektedir. Bilgisayarı ve verileri bu tür yazılımlardan korumak adına Google Play gibi programlar indirilirken ana internet sitesi tercih edilmelidir.

Daha sonra sorun yaşamamak için kişilerin bu tür unsurlara dikkat etmesi gerekir. Birçok internet sitesi orijinal uygulamayı ya da programı indirdiğini vaat ederek kişilerin bilgisayarlarına birçok farklı yazılımı da dahil eder. Bu yazılımların çoğu, verileri ele geçirmek için kurgulanmıştır. Dolayısı ile kişilerin bilgisayarlarına indirmek istedikleri programları her zaman orijinal internet sitelerinden ve orijinal kaynaklardan indirmeleri bilişim uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir. Bilgisayarda Google Play kullanmak için belirlenen farklı yöntemler vardır.

Bilgisayara Google Play Store’yi Nasıl Yüklerim?

Bilgisayarda Google Play Store kullanmak için öncelikle Google Play’in indirilmesi gerekir. Bilgisayara indirilen Google Play’in aktif olarak kullanılabilmesi için kişilerin kullanıcı girişi yapması da gerekir. Bilgisayarın işletim sisteminden kullanılma amacına kadar birçok unsur Google Play’den indirilebilmesi için önem taşır.

Google Play, Android işletim sistemine sahip cihazlar için üretilmiş olan çevrim içi bir uygulamadır. Telefona yüklenmesi noktasında sorun yaşanmasa da bilgisayara yüklenirken istenmeyen durumlar ve kısıtlamalar ile karşılaşılabilmektedir. Bilgisayara Google Play indirmek isteyenlerin takip etmesi gereken aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Google Play’in ana internet sitesinin açılması
 • Bilgisayar için gereken yüklemenin tercih edilmesi
 • İlgili tercih yapıldıktan sonra indirme işleminin başlatılması

Takip edilmesi gereken aşamalardır. Üç adımda işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Bilgisayara İndirilen Google Play Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayardan kullanılabilen Google Play özellikleri üç kategoriye ayrılmaktadır. Belirlenen 3 kategoriye göre cihaza Google Play uygulamalarının indirilmesi mümkündür. Bilgisayara indirilmesine izin verilen Google Play seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Google Play’in oyunlar için olan versiyonu
 • Google Play’in film ve televizyon için olan versiyonu
 • Google Play’in kitaplar ve dergiler için olan versiyonu

Bu unsurlardan Oyunlar ve Kitaplık seçenekleri masaüstüne indirilerek aktif olarak kullanılabilmektedir. Film ve televizyon seçeneği ise tarayıcı aracılığı ile kullanılabilir. Cihaza indirilsin ya da indirilmesin fark etmeksizin tüm yöntemlere sadece çevrim içi erişim sağlanabilmektedir. Oyunlar, filmler ve kitaplığı kullanabilmek için bilgisayarda internet bağlantısının olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

İlgili internet bağlantısı sağlanmadığı takdirde 3 seçenek de aktif olarak kullanılamayacaktır. İnternet bağlantısı sağlandıktan sonra uygulama içi kullanım imkanı bazı dosyalar için çevrim dışı olarak değiştirilebilmektedir.

Bilgisayardan Google Play Ödeme Yöntemi Belirlenir Mi?

Bilgisayardan Google Play Store ödeme yöntemi seçme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Google Play ödeme yöntemini değiştirmek, ayarlarını düzenlemek ya da belirleme işlemi için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Google Play’in ana sayfasının açılması
 • Açılan ekranın sağ üstünde yer alan profil imgesinin seçilmesi
 • Profil imgesinde bulunan ödeme başlıklarına tıklanması
 • Açılan pencereden ödeme yöntemlerinin seçilmesi
 • Ödeme yöntemini seçmek için var olan yöntemin düzenlenmesi ya da yeni yöntem eklenmesi
 • Onay verilmesi

Bu aşamalar ile Google Play ödeme yöntemi belirlenebilmektedir. Ödeme yöntemini belirlerken kişilerin şifreleri ile işlem yapmaları ve sisteme girilen bilgileri başka kişiler ile paylaşmamaları önerilir. Hesap ve ödeme güvenliğinin sağlanabilmesi için bu bilgiler 3. taraflar ile paylaşılmamalıdır.

Google Play Nedir?

Google Play Store Android işletim sistemine sahip olan tüm cihazlar için geçerli bir çevrim içi mağaza seçeneğidir. Sadece Android işletim sistemine sahip olan cihazlar tarafından kullanılabilmektedir. Örneğin Apple marka ürünler Google Play’i; IOS işletim sistemine sahip olmayan cihazlar da Apple Store’yi kullanamamaktadır. Google Play, ilgili cihazlar ve işletim sistemine yönelik üretilen her bir mobil uygulamanın kullanılmasını, indirilmesini, satın alınmasını ve değerlendirilmesini sağlayan bir uygulamadır.

Her Android cihazın içerisinde otomatik olarak yer alır. Bilgisayarda Google Play kullanırken karşılaşılan özelliklere kısıtlama getirilmiştir. Google Play’in asıl kullanım alanı mobil cihaz ve tabletlerdir. Bu akıllı cihazların dışında laptop ve masaüstü bilgisayarlar için Google Play kullanım kısıtlaması bulunur.

Google Play Nasıl Kullanılır?

Google Play kullanımını yapabilmek için öncelikli olarak Android işletim sistemi bulunan bir cihaza sahip olmak gerekir. Android işletim sistemi olan cihaza sahip olunduktan sonra üyelik işlemleri gerekir. Kişilerin Google Play’i ve temelde Android cihazı kullanabilmek için hesap yaratmaları gerekir. Google’ye bağlı Gmail hesapları üzerinden Google Play Store ve tüm Android uygulama, yönetim ve kullanım işlemleri gerçekleştirilebilir.

Google Play Store’yi kullanabilmek için hesap açma işlemleri tamamlandıktan sonra arayüz kolaylıkla kullanılabilmektedir. Google Play kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve böylelikle kişiler istedikleri uygulamaya kısa süre içerisinde erişim sağlayabilirler. Arama motoru kısmından istedikleri uygulamanın adını yazarak cihazlarına indirmeleri ve cihazlarından kaldırmaları mümkündür. Uygulamalara yönelik güncelleme işlemleri de yine Google Play Store üzerinden gerçekleştirilir.

Google Play Hesabı Nasıl Açılır?

Google Play hesabı açmak isteyenlere Google tarafından önerilen adımlar bulunur. Google tarafından yapılan yönlendirmeler takip edildiği takdirde kişiler kolayca Google Play hesabı açabilecektir. Google Play hesabı açmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Google hesabı açmak için Google’ye girmek
 • Hesap oluştur yazısını seçmek
 • İlgili bilgileri doldurmak (isim, kullanıcı adı ve şifre gibi)
 • Şifre onayını almak
 • Telefon numarasını sisteme girmek
 • Telefon numarasını onaylamak

Bu aşamaların ardından Google Play hesabı açılacaktır. Google Play hesabı açmak için eğer kişilerin mevcut bir Gmail hesabı var ise doğrudan ilgili Gmail hesaplarını da kullanmaları mümkündür. Mevcut e – posta adresi üzerinden sisteme giriş yapılırken yine Google tarafından önerilen adımların takip edilmesi gerekir. Bu adımlar doğru şekilde takip edildiği takdirde Google Play hesabı sorunsuz bir şekilde aktif hale getirilmektedir.

Google Play Store İndirmek Ücretli Mi?

Google Play Store ücreti olmayan bir Google uygulamasıdır. Her ne kadar Google Play Store ücretsiz olsa da uygulamanın içerisinde yer alan özellikler ve diğer uygulamalar ücretli olabilmektedir. Ücretsiz oyunlar, dergiler, kişisel gelişim uygulamaları olduğu gibi her birinin ücretli versiyonları da bulunur. Ücretsiz oyunlar ya da farklı uygulamalar indirildikten sonra ilgili uygulamanın içerisinde satın alma yapılabilecek farklı özellikleri ile karşılaşılması da mümkündür.

Dolayısı ile Google Play Store ücretsiz olmasına karşın içerisinde yer alan çeşitlilik hem ücretli hem de ücretsiz uygulamalar olmak üzere iki gruba ayrılır. Bazı ücretlendirmeler haftalık, aylık ve yıllık şekilde alınabilmekte bazıları ise peşin (toplu) ödeme ile tek seferde ödeme yapılmasını isteyebilmektedir. Bu durumlar karşısında kişilerin Google Play içerisinde yer alan ödeme bilgilerine göre hareket edilir. Daha önce belirlenmiş ödeme yöntemleri ile Google Play içerisindeki ücretli uygulamaları indirmek mümkündür.

Google Play Ödeme Yöntemleri Nedir?

Google Play Store ödeme yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi kartı
 • Banka kartı
 • Cep telefonu numarası (mobil ödeme)
 • Google Play kodu ya da bakiyesi

Bu yöntemler ile ödeme yapılması mümkündür. Google Play bakiyesi için üst sınırlar ülkelere göre değişiklik gösterir. Bilgisayarda Google Play kullanırken de ödeme yöntemlerinin eklenmesi ve kaldırılması gibi işlemler yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir