iPad Kilitlendi Nasıl Açarım?

iPad’in kilitlenmesi sorunu ile karşılaşılıyor ise Apple tarafından önerilen adımların izlenmesi gerekir. iPad kilidini açarken siyah ekran ile karşılaşılıyor ise izlenmesi gerekenler şunlardır:

 • Ana ekran düğmesine basmak
 • Ses tuşlarına ve ana ekran düğmesine aynı anda basmak
 • Cihazın açılma ya da kapanması ile karşılaşmak
 • Sistem yenileme ekranı ile karşılaşmak

iPad kilidini açmak için izlenen adımlar bu şekildedir. Sıfırlama yapılması gerekir. Sıfırlama esnasında cihazdaki verilerin silinmemesi için iCloud yedeklemesinin aktif hale getirilmesi önem taşır. Böylelikle parola sıfırlama yapılırken verilerin güvenliği ve korunması da sağlanacaktır.

iPad Parolanı Unuttum Nasıl Parola Alırım?

iPad parolasını hatırlatma için bilgisayar kullanılması gerekir. iPad parolası unutulduğunda güvenlik işlemlerinden şifre süreci kontrol edilebilmektedir. Aynı zamanda kurtarma, yenileme ve iCloud gibi yöntemler ile de parola hatırlatması yapılabilmektedir. Apple güvenlik aşamalarını önemseyen bir cihazdır ve bu sebep ile de şifre hatırlatma yerine şifre sıfırlama işleminin yapılması önerilir.

iPad Nasıl Uyandırılır?

iPad kilidini uyandırmak için çoğu kişi parolayı ve parmak izini kullanmaktadır. Face ID özelliğini destekleyen cihazlar sınırlıdır ve bu grupta yer almayan iPad kullanıcıları parola ve / veya Touch ID kullanarak cihazın ekran kilidini açabilir. Ana ekran düğmesini kullanarak iPad uyandırılabilmektedir.

Uyandırma için ana ekran düğmesinin yanı sıra ekrana çift tıklamak da yeterli olmaktadır. Çift tıklama Apple marka cihazların genel özellikleri arasında yer alır. Birçok Apple cihazı ekrana çift tıklama ile açılabilmektedir. Özellikle yeni modellerde ana ekran düğmesinin kaldırılması sebebi ile kişiler ekran üzerinden işlemlerini gerçekleştirmektedir.

iPad Kilidi Nasıl Açma Yöntemleri Nelerdir?

iPad kilidinin açılması için belirlenen yöntemler bulunmaktadır ve bu yöntemlerden kişiler istediklerini tercih edebilirler. İsteyenler tek bir yöntemi tercih edebileceği gibi isteyenler ise tüm yöntemleri aktif hale getirebilir. iPad ekran kilidini açmak için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Face ID (yüz tanıma sistemi)
 • Touch ID (parmak izi tanıma sistemi)
 • Parola / şifre (harf ya da rakam)

Kullanıcılar cihazın ekran kilidini açmak için bu 3 yöntemden herhangi birini tercih edebilirler. 3 yöntemin aktif hale getirilmesi için ayarlar uygulamasından işlem yapılması gerekmektedir. Birden fazla kilit açma yönteminin aktif hale getirilmesinin hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

Bu avantajlardan en önemlisi parolanın unutulduğu noktada parmak izinin ya da yüz tanıma sisteminin kullanılarak cihazın açılabilmesidir. Aynı zamanda parmak izi ya da 100 tanıma sistemi ile ilgili bir problem ile karşılaşıldığında parola ile cihazın ekran kilidi kolaylıkla açılabilir.

iPad Kilidi Face ID ile Nasıl Açılır?

iPad kilidini yüz tanımayla açmak için öncelikle face ID taramasının önceden yapılması gerekir. Face ID taraması yapılmadığı ve sisteme yüz dahil edilmediği müddetçe bu özelliğin kullanılması mümkün olmayacaktır.

iPad kilidini açmak isteyenler Face ID tanımlaması yapmış ise izlenmesi gereken aşamalar şunlardır:

 • Ana ekran düğmesine basılması
 • Yüz tarama sistemi için yüzün kameraya yaklaştırılması

Yüz tarama başarılı olduğu takdirde iPad kilidi otomatik olarak açılacak ve kişi cihaza erişim sağlayabilecektir. Ancak Face ID’ye kaydedilmemiş bir yüz var ise bu durumda cihaz açılmayacaktır. Kişiler Face ID güvenlik sistemini kullanamadıkları takdirde diğer iPad kilidi açma yöntemlerini de kullanabilir. Parmak izi kaydı olanlar Touch ID; parolası olanlar ise parola ile cihaz ekranını açabilir.

iPad’e Face ID Yükleme Nasıl Yapılır?

iPad Face ID ayarı kullanılarak yüz tanımlama sistemi aktif hale getirilebilmektedir. Face ID özelliğini kullanabilmek için öncelikle sizi ilgili cihazın yüz tarama altyapısına sahip olması gerekir. Eğer kullanılacak olan iPad de yüz tanıma sistemi var ise bu sistem kolaylıkla aktif hale getirilebilir. Yüz tanıma sisteminin yer aldığı iPad modellerinde kişiler ekran kilidini bu özellik ile açabilir. Face ID özelliğini destekleyen modeller şunlardır:

 • iPad Pro 11 inç
 • iPad Pro 12,9 inç

Face ID özelliğini destekleyen bu modellerde Face ID ayarı yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Ayarlar bölümüne girilmesi
 • “Face ID ve Parola” sekmesinin açılması
 • Görüntülenen yeni ekranda Face ID ayarlarının seçilmesi
 • Yüz taramasının ilgili yönlendirmeye bağlı olarak yapılması
 • Yeni ayarın onaylanması ve aktif hale getirilmesi

iPad ekran kilidini Face ID kullanarak açmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlardır. Bu basamaklar tamamlandığı takdirde iPad Face ID ayarı etkin hale gelecektir.

iPad Kilidi Touch ID ile Nasıl Açılır?

iPad kilidini parmak iziyle açmak da yöntemler arasında bulunur. Parmak izi okuyucusu olduğu takdirde kişiler parmak izlerini cihaza kaydedebilir. Ekran kilidi açma ve güvenlik unsurlarından parmak izinin mutlaka cihaza kaydedilmiş olması gerekir. Parmak izi kaydedilmemiş ise parmak izi ile ekranın ve ilgili cihazın açılması mümkün olmayacaktır.

Dolayısı ile kişilerin bu özelliği kullanabilmek için cihaza parmak izlerini kaydetmeleri gerekir. Cihazda parmak izi kayıtlı olan kişiler ana ekran düğmesi üzerinden parmak izlerini aktif hale getirerek cihazın kilidini açabilir.

Cihazın kilidini açmak için izlenen yöntemler şunlardır:

 • Ana ekran düğmesine basılması.
 • Parmak izi yerleştirme bölümüne parmağın yerleştirilmesi

Parmak izi sistem tarafından onaylandıktan sonra ekran kilidi otomatik olarak açılacaktır. Cihazın tekrar kitlenmesi kişinin isteğine bağlı olarak belirlenen süre dahilinde olacaktır. Dolayısıyla iPad kilidi tekrar aktif hale geldiğinde yeniden parmak izi ile ekranı açmak mümkündür.

iPad için Touch ID Nasıl Ayarlanır?

iPad Touch ID ayarını düzenlemek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar vardır. Yönlendirmeler izlenerek parmak izi okuyucusu aktif hale getirilebilir. Cihazı parmak izi ile açmak isteyen kişilerin öncelikle parmak izi taramasını yapmaları gerekmektedir.

Parmak izini sisteme eklemek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • Ayarlar uygulamasının açılması
 • Touch ID ayarlarına girilmesi
 • Parmak izi ekleme seçeneğinin bulunması ve seçilmesi
 • Ekranda beliren yönlendirmelere uygun olarak parmak izinin sisteme eklenmesi ve onaylanması

Parmak izi sisteme eklendikten sonra parola olarak kullanılmak isteniyor ise bu işlemin de tamamlanması gerekir. Sadece parmak izi eklemek parmak izi tanımanın açılması için yeterli değildir. Parmak izinin ne zaman ve nasıl geçerli olacağını belirlemek için yapılacak olan işlemler yine Ayarlar uygulamasında yer alan Touch ID menüsünden gerçekleştirilmektedir.

iPad Kilidi Parola ile Nasıl Açılır?

iPad kilidini şifreyle açmak sık kullanılan yöntemlerden biridir. Kullanıcılar eğer şifrelerini hatırlıyorlar ise şifreleri ile kolayca giriş yapabilirler.

Şifre ile kilidi açmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Cihazın üzerinde yer alan ekran düğmesine basılması.
 • Eğer modelin ekran düğmesi yok ise açmak için ekrana basılması.
 • Açılan ekranda parola girme bölümüne ilgili parolanın girilmesi.

2 adımda kilidi parola ile açmak mümkündür. Cihazı yeniden kilitlemek isteyenlerin başlangıçtaki aşamaları tekrar etmesi gerekir. Ekranda eğer düğme var ise düğmeye basılması, düğme yok ise ekrana 2 kere üst üste tıklanması yeterli olacaktır. Parola hatırlatma olmadığı ya da unutulduğu takdirde şifre yenileme ya da yeniden parola al seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. iPad kilini açmak için parola kolaylıkla kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir