iPad Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

iPad geri yükleme yöntemleri farklı cihazlar ve araçlardan destek alınarak yapılmaktadır. Apple güvenlik sistemi için oluşturulan ve bulut sisteminin bulunduğu iCloud gibi araçların yanı sıra Windows ya da Mac işletim sistemine sahip cihazlar ile de geri yükleme yapılabilmektedir. Geri yükleme işleminde başarılı sonuç alabilmek için kişilerin kendileri için en uygun olan yöntemi seçerek uygulamaya geçmesi gerekir. iPad geri yükleme işlemi için belirlenen yöntemler şunlardır:

 • iCloud yedeklemesini geri yükleme
 • Bilgisayar kullanarak geri yükleme

Bu iki yöntem sıfırdan geri yükleme için kullanılmaktadır. Yedeklemeden geri yüklemek için ise cihazın kendisinin kullanılması gerekir. iPad de dahil olmak üzere tüm Apple marka cihazların aktif şekilde kullanılabilmesi için güvenlik unsurlarına özen gösterilmelidir.

iPad’i Bilgisayar Kullanarak Nasıl Geri Yüklerim?

iPad’i bilgisayar kullanarak geri yükleme yapmak için iPad ve bilgisayarı USB ile birbirine bağlamak gerekir. USB olmadan işlem yapılması mümkün değildir. iPad’i bilgisayar kullanarak geri yükleme ve yedekleme yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Bilgisayar ve iPad USB ile bağlanmalı.
 • Bağlantıda güvenlik sorunu olmadığı onaylanmalı.
 • iTunes açılmalı.
 • Geri yükleme başlatılmalı.

Bu aşamada kullanılan bilgisayarın daha önceden yapılan iPad yedeklemesini içermesi gerekir. Eğer bilgisayar yedeklemeyi içermiyor ise bu durumda yapılacak olan bağlantı sonuçsuz kalabilir. Bilgisayar kullanarak geri yükleme yapılırken, bilgisayarda yedeklemenin var olması gerekir. Kişiler yedekleme olmayan cihazı kullanarak sadece iki farklı cihazı birbirine bağlamış ve cihazların tanınmasını sağlamış olurlar. Dolayısı ile yedeklemenin olduğu cihaz tercih edilmelidir.

iCloud Kullanarak iPad Nasıl Geri Yüklenir?

iCloud kullanarak iPad’i geri yüklemek isteyenlerin de izlemesi gereken adımlar bulunur. Hangi yedekleme ve geri yükleme aşaması tercih edilir ise edilsin. Apple tarafından belirlenen yöntemler takip edilmelidir. Bu yöntemler takip edilmediği noktada doğru geri yükleme ve doğru yedekleme gibi işlemler yapılamayacaktır. Kişiler daha sonra herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına Apple tarafından yönlendirmelerin yapılmasına izin vermelidirler. iCloud kullanarak iPad’in geri yüklemesini yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • iPad’in açılması
 • Temel ayarlarının sıfırdan -yönlendirmelere göre- yapılması
 • Otomatik ayar yerine elle ayarlama seçeneğinin tercih edilmesi
 • iCloud sistemine girilmesi
 • iCloud üzerinden yedekleme başlığının seçilmesi
 • Açılan ekranda yer alan geri yükle yazısına basılması
 • Apple tarafından ekrana gönderilecek olan aşamaların takip edilerek işlemin onaylanması

iCloud kullanarak iPad geri yüklemesinin yapılmasını sağlayan aşamalardır. Bu aşamalar takip edilerek geri yükleme kolaylıkla yapılabilir. Önemli olan unsur iCloud yedeklemesinin düzenli olarak yapılmasıdır.

iPad Yedekleme Nedir?

iPad yedekleme işlemi önemli bir işlemdir. iPad yedeklemesi, cihazda yer alan tüm verilerin iCloud gibi sistemler üzerinden yedeklenerek daha sonra karşılaşılabilecek olası problemlere karşı önlem alınmasını sağlar. iPad yedekleme işleminin yapılmasındaki temel amaç kişinin cihazdaki bilgilere erişmesinin kolay hale getirilmesidir. Apple marka cihazlar arasında verileri eşitlemek ve farklı cihazlarla aynı verilere ulaşmak yedekleme ile mümkündür.

iPad yedekleme ile cihazın sıfırlanması gerektiğinde dahi iCloud verileri ve Apple kimliği ile giriş yapıldıktan sonra aynı veriler ile karşılaşmak mümkün hale gelir. Dolayısı ile iPad yedekleme işlemi son derece önemlidir. Hem verileri kaybetmemek hem de eş zamanlama özelliği ile erişimi kolaylaştırmak oldukça pratik ve güvenli bir süreçtir. iPad geri yükleme işlemi için de eş zamanlama ve yedekleme gibi özellikler önem taşır.

iPad Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPad yedeklemesinin yapılması farklı yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Cihazın ve cihazdaki bilgilerin yedeklenmesi güvenlik açısından da önem taşır. Olası sıfırlama ve format gibi durumlar karşısında bu yedekleme anlam kazanır. iPad yedeklemesi yapıldığında kişiler verilerine farklı Apple cihazlarından da kolaylıkla ulaşabilir. iPad yedeklemesi yapılırken kullanılan yöntemler şu şekildedir:

 • iCloud ile yedekleme
 • Mac ile yedekleme
 • Windows bilgisayar ile yedekleme

Kullanılan bu 3 farklı yedekleme yöntemi ile kişiler kolaylıkla geri yükleme noktası oluşturabilir. Geri yükleme noktası oluşturmak için kişilerin öncelikle hangi yöntemi kullanmak istediklerine karar vermeleri gerekir. Aynı zamanda hangi yöntem tercih edilir ise edilsin daha önceden mutlaka iCloud yedeklemesinin açılması önem taşıyan bir unsurdur.

iPad Yedekleme iCloud Üzerinden Nasıl Yapılır?

iPad yedeklemesi iCloud üzerinden yapılabilmektedir. iCloud kullanarak yedekleme yapmak için takip edilmesi gereken aşamalar bulunur. Apple tarafından belirlenen aşamalar takip edildiği takdirde yedekleme kolaylıkla başlatılabilecektir. Yedekleme esnasında cihazın şarjının olması ve internet desteğinin bulunması önem taşır. Yedeklemeler otomatik olarak yapılabileceği gibi el ile yedekleme yapılması da mümkündür. Yedekleme ve geri yükleme noktasında Apple tarafından sunulan farklı avantajlı yöntemler bulunur. iPad’i iCloud ile yedeklemek isteyenlerin izlemesi gereken aşamalar şu şekildedir:

 • Ayarlar uygulamasını açmak
 • iCloud sekmesine girmek
 • iCloud yedekleme başlığına tıklamak
 • iCloud yedeklemesini başlatmak

Bu esnada cihazın şarjının olması ya da şarja takılı olması gerekmektedir. Cihaz belirli bir pil seviyesinin altında olduğu zaman yedekleme işlemi başlatılamamaktadır. Dolayısı ile kişilerin şarj oranına, güç kaynağına ve internet bağlantısına dikkat etmesi önerilir.

iPad Yedekleme Windows Bilgisayarlar Üzerinden Nasıl Yapılır?

iPad’i Windows PC ile yedeklemek isteyenlere Apple tarafından önerilen aşamalar bulunur. İlgili yönlendirmeler takip edilerek iPad yedeklemesi kolaylıkla yapılabilir. iPad ve Windows PC’yi birbirine bağlamak için USB gerekmektedir. USB kullanarak bağlantı sağlandıktan sonra iTunes üzerinden işlem yapılır.

Eğer cihazda aktif olarak iTunes yer almıyor ise işlem öncesinde Windows PC’ye iTunes uygulamasının indirilmesi gerekir. iTunes indirildikten ve USB bağlantısı sağlandıktan sonra takip edilmesi gereken aşamalar şunlardır:

 • iTunes’in açılması
 • iPad girişinin yapılması
 • Özet başlığının seçilmesi
 • Yedekleme sürecinin başlatılması

Yedekleme sürecinde USB bağlantısının sonlandırılmaması gerekir. Ayrıca her iki cihazın da güç kaynağına takılı olduğuna emin olunmalıdır. Yedekleme süreci başlatıldıktan sonra kişiler isterler ise yedekleme işlemi için iTunes üzerinden şifre belirleyebilmektedir. Belirlenen şifre doğrultusunda kullanıcılar güvenlik seviyesini de arttırmış olurlar.

iPad Yedekleme Mac Finder Üzerinden Nasıl Yapılır?

iPad’i Mac Finder ile yedeklemek için Finder’in kullanılabilir olduğuna emin olmak gerekir. macOS işletim sisteminin 10.15 versiyonuna sahip ve/veya daha üzerindeki cihazlarda Finder sistemi bulunmaktadır. Finder sistemini kullanırken iTunes ile işlem yapılması gerekir. Mac işletim sistemine sahip cihaz ile yedekleme yaparken karşılaşılan aşamalar şu şekildedir:

 • Finder çubuğunda ilgili iPad’in bulunması ve işaretlenmesi
 • iPad seçildikten sonra ekranda yer alan “Genel” kategorisine basılması
 • Yedekleme başlığına girilmesi ve yedekleme sürecinin başlatılması

Windows PC ile yapılan yedekleme işleminde olduğu gibi bu aşamada da istenir ise şifreleme yapılabilmektedir. Aynı zamanda eş zamanlama ayarları kablosuz internet ayarları ile seçildiği takdirde bağlantıya gerek kalmadan yedekleme yapılabilecektir.

iCloud Nedir?

iPad iCloud bir depolama alanıdır. Apple tarafından kendi cihazları için 2011 yılında üretilen bir sistemdir. Cihazlarda yer alan bilgilerin yedeklenmesi, diğer cihazlar ile paylaşılması ve geri yüklenebilmesi için oluşturulmuştur. Google tarafından oluşturulan Drive sistemi ile benzerlikler gösterse de iCloud sadece Apple marka cihazlar için geçerli olan bir sistemdir. iPad geri yükleme noktasında da iCloud kullanılarak yedekleme ve geri yükleme gibi işlemler yapılabilir. Dosyalar ve veriler cihazlara aktarılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir