Mac İçin Hayat Kolaylaştıran 6 Klavye Kısa yolu

MacOS işletim sistemini kullanmak ilk başta zor gelse de bazı kısa yolları öğrendikten sonra başka bir işletim sistemini kullanmak sizin için işkence olacaktır. Apple bilgisayarların işletim sistemi olarak bilinen MacOS işletim sistemini kullanırken hakettiği değeri verilmeyen klavye kısa yolları ile hayatınızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Kilit Tuşlar Hangileri?

Mac bilgisayarınızla her ne yapıyor olursanız olun, ister video izleyin isterse çalışıyor olun, muhtemelen Command ve Option tuşları gibi tamamlayıcı (modifier) tuşları kullanıyorsunuzdur. Command ve Option tuşları Mac bilgisayarlardaki en önemli tuşlar olabilir, çünkü bu tuşlar sayesinde bilgisayarınızın kısa yollarını kullanabilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınızın kullanımını daha hızlı ve daha kolay hale getirebilirsiniz.

En temel ve en yayın örnek olarak kopyala (Command-C) ve yapıştır (Command-V) tuşlarını verebiliriz, fakat bu Command ve Option tuşları bundan daha fazlasını yapmanıza olanak sağlıyor. Öyle ki karmaşık ve zor işlemleri bu tuşlar sayesinde yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir uygulamadan çıkmakta zorlanırsanız o uygulamayı zorla kapatmak için Option-Command- Esc tuşlarına birlikte basmanız yeterli oluyor. Bir başka örnek ise ekran görüntüsü almak istediğinizde kullanabileceğiniz Command-Shift-4 tuşlarına aynı anda basmaktır.

Hangi Tuş Kısa yol için Daha Ön Planda?

Genel olarak baktığımızda en önemli tamamlayıcı (modifier) tuş hangisi dersek bize göre kesinlikle Command.

Command tuşu ile bir yazıyı kopyala yapıştır yapabilirsiniz, yazdığınız bir yazıyı geri alabilirsiniz, sayfadaki her şeyi tek bir hamlede seçebilir, yeni bir pencere açabilirsiniz. Bunun gibi örnekleri uzatmak mümkün. Fakat tüm bu basit ve bilenen kısa yolları bir kenara koyarsak, Command tuşu düşündüğünüzden çok daha güçlü olabilir.

Sizin için araştırdığımız çoğu kişi tarafından bilinmeyen ama hayatınızı kolaylaştıracak kısa yolları incelediğinizde Command tuşunun önemini daha fazla anlayacaksınız.

  1. Masaüstünüzdeki tüm açık pencereler arasında geçiş yapın

Bazen bilgisayarınızda aynı anda birden fazla pencere açık olabiliyor. Pencereler arasında geçiş yapmak için klasik yöntemleri kullanmak yerine Command-Tab tuşlarına birlikte bastığınızda işlerin ne kadar hızlı olduğunu fark edeceksiniz.

Masaüstünde pencereler açık olduğu ve alt Dock’a atılmadığı sürece Command-Tab kombinasyonunu kullandığınızda tüm açık pencereleri gösteren bir yeni pencere karşınıza çıkacak. Command tuşuna basılı tutup, Tab tuşuna basarak istediğiniz pencereye ya da uygulamaya geçiş yapabilirsiniz.

  1. Halihazırda masaüstünde açık olan pencereyi saklamak

MacOS kullanıcılarının bir sayfayı alta atmak için kullandığı üst köşedeki sarı renkli eksi işaretine basmak yerine daha hızlı bir yolu var dersek sevinmez misiniz:

O küçük sarı eksi işaretine ulaşmaya çalışmak yerine masa üstünüzde açık duran pencereleri Command-H kombinasyonunu kullanarak alta atabilirsiniz. Pencereyi küçültmek yerine Command-H kombinasyonu pencereyi hem ekranınızda hem de Dock’ta görülmesini engeller. Bunu yaparken sayfanız kapanmaz ve istediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz.

Pencereyi tekrar açmak için basit bir şekilde uygulamaya tekrar tıklayabilirsiniz.

Fakat eğer masaüstünüzdeki tüm pencereleri kapatırken sadece öndekinin açık kalmasını istiyorsanız Option-Command-H kombinasyonunu kullanmanız gerekecek.

  1. Bilgisayarınızın arama çubuğu Spotlight’ı açmak

Mac bilgisayarların en güçlü yönlerinden biri olan Spotlight arama çubuğudur.  Bu özellik sayesinde ulaşmak istediğiniz belge, mesaj, email, müzik, ayarlar ya da uygulamayı kolayca bulabilirisiniz. Spotlight’ı açmak için masa üstündeki büyüteç simgesine tıklayabilirsiniz. Fakat bununla uğraşmak yerinde Command-Boşluk tuşu kombinasyonu daha hızlı olmanızı sağlayacaktır.

  1. Web tarayıcında yazılı olan URL’nin (Adres) seçilmesi ve hızlı bir şekilde paylaşılması

Bazen kullandığınız web sitesini bir arkadaşınıza göndermek isteyebilirsiniz, böyle bir durumda genellikle adres çubuğuna gelip adrese çift tıklamanız ve sonrasında kopyala demeniz gerekir. Fakat bu işin daha hızlı bir yolu var. Eğer bilgisayarınızda Command-L kombinasyonunu kullanırsanız işlerin ne kadar hızlı ve kolay olduğunu göreceksiniz.

Bu kombinasyonunu kullandığınızda hangi web tarayıcısını kullanırsanız kullanın (Safari, Crome) adres çubuğunda o anda ne yazılı ise hepsini seçmiş olursunuz. Sonrasında Command-C tuşuna bastığınızda seçmiş olduğunuz adres ya da o anda adres çubuğunda ne yazıyorsa koplayamış olursunuz. Kopyaladığınız adresi Command-V tuşuyla da aktarmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

  1. Safaride kapattığınız herhangi bir sekmeyi tekrar açma

Command-T kombinasyonunu klasik klavye kısa yollarından biridir. Bu kombinasyon ile safaride yeni bir sekme açabiliyorsunuz. Peki kazara kapattığınız bir sekmeyi tekrar açmanın bir kısa yolu var dersek mutlu olur musunuz:

Eğer Command-Shift-T kombinasyonunu kullanırsanız, bilgisayarınızda en son kapanan sekme açılacaktır. Eğer yanlışlıkla birden fazla sekmeyi kapattıysanız hepsini geri açmak için Command-Shift-T kombinasyonunu tekrar kullanmanız yeterli olacaktır.

  1. Farklı Apple uygulamalarında yeni bir şey açma

Command-N kısa yolu genellikle hiç kullanılmayan bir kısa yol olarak karşımıza çıkıyor. Birçok popüler uygulamada yeni bir pencere açmanın klasik olan yolunu herkes biliyordur. Fakat Mac kullanırken bu klasik yolu kullanmanıza gerek yok. Command-N kombinasyonu ile Mail uygulamasında yeni bir mail sayfası oluşturabilirsiniz, safariyi kullanıyorsanı yeni bir sekme açabilirsiniz, Notları kullanıyorsanız yeni bir not sayfası açabilirsiniz, Word kullanıyorsanız yeni bir Word sayfasını açabilirsiniz. Aslına bakarsanız belki de en fazla işe yarayacak, hayatınızı kolaylaştıracak kısa yollardan biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir