Kolay ve Etkili Adımlarla Instagram Takipçi Artırma Yöntemleri

Instagram her gün binlerce kişinin kullandığı en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Günde milyonlarca fotoğrafın ya da kısa videonun paylaşıldığı bu platform her geçen gün yeni özellikleriyle de kullanıcılarının daha iyi bir kullanım deneyimi elde etmesini sağlıyor. Öyle ki ilk kullanıma sunulduğunda sadece fotoğraf paylaşımı hizmeti verirken, şu an da kısa videolar, Reel videoları, mağaza açma ve ürün satışı yapma gibi çeşitli hizmetler de kullanıcılarla buluşuyor.

Instagram gibi dünyadaki en etkili sosyal medya aracı bu nedenlerle artık gelir elde etme platformu haline geldi. Artık Instagram kullanıcıları sadece sadece sayfa etkileşimleri (beğenme sayıları), takipçi sayıları ile para kazanmıyorlar, ayrıca ürün tanıtımları, ürün satışları ile de para kazanabiliyorlar. Bu gibi ticari, para kazanma gibi nedenlerle Instagram platformunu kullananların takipçi sayısının olabildiğince arttırılmasında fayda var.

Instagram takipçisi nasıl arttırılır?

Instagram gibi platformlarda takipçi sayısının arttırılması için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki takipçi satın almaktır. Bazı kişi ya da gruplar ödediğiniz para karşılığında size takipçi kazandırabiliyorlar. Bunun için istenilen ücret takipçi sayısı ve bot hesap (robot, sahte hesap) olup olmamasına göre değişiklik gösterebiliyor.

Insatagram takipçi satın almak faydalı olur mu?

Instagram platformunu kullanırken takipçi satın alabilirsiniz. Fakat bu sizin hangi amaçla platformu kullandığınız ile ilgili bir sonuç ortaya koyacaktır. Özellikle ticari amaçla platformu kullanıyorsanız takipçi satın almak işinize çok yaramaz. Bunun nedeni takipçi satın alındığında bu hesapların gerçek kişilerden ziyade bot hesap olarak da adlandırılan sahte hesaplardan oluşmasıdır. Ticari amaçla yaptığınız paylaşımlardan dönüt alamayabilirsiniz. Eğer takipçi satın almak gibi bir niyetiniz olursa bunu iyi araştırmalısınız. Çünkü özellikle ticari amaçlı kullanımlarda organik takipçilere ihtiyaç vardır.

Organik instagram takipçisi nedir?

Organik takipçi terimi doğal bir şekilde insanların sizi ve sayfanızı keşfetmesi ve takip etmeye başlamasına verilen isimdir. Instagram platformunda organik olarak takipçi sayınızın artması, sizi takip eden hesapların gerçek kişilerin ya da grupların hesapları olduğunu gösterir. Aslına bakarsanız bu süreç biraz uzundur. İnsanların sizi farketmesi ya da takip etmeye karar vermeleri kolay değildir. Bu süreçte olabildiğince ilgi çekici paylaşımlarda bulunmanız gerekiyor. Takipçi sayınız yavaş yavaş ama düzenli bir biçimde artmaya başlayacaktır.

Organik olarak takipçi sayısını arttırmak için neler yapılabilir?

Hemen hemen herkesin ön plana çıkmaya çalıştığı bu platformda rekabet çok fazla. Her gün milyonlarca fotoğraf ve videonun paylaşıldığı böyle bir ortamda sivrilmek çoğu kullanıcının isteği haline geliyor. Organik olarak takipçi sayınızı arttırmanız için sizlere bazı ipuçları vereceğiz. Eğer düzenli olarak paylaşım yapar ve size verdiğimiz tüyoları kullanırsanız takipçi sayınızdaki artışı hemen fark edersiniz.

Hashtag Kullanımı

İster yeni bir markanın Instagram sayfası için ister kişisel hesabınız için takipçilerinizi artırmaya çalışıyor olun, organik olarak sizin ve paylaşımınız ile ilgili kişilere ulaşmanın en kolay yolu doğru hashtag kullanımından geçmektedir.

#Yüklemiş olduğunuz fotoğraf kişisel hesabınız için ise içeriğinize bağlı olarak popüler olan #sun, #coffee, #manzara, #istanbul gibi hashtagleri tercih etmeyi ihmal etmeyin.

#Marka Instagram hesabınız için yüklemiş olduğunuz görsellerde ise kesinle marka ismini hashtag olarak eklemeyi unutmayın.

İlgili İçerikleri Beğenme

Kişisel hesabınız veya markanız ile ilgili gördüğünüz diğer Instagram hesaplarının görsellerini beğenin. Neil Patel tarafından yapılan Instagram takipçi kazanma araştırmasına göre ilgili hesaplardan beğendiğiniz her 100 fotoğraf size 1 takipçi olarak geri dönüyor.

Yarışmalar

Marka sayfanız için Instagram takipçilerinizi artırmaya çalışıyorsanız, yine markanız ile ilgili ufak hediyeler verdiğiniz yarışmalar düzenlemeye çalışın. Bu yarışmalarda klasik beğen – katıl konsepti dışında markanız ile ilgili bir soru sorma yolunu tercih edebiliriniz.

Yarışma şartlarında yorumlar kısımında arkadaş etiketleme gibi bazı şartlar getirdiğinizde takipçi sayınızdaki artışa şaşırabilirsiniz.

Diğer Hesaplar

Markanızın Instagram beğenilerini artırmak için düzenli olarak Facebook ve Twitter gibi kullandığınız diğer platformlarda da Instagram hesabınız olduğunu uygun bir dil ile paylaşarak insanları, sizi Instagram’da da takip etmeye teşvik edebilirsiniz.

#Yalnızca Instagram hesabınıza özgü bir paylaşım türü bularak, insanlara bu tarz içerikler için Instagram hesabınızı takibe almalarını söyleyebilirsiniz.

Yorumlar

İnsanların fotoğraflarına, gerçekten konu ile ilgili olduğunuzu gösteren yorumlar yapmaya çalışın. Yorumlarınızda içten ve samimi bir dil kullanın. Kopyala yapıştır yorumlar yerine her gönderi için ayrı bir yorum yazmayı ihmal etmeyin. Fotoğrafına ilgi ile yaklaştığınızı fark eden kullanıcılar, kısa sürede Instagram hesabınızı takibe alıyor olacaklardır.

Zamanlama

Daha çok etkileşim almak adına fotoğraflarınızı 2:00 – 17:00 saat aralıklarında yükleyin. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir içeriğe etkileşim miktarı, bu saat dilimde en üst noktaya çıkıyor.

Instagram gibi sosyal medya platformları için verdiğimiz ipuçları ile daha fazla takipçi sayısına ulaşmanızı dileriz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir