Milyarder Girişimci Elon MUSK Twitter’ı Satın Aldı!

Sonunda beklenen oldu ve resmi açıklama geldi. Twitter’dan yapılan açıklamada, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık teklifi üzerine kesin olarak anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Twitter Nedir?

Twitter, 21 Mart 2006 tarihinde Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kurulmuş bir sosyal medya paylaşım sitesidir. Facebook ve Instagram’dan sonra en çok kullanılan sosyal medyalardan biri olan Twitter’da yazı, fotoğraf, haber ve video paylaşımları yapabilir, gündemi ve Elon Musk gibi büyük isimleri yakından takip edebilirsiniz.

Twitter’ın Yeni Sahibi Elon MUSK Kimdir?

Paypal’ın kurucularından olan ve hisse senetlerinin büyük bir çoğunluğuna sahipti, zamanında Ebay paypalı 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın almıştı. Daha sonrasında 2002 yolında SpaceX’i kurdu. Şuanda bu şirketin CEO ve CTO sudur.

Musk ayrıca Tesla Motors’un ortak kurucularından birisidir. Muskın elektrikli araçlara ilgisi çok eskiye dayanmaktadır. Ayrıca Solarcity’nin yönetim kurulu başkanı ve en büyük hissedarıdır.

2016 yılında ise NEURALİNK adında bir şirket kurmuştur. Bu şirket insan beynini yapay zeka ile entegre etmek için nöroteknoloji kullanmaktadır. Musk aynı yıl içerisinde tüneller inşa etmek için The Boring Company (TBC) isimli şirketi kurdu.

Twitter’ı alan Elon Musk TIME dergisinde Yılın Kişisi seçildiğinde şöyle demişti:

 “Çocukken en sevdiğim kitap Yüzükler’in Efendisi’ydi. Gerçek dünyada sihirbazlığa en yakın şey nedir dedim. Yeterince ileri her teknoloji sihirden; yeterince ileri sihir de teknolojiden farksız.”

Görünen o ki bizleri çok daha büyüleyici ve akılalmaz bir gelecek bekliyor!

 Elon MUSK ve Twitter’ı Alma Girişimi

Twitter’ın yüzde 9,2’lik hissesini borsada satın alan Elon Musk, 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Twitter’ın Elon Musk’a satışıyla ilgili müzakereler bugün tamamlandı. Şirket bugün yaptığı açıklamada, Twitter yönetim kurulunun milyarder Elon Musk’ın sosyal medya şirketini satın alma teklifini kabul ettiğini duyurdu.

Twitter Satışı Desteklemiyordu!

Twitter, 14 Nisan’da yapılan teklife sıcak bakmamış ve Musk’ın hissesini artırmasını engellemek için ‘zehir hapı’ adında bir önlemi almıştı. Zehir hapı olarak adlandırılan önlem ile birlikte şirket, potansiyel alıcı dışındaki mevcut hissedarların daha düşük fiyata hisse satın alma hakkını koruyor.

Elon Musk, Perşembe günü düzenleyici kurumlara teklifinin finansmanıyla ilgili ayrıntıları sunmasından ve Twitter’ın borsada sarsılmasından sonra şirket duruşunu değiştirdi ve müzakerelere kapı açtı, 11 kişilik Twitter Yönetim Kurulu olası bir anlaşmayı ciddi şekilde değerlendirmeye başlamıştı. Başvuru dosyasına göre Musk, teklifi için 46,5 milyar dolarlık finansman paketine sahip olduğunu bildirmişti.

MUSK’ın Planı

Musk, geçmiş günlerde Twitter’a ödeme yapan üyelerin daha fazla premium özelliklere ulaşması gerektiğini söylemişti.

Twitter’ın yeni sahibi, sosyal medya hizmetinin premium özellikler için ödeme yapan kullanıcılara sıfır reklam sunmasını istiyor. Artık daha az değil hiç reklam görmeyeceksiniz!

Ayıca yatırımcı Michael Burry’nin, onay işaretini kaybettiği için şikayet etmesinden sonra, Musk Burry’ye hesabı geri alacağını söyleyerek şirketin tüm Twitter Blue kullanıcılarına kimlik doğrulama onay işaretleri vermesini önerdi.

Şu anda Twitter’ın aylık abonelik hizmeti Twitter Blue, kullanıcılara, bazı reklamsız makaleler ve bir tweet’i başkaları tarafından görülmeden geri çekme gibi premium özellikler sunuyor. Özellik, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Musk ise bu özelliği biraz daha genişletmeyi planlıyor gibi. Musk’ın ücret ödeyen kullanıcılara daha fazla özellik sunma isteği, platformun artık paralı mı olacağı sorusunu da akıllara getiriyor.

Tesla ve SpaceX CEO’sunun tek odaklandığı nokta kullanıcı deneyimi de değil, şirketin çalışma sistemiyle de ilgileniyor.

Daha Özgür Olacak Mı?

Piyasa analistleri ve Musk’ın Twitter akışını takip edenler, teknoloji liderinin birincil hedefinin Twitter özgür konuşma politikalarında değişiklik yapmak olduğunu söylüyor.

Son yıllarda Twitter, platformunda yanlış bilgilerle ve şiddet içeren veya kışkırtıcı konuşmalarla mücadele etmek için eylemlerini hızlandırdı, hatta yönergelerini ihlal eden kullanıcıları (örneğin eski Başkan Donald Trump gibi) yasakladı. Bazı eleştirmenler, şirketin bu yolda daha da ileri gitmesi gerektiğini söylüyor. Musk ise bu konuda farklı bir cephede yer alıp insanların düşüncelerini özgürce ifade etmeleri gerektiğini savunuyor ve bu konuda harekete geçecek gibi duruyor.

Musk’ın bu konu ile ilgili son twiti ise şu şekilde;

‘’Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır, çünkü ifade özgürlüğü bu demektir.’’

Musk’ın attığı bu twittende yola çıkılacak olursa twitter insanların her tür konu hakkında konuşabileceği,bağışlar ve kampanyalar başlatabileceği ve diğer her konuda bilgiyi ve görüşü rahatça paylaşabileceği bir platforma dönüşecek gibi duruyor.

Dogecoin Artışı!

Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığına dair haberlerin ardından Dogecoin ani bir yükseliş yaşadı. Elon Musk’ın gelecekte kripto para Dogecoin’i Twitter’da ödeme ve bağış için kullanılmasını sağlayacak bir sistemi devreye almasına yönelik beklenti yükselişte etkili oldu.

Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?

.

Musk ve onun gibi bir çok girişimci ve yatırımcının hareketleri ve günümüz teknolojisinin ilerleyişi durdurak bilmiyor. Gün geçtikçe uzayı daha çok keşfediyor, okyanuslarda daha derinlere iniyor, teknoloji daha da akıllanıyor ve günümüz sorunları gün geçtikçe ortadan kalkıyor. Bu durum bizleri daha aydın ve akılalmaz bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Teknoloji ve uzay konusunda bu kadar ilerlemenin birçok olumsuz getirisi olsada genele bakacak olursak bizleri akılalmaz bir ütopyaya doğru sürüklediği ortada.

Yazar: Ömer ÖZKAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir