En Uygun Ulaşım İçin Öneriler

Bir çok kişi ramazan bayramı yaklaştıkça tatili kendi memleketlerinde ya da tatil yörelerinde geçirmek planlıyor. Bu planların hayata geçmesi için en önemli sorun ise ulaşım maliyetleri gibi görünmektedir. Son zamanlarda akaryakıta yapılan zamlar ulaşımdaki maliyeti de arttırdı. Bu durum vatandaşların farklı ulaşım seçeneklerini incelemeye yöneltiyor.

Peki ülkemizdeki en yaygın ulaşım seçenekleri neler

Ülkemizde ulaşım özel araçlar dışında otobüs, tren ve uçakla sağlanıyor. Fakat en çok tercih edilen ulaşım aracı otobüs olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hemen her bölgeye otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca uçak bileti fiyatlarına göre çok daha makul bir fiyata sahip olduğunu söyleyebiliriz. Otobüslerin geçmişe nazaran daha konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca internet ve farklı multimedya eğlence seçeneklerini de yolcularına sunuyorlar. Fakat akaryakıt, otoyol, köprü gibi masrafların artmasıyla otobüs bileti fiyatlarında da yüksek oranda artış meydana geldi. Yolculuk yapmadan önce olabildiğince farklı firmalardan fiyat almanızda fayda var.

Ülkemizdeki önemli ulaşım araçlarından bir diğeri de trendir. Özellikle öğrencilerin birinci tercihi olan tren seferleri de ne yazık ki ülkenin her bir köşesine ulaşmıyor. Bu nedenle treni, herkesin kullanabileceği bir ulaşım aracı olarak düşünemiyoruz. Özellikle Akdeniz ya da Karadeniz bölgesine gitmek istiyorsanız tren seferlerinden yararlanmanız mümkün görünmüyor.

Normal tren seferlerinin yanı sıra istanbul-Eskişehir-Ankara-Konya güzergahında Hızlı Tren hizmeti mevcuttur. Hızlı tren seferleri normal trenlere göre hem daha hızlı hem de daha konforlu olarak karşımıza çıkıyor. Tren bileti alırken bazı indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bunlar;

  • Kimlik ibraz eden öğrencilerde  %15
  • Kimlik ibraz eden öğretmenlerde %15
  • Gidiş dönüş bilet alımlarında %15
  • 65 yaş üstü kişilerde ve 7-12 yaş arası çocuklarda %50 indirim yapılmaktadır.

Son ulaşım aracımız ise uçak. Ülkemizde havayolları her geçen gün gelişmektedir. Özellikle farklı havayolu şirketlerinin ülkemizde bulunması, rekabeti ortaya çıkartıyor. Bu nedenle fiyatlarda bazı indirimler ya da fırsatlar karşımıza çıkabiliyor. Hem seyahat süresinin kısa olması hem de konforlu bir seyahat imkanı sağlayan uçak firmaları son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başladı. Ayrıca mil yada puan biriktirerek biletinizi daha uyguna alabilirsiniz. Bu kampsamda havayolu şirketlerinin uygulamalarını takip etmenizde fayda var.

Bazı telefon uygulamaları sayesinde daha ucuza seyahat edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bla Bla Car

Bla Bla Car uygulaması, bir aracın aynı rota üzerinde seyahat edecek farklı kişiler tarafından paylaşılması üzerine kurulmuştur. Bu uygulamaya üye olurken Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası dahil bazı bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu sayede güvenlik seviyesinin arttırılması istenmektedir. İsterseniz kendinizle ilgili daha fazla bilgi verip fotoğrafınızı paylaşabiliyorsunuz.

Eğer araç sahibiyseniz ve bunu belirtmek istiyorsanız aracınızla ilgili detaylı bilgileri sisteme yüklemelisiniz. Bu sayede ileride seyahat ilanı verebilirsiniz.

Bla Bla Car ile ucuz yolculuk nasıl yapılır?

Öncelikle araç sürücüleri seyahat edecekleri rotayı ve tarihi seçerler. Daha sonra kaç yolcu alacaklarına karar verirler. Bu aşamadan sonra alacakları yolcuların bazı özelliklerinden bahsedebilirler. Örneğin sigara içilmeyeceğini belirtebilirler. Bundan sonra Bla Bla Car uygulaması her bir kişi için optimum fiyatı otomatik olarak verir. Sürücü isterse bu fiyatı talep edebilir, isterse daha azını ya da daha fazlasını da talep edebilir. Son aşamada ilanı yayına alır.

Bu sayede araç sürücüsü yapacağı yolculuğu masrafını bir miktar da olsa azaltmış olur.

Eğer seyahat etmek isteyen biriyseniz, gitmek istediğiniz rotalar arasında yapılacak seyahat ilanlarına bakmanız gerekmektedir. Tarih, saat olarak size uygun olan ilanı bulduktan sonra ilanı veren kişiyle iletişime geçip konuyu detaylandırabilirsiniz. Eğer ara bir durakta inmek istiyorsanız bu durumu ilan veren kişiyle görüşmenizde fayda vardır. Sürücü ile yapacağınız görüşmelerde bazen pazarlık bile yapabilirsiniz. Hatta sizi evinizden almaya bile ikna edebilirsiniz.

Güvenli mi?

Bla Bla Car sistemine kayıt olabilmeniz için T.C. Kimlik numaranızı sisteme vermeniz gerekiyor. Bu hem yolcular hem de araç sahipleri için geçerli bir durum. Ayrıca sistemde kimlik doğrulaması da yapılmaktadır. Eğer yolculuk arayan biri iseniz kimlik doğrulaması yapmış kişilerin ilanlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bla Bla Car uygulamasını kullanmaya başlarken Yol Arkadaşlığı Sözleşmesini onaylamak zorundasınız. Bu sözleşmede gerçek bilgi vereceğinizden, doğru puanlama yapmaya kadar önemli konularda taahhütte bulunuyorsunuz. Detaylı bilgiye uygulamanın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

SkyScanner

Özellikle uçak yolculuğunu tercih eden kişilerin en uygun havayolu firmasını bulmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama için herhangi bir üyelik söz konusu değil. Uygulamaya indirdikten ya da web sitesi üzerinden siteye girdikten sonra seyahat etmek istediğiniz rotayı ve havalimanlarını seçiyorsunuz. Daha sonrasında seyahat etmek istediğiniz tarihi belirttikten sonra sistem size en uygun uçuşları getiriyor. Çeşitli filtreleme seçenekleri ile size en uygun uçuşu bulduktan sonra bileti almak için sizi o biletin satıldığı seyahat firmasına yönlendiriyor.

Bu sistemi kullanırken yapacağınız farklı seçeneklerle maliyeti düşürebilirsiniz. Örneğin aktarmalı uçuşları seçebilir ya da bagaj hakkından feragat edebilirsiniz. Bu sayede maliyet daha düşük çıkabilir. Her şekilde birçok farklı şirketi kıyasladığı için uçak seyahatlerinden önce kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Obilet Uygulaması

Özellikle otobüs bileti almak istediğinizde her firmayı karşılaştırmak kolay değildir. Obilet uygulaması sizlere farklı firmaları aynı anda karşılaştırma imkanı sunmanın yanı sıra sistem üzerinden bilet alabilmenizi de sağlıyor. Mastercard tarafından Avrupa’nın en iyi seyahat uygulaması seçilen Obilet sisteminde ücret ya da komisyon alınmıyor. Ayrıca iptal edilen yolculuklarda paranızın iadesi de mümkün.

7 24 müşteri temsilcisinin bulunması ve güvenli ödeme sistemleri bu uygulamanın giderek popüler olmasını sağlıyor. Son dönemde 16 milyondan fazla yolcu seyahatlerinde Obilet uygulamasını kullandı. Sizler de daha uygun otobüs bileti bulabilmek için bu uygulamaya göz atmalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir