Astrolojide Ay ve Güneş Tutulmaları

Kaderiniz size sesleniyor. Cevap verecek misiniz? Hızlı bir değişim sizleri bekliyor…

Kendinizi hazır hissedin ya da hissetmeyin, evren hızlı bir değişim içine girecek…

İnsanlığın ilk zamanlarından itibaren insanlar gökyüzüne baktıklarında korkutucu ve merak uyandırıcı birçok olaya şahitlik ettiler. Bunlar arasında en fazla dikkati çeken ise Ay ve Güneş tutulmaları oldu. Geçmişte insanlar bu kozmik olayları felaketler, salgınlar, ayaklanmalar ve hatta imparatorlukların yıkılması gibi dramatik doğa ve toplumsal olayların bir alameti olarak gördüler.

Günümüzde hala tutulmalar yaşanıyor. Ya kısa bir süre için gökyüzünden güneş kayboluyor ve gün geceye dönüyor, ya da hep parlak gördüğümüz Ay gözlerimizin önünde kan kırmızı hale geliyor. Tutulmaların bilimsel nedenlerini bildiğimiz halde tanık olurken hala heyecanlanıyoruz. Bu nedenle antik zamanlarda yaşayan insanlar kırmızı Ay’ı gördüklerinde tanrının kızgın gözüne tanık olduklarını hissetmelerini normal karşılamak gerekiyor sanırım.

Tutulma Nedir?

Tutulma; Güneş, Ay ve Dünya arasındaki çok güçlü bir etkileşimdir. Genellikle yılda 4 ila 6 tutulmaya şahitlik ederiz. Bu tutulmalar Yeniaylarda ve Dolunaylarda gerçekleşir. Bu durum normal Yeniay ve Dolunaydan neredeyse 3 kat daha güçlüdür. Tutulmalar her zaman çift olarak ortaya çıkar ve genellikle biri diğerini takip eder. Aslına bakarsanız her 6 ayda bir tutulma oluşur.

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek güneşin ışınlarının dünyaya ulaşmasının engellenmesidir ve Yeniay’da oluşan güçlü bir kavuşum ayıdır. Yeniay’dan 3 kat daha fazla etkisi vardır. Bu nedenle güneş tutulması yeni ve heyecan başlangıçların ortaya çıktığı bir gökyüzü olayıdır.

Ay Tutulması Nedir?

Ay tutulması, Dünya’nın Ay ile Güneş arasına girmesiyle oluşur. Tutulmanın yaşandığı süre boyunca Güneş’ten gelen ışınlar Ay yüzeyine ulaşamaz. Bu nedenle bu süreç boyunca biz Ay’ı kırmızı, turuncu ya da kahverengi gibi renklerde görebiliriz. Hatta bazı tutulmalarda Ay tamamen kaybolabilir. Ay tutulması, Dolunayda gerçekleşen çok yoğun bir kavuşum ayıdır. Öyle ki normal bir Dolunay’dan 3 kat daha güçlüdür. Bu nedenle Ay tutulması büyük sonların, dönüm noktalarının, büyük zaferlerin ve zirvelerin habercisidir.

Tutulmalar Bizi Ruhsal Anlamda Nasıl Etkiler?

Değişimler korkutucudur. Bu nedenle bizler değişim fikrini kolay kolay benimseyemeyiz. Fakat tutulmaların çok güçlü ve şekillendirici olmasının bir nedeni de budur. Tutulmalar bir ömür unutamayacağımız olayların oluştuğu bir dönemdir.

Fakat tutulmalar her zaman beklenmedik olayları, planlamadığın süreçleri ortaya çıkarabilir. Bu durum anlık olarak tüm hayatının değişmesini sağlayabilir. Bu süreçte bir şeyler biter bir şeyler başlar. Tutulmalar, terfiler, zaferler, atılımlar, girişimler, evlilikler, boşanmalar, tayinler, yer değiştirmeler, hayatınızın aşkıyla tanışma, evcil hayvan edinme ya da evcil hayvanınızın ölmesi gibi en mutlu ve en yürek burkan anları getirme eğilimindedir. Şok edici toplantılar ve ayrılıklar bekleyebilirsiniz.

Evrenin bunu yapmasının nedeni süreç yıpratıcı olsa bile gelişmemize yardımcı olmaktır.

Ruhsal anlamda, bizler yeni bir yola çıktığımızda, yeni ufuklara yelken açtığımızda, Güneş tutulmaları daha heyecan verici, daha arkadaş canlısı ve daha neşeli olma eğilimindedirler. Fakat Ay tutulmaları bunun tam tersi etki gösterebilir. Ay tutulmaları son derece duygusaldır. Yürümeyen işlerin ortadan kalmasına neden olur ve bunun altında yatan korkularla, duygularla ve gölge benliklerimizle yüzleşmemize neden olur. Bu nedenle dünyadaki yerimizi ve ilerleyeceğimiz yolu gözden geçirmemiz gerekir.

Bu tutulma zamanlarındaki en iyi tavsiye evrenin akışına teslim olmak ve olacak olan değişimleri kabul etmektir. Hayatınızdaki büyük seçimleri yapmak ya da dürtüsel olmak için iyi bir zaman değildir çünkü en azından şimdilik tam anlamıyla tüm bilgilere sahip değiliz.  Tutulmalar haberleri ya da eylemleri dalgalar halinde sunar. Bu nedenle biraz süre tanınmalı ve beklenmelidir. İlk başta kalp kıran ya da kötü gibi görünen haberler ya da eylemler olsa da, bizi gelecekteki çok iyi hatta harika deneyimlere yönlendiriyor olabilir.

Bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir nokta da bu süreçte enerji çalışması ya da ritüel tezahürlerden kaçınılmasıdır. Çünkü bu süreçte enerji yükselmeleri meydana gelir ve durum düzensizdir. Bizim size tavsiyemiz meditasyon yapmanız, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat etmeniz. Aslında bakarsanız evreni dinleyin ve içgüdülerinize güvenin.

Tutulmalar Bizi Astrolojik Olarak Nasıl Etkiler?

Doğaları gereği tutulmalar bize dönüm noktalarını sunar. Bunlar genellikler olması beklenen ve bizim kader ya da karma dediğimiz olaylar olarak düşünülür. Doğum tarihinizde ya da burcunuzda oluşmalarına bağlı olarak, hayatınızda çok büyük değişiklikler görülebilir. Yazının üst kısmında da belirtildiği gibi Güneş tutulması size kaderinizdeki yeni başlangıçları ve fırsatları getirir. Ay tutulması ise kaderinizde var olan sonları, çöküşleri ya da ilerlemeleri getirebilir.

Eğer kriz tutulma anlarından birine denk geldiğimizde, konfor alanlarımızdan çıkmamız için itiliriz. Gözlerimizin önünde hayatımız tamamen değişiyormuş hissine kapılırız. Astologlara göre her tutulma bir bölümün başlangıcı ve sonudur. Ve uzun yıllar aynı konumda oluşmazlar.

Astrolojik olarak tutulmalar, döngülerini tamamlayana kadar 18 ila 24 aylık süreçte bir çift burçla beraber gelir. Örneğin tutulmalar her zaman şu kutuplarda gerçekleşir;

 • Koç-Terazi
 • Boğa-Akrep
 • İkizler-Yay
 • Yengeç-Oğlak
 • Aslan-Kova
 • Başak-Balık

Bir çift burçtaki döngü tamamlandığında, yaklaşık olarak 6-7 yıl sonra tekrar geri gelecektir. Fakat tam bir döngünün tamamlanması 19 yıl alır. Bu nedenle 19 yıl arayla aynı etkilerin görülmesi olasıdır.

Tutulmalar önümüzdeki 6 ay için bazı temalar oluşturur. Tutulmanın oluşmasından önceki ayda etkilerini hissetmeye bile başlayabiliriz. Hatta tutulma gerçekleştikten sonraki birkaç haftada etkileri ve sonuçları gelmeye devam edebilir. Fakat genellikle insanlar tutulmanın gerçekleştiği hafta boyunca tüm etkileri görürler. Astrolojik bir bakış açısından ele aldığımızda, tutulmalar her zaman kavuşum ayı zamanında gezegenlerin açılarına göre renklendirilmektedir. Bu nedenle tutulmanın iyi bir tutulma mı yoksa kötü bir tutulma mı olduğunu bir astroloğa danışmadan ve zamanın o noktasında gökyüzü ile nasıl etkileşime girdiğini görmeden bilemezsiniz.

Kaderiniz sizi kendine çekiyor. Fakat korkmaya gerek yok. Bunun için yaratıldık. Peki en yakın tarihte gerçekleşen Güneş tutulması burçlara neler getirecek kısaca bakalım.

30 Nisan Güneş Tutulması

 • Boğa ve Akrepler hayatlarında önemli değişimler yaşayabilir..
 • Kova ve Aslanlar için de değişim görünüyor..
 • Yengeç ve Oğlaklar iş ve aşkta çok şanslı bir dönemdesiniz..
 • Başak ve Balıklar yeni eğitimlere başlayabilir, yolculuklara çıkabilirsiniz..
 • İkizler ve Yay artık içinize dönme vakti..
 • Koç ve Teraziler değerlendirebilirlerse maddi gelirlerini artıracak fırsatlar yakalayabilirler..

Genel anlamda bu tutulma değişim ve yeniliğin habercisi..

 • 2018 Ağustos ile birlikte yaşadığımız kalıcı değişimlere benzer bir dönem..
 • Aşk, ilişkiler, finansal konularda ani değişimler görülecek..
 • Geleneksel bakış açınızdan uzaklaşıp yenilikçi ve özgürlükçü bir bakış açısı edinebilirsiniz..
 • OLMAZ dediklerin olacak..
 • Değişime direnmeyin kabul edin..
 • Konfor alanından çıkmaktan korkmayın..
 • Nereye gittiğinizden ziyade kiminle ve nasıl gittiğiniz ÖNEMLİ!!
 • Maddi güvenlik ve öz değer konuları gündemde olacak..
 • Kariyerle ilgili fırsatlar oluşacak..
 • Şans, bolluk bereket, ilahi adalet, şifa çok güçlü çalışacak..
 • Geçtiğimiz kasım ayında başlayan süreç tamamlanacak..
 • Sağlık alanında boyun, boğaz, tiroid sorunları; kalp sıkıntıları, tansiyon problemleri tetiklenebilir..
 • Dünya gündeminde ise toprakla ilgili sorunlar, madenler 2,5 yıllık süre zarfında savaş ve aşırı kuraklık görülebilir

@sinnastrology

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir