Güneş’ten Koruyan En İyi Kremler 2023

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber güneş sıcak yüzünü daha fazla göstermeye başladı. Güneş’in cildimiz ve genel sağlığımız için birçok faydası bulunsa da eğer kendimizi koruyamazsak yıkıcı etkileriyle de karşılaşabiliriz.

Her ne kadar cildimizi tüm yıl boyunca güneşin zararlı etkilerinden korumamız gerekse de, bu durum özellikle yaz aylarında çok daha önemli olmaktadır. Bunun nedeni ise yaz aylarında günlerin daha uzun olması, güneşin etkisinin daha güçlü olması ve dışarıda daha fazla vakit geçirmemizdir.

Güneş’in Faydaları-Zararları

Faydaları

Güneş tüm canlılar için bir hayat kaynağıdır. Yeterli miktarda güneşe maruz kalmak sağlığımız için çok önemlidir. Uzmanların üzerinde özellikle durduğu faydalardan birisi D vitaminidir. Güneş’ten gelen ışınlar vücudumuzda D vitamininin sentezlenmesini sağlar. Vücudumuzun D vitamini açısından zengin olmasının en kolay ve ucuz yoludur. Özellikle D vitamini eksikliği çeken kişilerde kemik erimesi, erken yaşlanma ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları gibi sıkıntıların görülme olasılığı artmaktadır.

Güneş’in faydalarından biri de cilt sağlığını desteklemesidir. Vücudumuzda oluşan birçok cilt sorununa karşı faydaları bilinmektedir. Özellikle egzema, akne ve kepeklenme gibi sorunların etkilerini azalttığı bilinmektedir.

Güneş ışınlarından gelen fosfor ve E vitamini gibi besinler yara ve enfeksiyonların tedavi süreçlerini hızlandırır.

Güneş birçok kanser türüne yakalanma olasılığını azaltır. Ülkemizde en çok karşılaşılan akciğer, meme, kalın bağırsak ve yumurtalık kanseri gibi kanser türlerine yakalanma olasılığını azaltması bakımından oldukça önemlidir. Öğleye doğru ya da öğleden sonra kısa bir yürüyüş yeterli gelecektir.

Zararları

Güneş tüm canlılar için vazgeçilmez bir hayat kaynağıdır. Fakat her şeyin fazlası zarardır sözünden hareketle eğer güneşe karşı kendimizi koruyamazsak güneşin yıkıcı etkileriyle de karşılaşmamız olasıdır.

Aşırı derecede güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini arttırır. Bunun yanı sıra birçok ciltte leke oluşumu gibi birçok cilt rahatsızlığına yol açar. Ayrıca gözlerimiz üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ciltte meydana gelen yanma nedeniyle cilt yüzeyinde Solar Keratoz denen küçük kızarıklıklar ya da kabuk tutmuş deri lezyonları oluşabilir.

Özellikle öğlen 11.00 ila 15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar uzun süre güneşe maruz kalmamak için öğlen saatlerinde dışarı çıkmamanızı öneriyorlar.

Güneşten Nasıl Korunuruz

Güneşin nimetlerinden yararlanmak ama zararlarından da uzak durmamız için en önemli silahımız güneş kremleridir. Güneş kremlerinin 30 faktörlü ya da daha fazla föktürlü olmasına dikkat etmelisiniz. Sabah rutininizde uygulayacağınız güneş kremini her iki saatte bir ya da yüzme ve aşırı terleme gibi aktivite ve durumlardan sonra tekrar uygulamanız gerekmektedir.

Güneş kremleri pahalı gibi görünse de faydaları paha biçilmez olarak nitelendirilebilir.

Güneş Kreminin Faydaları

1. Güneş yanıklarının önler

Ne yazık ki yaz aylarında birçok kişi acılı ve bazen utandırıcı güneş yanığı tecrübesini yaşamaktadır. Güneş kremleri cildinizi güneş yanığından koruyan en önemli araç olarak görülmektedir. Güneş Koruma Faktörü (SPF) güneş kreminin doğru uygulandığında ne kadar koruma sunduğunu belirten bir göstergedir.

Peki örneğin 50 faktörlü koruma ne anlama geliyor

Eğer cildiniz normalde güneş kremi olmadan 1 dakikada yanıyorsa, 50 faktörlü bir güneş kremi kullanıldığında bu süre 50 dakikaya kadar çıkmaktadır. Fakat biz bu bilgiye rağmen güneşe maruz kaldığımız süreyi olabildiğince azaltmalıyız. Bunun nedeni konum ve maruz kalınan süreye bağlı olarak güneşin etkilerinin çok güçlü olabilmesidir.

2. Güneş kremleri cilt kanserlerini azaltır

Güneş kremleri melanoma gibi agrasif şekilde seyreden birçok kanserin oluşma ihtimalini azaltmaktadır. Her yıl ülkemizde binlerce kişi cilt kanserine yakalanmakta ve bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Güneş kremi kullanmak sizin hayatınızı kurtarabilir.

3. Erken yaşlanmayı önler

Güneş kremleri cilt dokusunun korunması sağlar, sivilce oluşumunu, kılcal damarların görünürlülüğünü, pigmentli bölgelerin oluşmasını azaltır. Güneş kreminizi günlük sabah rutininize ekleyebilirsiniz. Nemlendiricinizi uyguladıktan sonra ya da makyajınızı yapmadan önce kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Piyasada fondöten ile birlikte kullanabileceğiniz çok iyi güneş kremleri bulunmaktadır.

4. Güneş kremleri vücudunuzu diğer tehlikelerden korur

Cildimiz UV ışınları tarafından hasara uğradığında, hücrelerimiz bağışıklık sistemiminize karşı ortaya çıkan tehditleri belirlemedeki etkisini kaybeder. Bu durum hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı gibi vücudun kendini onarmasını da yavaşlatır. Güneş kremi kullanmak ilk olarak UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Böylelikle bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasına yardım eder.

5. Fotodermatozların şiddetini Azaltır

Fotodermatozlar UV ışınları etkileri olarak ortaya çıkan bir grup deri hastalığıdır. Fotodermatozlar insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca zaman zaman tıbbi ve kozmetik sorunların oluşmasına neden olur. Fotodermatozlar aşırı kaşıntılı kızarıklıklara, kısa bir süre güneşte kalındığında bile ciddi yanık oluşmasına, kuru cilde, doğal olmayan cilt pigmentasyonuna neden olur. Lupus ve Rosacea gibi UV ışınlardan dolayı ortaya çıkan etkiler daha da kötü olabilir.

Peki Hangi Güneş Kremi

Günümüzde birçok marka güneş kremi üretmektedir. Bu kadar fazla ürünün bulunduğu yerde güneş kremi seçmek oldukça zor görülüyor. Herkesin cilt yapısı aynı değildir. Bu nedenle güneş kremi seçerken size yardım edecek püf noktaları bulunmaktadır.

Öncelikle seçeceğiniz güneş kremi geniş spektrumlu olmalıdır. Güneş kreminin etiketinde hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağladığını gösteren bilgi notu olmasına dikkat edin. Hemen hemen tüm güneş kremleri güneş yanıkları ve cilt kanserinin temel nedeni olan UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Fakat UVA ışınları da cilt kanseri oluşumuna ve erken yaşlanmaya neden olabilmektedir. Sadece belli testleri geçen güneş kremleri geniş spektrumlu olarak etiketlenirler. Eğer bir güneş kremi geniş spektrumlu değilse, üstündeki etikette sadece güneş yanıkları için faydalı olduğu belirtilmelidir.

Güneş Koruma Faktörü (GKF-SPF)

Güneş kremi seçerken dikkat edeceğiniz bir diğer unsur ise güneş koruma faktörünün 30 ve üzeri olmasıdır. Güneş kreminin faktör sayısı o kremin UVB ışınlarına karşı koruma seviyesini göstermektedir. Bu nedenle daha yüksek faktör sayısı daha fazla koruma anlamına gelmektedir. Fakat faktör sayısı arttıkça koruma oranlarındaki artış giderek azalmaktadır. Örneğin 15 faktörlü bir güneş kremi güneşin zararlı ışınlarını yüzde 93 oranında engellerken, 30 faktörlü bir krem yüzde 97 oranında koruma sağlar. 50 faktörlü bir krem yüzde 98 koruma sağlar. 100 faktörlü bir krem ise yüzde 99 oranında koruma sağlar. Hiçbir güneş kremi sizi yüzde 100 koruyamaz. Amerikan İlaç Dairesi, güneş kremlerinin üzerinde 15 faktörün altındaki güneş kremlerinin sadece güneş yanıklarına karşı koruma sağladığını belirten bir uyarı olmasını zorunlu kılmaktadır. Bunun nedeni 15 faktörün altındaki güneş kremleriyle cilt kanseri ya da erken yaşlanmaya karşı bir koruma sağlanamamasıdır.

Suya Dayanıklılık

Güneş kremleri suya dayanıklı olarak üretilir. Bu su geçirmez demek değildir. Hiçbir güneş kremi su ya da ter geçirmez değildir. Hatta üreticilerin bunu iddia etmesine bile izin verilmez. Eğer güneş kreminin önünde suya dayanıklıdır ibaresi görürseniz, bu ürünün 40 ila 80 dakika arasında yüzme ya da terleme durumunda da sizi koruduğunu düşünebiliriz. Fakat en iyi sonucu alabilmek için her iki saatte bir ya da her yüzme sonrasında güneş kremini yenilemelisiniz.

En iyi 4 güneş kremi

  1. Sebamed Sun Koruyucu Güneş Losyonu SPF 50 150 ml

Sebamed güneş bakım kremi sahip olduğu 50 faktör sayesinde sizi sadece güneş yanıklarına karşı korumaz. Ayrıca mikropigmentlerle güçlendirilmiş UVA ve UVB filtreleri sayesinde güneşin zararlı ışınlarını filtreleyerek cilt kanseri ve erken yaşlanma etkilerine karşı sizi korur.

  • İçeriğinde E vitamini ve d-pantehol bulunmaktadır. Bu sayede cilt hasarı ve pigmentasyon rahatsızlıklarının oluşması engellenir. Buna ek olarak E vitamini serbest radikallere karşı koruma sağlar.
  • Formülünde bulunan İnülin ve Lesitin maddeleri sayesinde yoğun nemlendirme sağlar.
  • İçeriğinde provitamin B5 bulunmaktadır. Bu vitamin cildinizi canlandırır.
  • Barındırdığı doğal Hidro-Fruktol ile cildin sertleşmesine engel olur. Cildinizin sahip olduğu elastikiyeti korur.
  • Suya dayanıklı bir formüle sahiptir. Bu sayede deniz ve havuza girerken ya da spor yaparken de sizi korur.
  • Kolayca sürebilirsiniz, yapışkan değildir. Beyaz kalıntılar bırakmaması ve pH 5.5 değerine sahip olması da artılarıdır.
  • Yağ, parafin ve paraben gibi zararlı maddeleri içermez.
  • Dermatolojik olarak onay almış bir üründür.

Ürüne gitmek için tıklayınız.

2. Nivea Sun Koruma&Nem Nemlendirici Güneş Losyonu Gkf 50+ 200 Ml

Nivea güneş kremleri denildiğinde akla gelen ilk firmalar arasındadır. Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübeleri sayesinde ortaya çıkardıkları ürünlerin kalitesi oldukça yüksektir. Nivea Koruma ve Nem Güneş Spreyi GKF 50 artı hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Böylelikle güneş yanıklarının oluşmasını engellemesine ek olarak erken yaşlanma ve cilt kanserine karşı da koruma sağlar.

Suya dayanıklı formülü sayesinde denize ya da havuza girerken tereddüt etmezsiniz. Cildinizin nem dengesini 48 saate kadar sağlar ve nem kaybını önler. Sahip olduğu etkili formülü sayesinde cildin savunma sistemi olan mikrobiyom dengesiyle uyumlu çalışır.

Dermatolojik testleri başarıyla geçen bu ürün sıcak yaz aylarında tercih edebileceğiniz ürünler arasındadır.

Ürüne gitmek için tıklayınız

3. La Roche Posay Anthelios XL GKF 50 Renkli Güneş Koruyucu Krem

La Roche Posay firması tarafından güneşe karşı üst düzey koruma sağlaması için üretilen bu krem aynı zamanda sizi erken yaşlanma belirtilerine ve cilt kanserine karşı da korumaktadır. Jel krem formuna sahip olan bu krem uygulandığında yapışkan bir his bırakmaz. Güneşe karşı hassas cilt tiplerine uygun şekilde formüle edilmiştir. Paraben içermez.

Ürüne gitmek için tıklayınız

4. Solante Actinica GKF 50+ Losyon

Solante firması tarafından hazırlanan bu ürün özellikle güneşten mutlaka korunması gereken hassas cilt tipleri için özel olarak geliştirilmiştir. Sahip olduğu yüksek faktörlü koruma sayesinde hem UVA hem de UVB ışınlarını engeller. Böylelikle güneş ışınlarının ciltte neden olduğu kalıcı hasarların, pigmentasyon sorunlarının ve erken yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engeller.

Bu ürün antioksidan açısından zengindir. Bu nedenle cilt sağlığının korunmasına katkı sağlar. Bunun yanı sıra yüksek nemlendirme gücü sayesinde cildinizin yatıştırır. Cildinizin daha taze, canlı ve ipeksi görünmesini sağlar.

Vegan formül ile üretildiği için veganların tercih edebileceği bir üründür. Ayrıca doğa dostu formülü sayesinde deniz ve resif hayatına zarar vermez. Solante Actinica paraben, yağ ve parfüm gibi bileşenler içermez. Bu nedenle hassas cilt tipleri dahil tüm cilt tiplerinde uygulayabilirsiniz. Suya dayanıklıdır.

Ürüne gitmek için tıklayınız

 

 

GKF=SPF= Güneş Koruma Faktörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir