FED Toplantısı Öncesi Olası Senaryolar

Merhabalar. Bilenvardir finans sayfasına hoş geldiniz. Kripto para piyasasında destek alanları test ediliyor. Global piyasalarda ise bir satış baskısı oluştu. Dolayısıyla kripto para piyasası da bu baskıdan etkilendi. Genel olarak piyasalarda panik havası hâkim. Korku ve aç gözlülük endeksi (Greed Index) tekrardan dip seviyeleri inmiş bulunuyor. Teknik ve temel gelişmelerden bahsederek genel olarak karşılaşabileceğimiz senaryoları değerlendirelim.

Kripto Varlık Dünyasındaki Beklentiler

Bitcoin(BTC) ile başlamak gerekirse 38k-39k arasında seyrediyor. BTC’nin bulunduğu bölgede 38k önemli bir destek alanı olarak görünüyor. Bu alan üzerinde tutunması gayet pozitif bir durum. Yukarı yönlü bir hareket gelmesi durumunda 42k alanı direnç olarak karşımıza çıkacak. 42k hem günlük EMA Ribbon’ın üst ortalamasına hem de günlük grafikte all time high (ATH) seviyesinden süregelen düşüş trendinin kırılım bölgesine denk geliyor. Bu yüzden bu alanın yukarı yönlü kırılması çok daha sert hareketleri beraberinde getirecektir. Bu hareketlerin genel anlamda FED toplantısından sonra gerçekleşmesi olağan.

Dolar Endeksindeki Beklentiler

Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs, Avrupa Merkez Bankasının Temmuz ayında faiz artırımına gideceği açıklamasını yaptı. FED’in yaptığı hamlelerin ardından 103 sevilerine kadar çıkan dolar endeksi Avrupa Merkez Bankasının Euro’yu güçlendirmek adına yapacağı faiz hamlesi ile beraber zayıflayacaktır.

ABD Tarafındaki Finansal Gelişmeler

ABD 2022 yılının ilk çeyreğinde %1.4 küçüldü. Bu da resesyon fiyatlamasına yol açabilir. Bu bağlamada FED’deki tutumun gevşemesine yol açabilir. 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek FED toplantısında genel anlamda 50 baz puanlık bir faiz artışı bekleniyor. Yılbaşında böyle bir faiz artışı piyasaları alt üst edebilecekken FED’in önden yüklemeli faiz, bilanço daraltılması gibi açıklamaları piyasaları ciddi anlamda satış baskısına sürükledi. Piyasalar bu kadar kötü haberleri fiyatlamışken 50 baz puanlık bir faiz hamlesi piyasalar için çok kötü bir haber sayılmayacaktır. Bu beklentide toplantı sonrasında kripto para piyasasında yükselişlerin başlama ihtimali yüksek görünüyor. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın…

Not: Burada yapılan yorumlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yaparken bireysel araştırma ve analizlerinizi yapmanızı ya da piyasa uzmanlarına danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir