CEEK VR Token Gelecekteki Fiyat Beklentisi Nedir?

Kripto dünyasında metaverse projelerin popüleritesi giderek artıyor. Bu projelerden biri de CEEK VR projesidir. Peki CEEK VR projesi nedir? Arkasında hangi şirketler var? Gelecek planları ve iş birlikleri olacak mı? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını verip, uzmanların fiyat beklentilerini sizinle paylaşacağız.

CEEK VR Nedir?

CEEK VR, sanal gerçeklik (VR) başlıklarının ve içerik dağıtım platformlarının donanım ve yazılımlarını geliştirir. Ayrıca tüm bu ürünlerin dağıtımını işlemini de gerçekleştirir.

CEEK, ilk olarak 2015 yılında Derin Uzay Mühendisi olan Mary Spio tarafından kuruldu. Mary Spio 10’dan fazla patente sahip, daha önce Boing ve Intelsat gibi şirketlerde üst düzey görev almış bir mühendis olarak hayli başarılı bir kariyere sahip. Bu açıdan bakılınca projenin temelinde işin ehli kişi ve kişiler vardır diyebiliriz. Proje ilk aşamada o kadar ilgi çekti ki sadece üç turda 7,2 milyon dolarlık yatırım aldı.

Ceek Global Innovations tarafından geliştirilen bu projenin altyapısı ilk başta Ethereum blokzinciriyle destekleniyordu. Bu nedenle ilk başta CEEK token ERC-20 tabanlı olarak çıkış yaptı. Fakat Ethereum blokzincirinde işlem maliyetleri yüksekti. Bu nedenle 2021 yılında Binance Smart Chain’e (BSC) taşındı. Bu aşamadan sonra CEEK tüm tokenlarını ERC-20’den BEP20’ye dönüştürerek yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Ancak CEEK ethereum alt yapısını NFT pazarında desteklemeye devam ediyor.

CEEK VR (Virtual Reality) Sanal Gerçeklik Ne Amaçla Kullanılıyor?

CEEK VR; müzik ve spor dünyası ile içerik üreticileri için bir DeFi platfotmu olarak karşımıza çıkıyor. Sanatçıların, sporcuların ve diğer dijital içerik üreticilerinin sanal dünyada fanlarıyla buluşmasını sağlıyor.

CEEK, müzik endüstrisinde ya da spor dünyasında blokzincir tabanlı kripto para birimleri ve ticari ürünler oluşturulmasına olanak sağlıyor. Bu kripto para birimini kullanarak müzisyenlerin ya da sporcuların fanları için benzersiz deneyimler oluşturuluyor.

Dijital içerik üreticileri de dijital varlıklar oluşturarak CEEK VR tokenı kazanabiliyorlar. Bunun için CEEK VR tools ya da açık kaynak yazılım kitlerini kullanabilirsiniz.

Akıllı biletlerin non-fungible tokens (NFTs) olarak tokenlaştırılması, içerik üreticilerinin blokchain üzerinde gerçekleşen tüm satışları takip edebilmesini, doğrulamasını ve bu satışlardan telif hakkı talep etmesini sağlıyor. Bu nedenle CEEK içerik üreticilerini cezbediyor. Buna ek olarak CEEK NFT pazarında sınırlı sayıda üretilmiş dijital ve fiziksel varlıklara sahip olabilirsiniz. VIP üyelik sahibi olarak hayranı olduğunuz şarkıcıların ya da sporcuların düzenlediği etkinliklere özel giriş elde edebilirsiniz.

CEEK VR Tokena Sahip Olmanın Avantajı Nedir?

Proje CEEK City adında bir metaverse evrenine sahip. CEEK City içinde bulundurduğu tiyatro ve konser salonları ile spor tesisleri ve eğlence mekanlarıyla sürükleyici bir VR (sanal gerçeklik) deneyimi sunuyor. Projenin whitepaper’ına (detaylı planı) göre CEEK VR token sahipleri CEEK City Metaverse’deki mekanların isimlendirilmesinde hangi sponsorların teklif verebileceğini onaylamak için oy verebiliyorlar. Oylamaya katılan token sahipleri sponsorluk ücretlerinden pay dağıtılıyor. Kısacası CEEK VR token tutup oylamalara katılarak token kazanabilirsiniz.

CEEK, dijital dünyada oluşturulan uygulamaların sadece belli bir VR cihazında çalışmasını engellemek için platformlar arası bir standart sağlıyor. Böylelikle uygulamalar bir defa yazıldıktan sonra herhangi bir VR cihazında çalışabiliyor.

Dünyanın en büyük yatırım firmalarından olan Citibank uzmanları tarafından yapılan incelemeye göre VR pazarının 2035 yılına kadar 1 trilyon doların üstünde bir değere ulaşacak. Diğer bir yatırım bankası olan Goldman Sachs uzmanları önümüzdeki kısa dönem içerinde metaverse pazarının 2,6 ila 12 trilyon dolar arasında olacağını öngörüyor. Morgan Stanley ise metaverse dünyasının 8 trilyon dolar seviyesine çıkacağını öngörüyor. Bu pazarda CEEK, müzik endüstrisindeki harcamaların yaklaşık yüzde 49’unu oluşturan canlı etkinliklerin en önemli platformu olarak kendini konumlandırıyor.

CEEK VR Token Nereden Nereye Geldi?

Piyasadaki metaverse projeleri arasında 10. Sırada yer alan CEEK, genel markette de 160. Sırada kendine yer buluyor. Toplam arzı 1.000.000 adettir. Piyasada dolaşan arzı ise yaklaşık 744 milyon adettir. Piyasaya çıktığı günden bu yana yaklaşık yüzde 725 değer kazandı.

2018 yılında yapılan ICO’da (ilk satınalma teklifi) 0,05 dolardan satışa sunuldu. 2021 yılında CEEK VR fiyatı uçuşa geçti ve yüzde 32 bin artış yaşadı. 0,002017 dolardan 0,6563 dolara yükseldi. Fakat yıl sonuna doğru gelen piyasa geneli düşüşle birlikte 0,01 doların altına geriledi. Bu durum çok kısa sürdü ve daha sonra hızlı bir yükselişle 29 kasımda tüm zamanların en yüksek fiyatına (ATH) ulaştı. Fiyat 1,20 doları gördü.

Bu ralliyi sadece CEEK yapmadı. Facebook firmasının28 ekimde adını Meta Platforms olarak değiştirmesiyle birlikte Sandbox ve Axie Infinity gibi diğer metaverse coinleri de ralli yaptı.

20 Aralıkta piyasada yaşanan büyük satıştan etkilenen CEEK’in fiyatı 0,3933 dolara geriledi. O günden bu güne kadar geçen sürede dalgalanmalar yaşayan CEEK’in bu yazının yazıldığı anda ki fiyatı 0,42 dolardan alıcı buluyor.

CEEK VR Fiyat Tahmini: Gelecekte Fiyat Ne Kadar Yükselebilir?

CEEK VR’ın birçok ünlü şirketle iş birliği gerçekleştirdi. Bu şirketler arasında Universal Music, Apple, T-mobile ve Baptist Health, Microsoft ve Meta Oculus bulunuyor.  Her geçen gün iş birliklerini arttıran CEEK VR için teknik analizler ise şu şekilde;

Algoritma tabanlı bir tahmin sitesi olan WalletInvestor, CEEK VR token’ın aralık ayı sonunda 1,11 dolar seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor.

Aynı site 2023 yılının sonlarına doğru fiyatın 1,5 dolar üstüne çıkacağını ve 2025 yılına gelindiğinde 2,30 doları geçeceğini öngörüyor. Bu tahminlere ek olarak 2027 yılı başına gelindiğinde ise fiyatın 2,70 doları geçeceğini belirtiyorlar. Eğer öngörüleri gerçekleşirse 0,40 dolardan aldığınızda 2027 yılına gelindiğinde yakşalık yüzde 650 lik bir artış gerçekleşmiş olacak.

Bir başka fiyat analizi ise DigitalCoin’den geldi. DigitalCoin, CEEK fiyatının 2022 yılında ortalama olarak 1 dolar civarında olacağını tahmin ediyor. 2025 yılına gelindiğinde ise fiyatın 3 doların üstüne çıkmasını bekliyorlar. Bu beklentilerinin temelinde geçmiş verilerin analizini kullandıklarını da belirtiyorlar.

PricePrediction uzun vadeli CEEK fiyat tahmini gerçekleştirdi. Bu tahmine göre 2022 yılında 0,98 dolar, 2025 yılında ise ortalama 2,90 dolar fiyata ulaşmasını bekliyorlar. Yapay zeka tarafından yapılan 2030 yılı tahmini ise 18,26 dolar.

Fakat kripto para piyasası manüpilasyona çok açık ve çok voliteli bir piyasadır. Bu nedenle tam bir tahmin yapmak çok zor. Saatlik hatta dakikalık dilimlerde bile çok büyük artış ve düşüşlerin yaşandığı göz önüne alındığında fiyat tahminlerinin tam olarak tutmasını beklemek pek gerçekçi değildir.

Yatırım yapmadan önce kendi analizlerinizi yapmanızı, risk faktörünü göz önüne almanızı ve hatta uzmanlardan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayfadaki bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir