Cildiniz İçin C Vitamini Efsane mi, Gerçek mi?

C Vitamin Serumu nedir?

Eğer cilt bakımınıza çok önem veriyorsanız muhtemelen c vitamini serumlarını duymuşsunuzdur.

C vitamini, birçok uzman tarafından piyasada var olan en iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerden biri olarak lanse edilmektedir.

Daha hayatının başında bir genç de olabilirsiniz ya da yetmişlerinde biri de, hiç fark etmez.

C vitamini, serbest radikallerle (cildinizin bozulmasına ve yaşlanmasına neden olan bileşikler) savaşarak cildinizin gelişimine yardımcı olurken, aynı zamanda cildinize güzel, dikkat çeken bir parlaklık verir. C vitamini pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olmanız için anahtar görevi görür. Bu konuyla ilgili yapılan geniş çaplı araştırmalar mevcut ama siz gene de bir hafta deneyin ve farkı kendi gözlerinizle görün. Hatta çevrenizden alacağınız iltifatlara da hazır olun.

Her ne kadar günlük diyetinizde C vitamini içeren besinler alsanız ya da C vitamini takviyeleri alsanız da bunun doğrudan cildinize gideceğinin bir garantisi bulunmamaktadır. Vücut bünyesine giren C vitaminini ihtiyaç doğrultusunda farklı görevlerde kullanır. Ne kadarının cilde ayrılacağını bilemeyiz.

İşte bu nedenle lokal olarak uygulanan ve C vitamini içeren serumlar, cilt için C vitamininin faydalarından en iyi şekilde yararlanmanın yolu olarak görülmektedir.

Peki C vitamininin faydaları nelerdir?

C vitamininin cildimiz için çok sayıda faydası bulunmaktadır. Öncelikle C vitaminini hemen hemen her cilt tipi için güvenle kullanabilirsiniz.

Cildinizde hidrasyonu (sıvı alımı) arttırır ve cildinizi parlaklaştırır. Bunun yanı sıra cildinizdeki kızarıklıkların ve hiperpigmentasyonların azalmasını sağlar. Bu sayede cildinizde oluşan lekeleri azaltır. Genellikle çok fazla şikâyet konusu olan göz altı torbalarının azalmasına yardımcı olur. Kolajen üretimini teşvik eder. Sarkmayı önlemeye yardımcı olur. Özellikle güneşin çok etkin olduğu zamanlarda güneş hasarına karşı cildi korur. Güneş yanığının acısını ve yanığın verdiği hasarı azaltabilir, hatta yaraların iyileşmesinde de önemli rol oynar.

 1. Çoğu cilt tipi için kullanımı güvenlidir.

C vitamini son derece güvenilir bir yapıya sahiptir. Birçok insan hiçbir yan etki yaşamadan uzun süre boyunca C vitaminini tüketebilir.

Çok nadir olarak, cildi aşırı duyarlı kişilerde hafif tahriş oluşturabilir. Aynı zamanda C vitamin serumunu alırken diğer cilt bakım ürünlerini kullanmak da güvenlidir.

 1. Nemlendiricidir

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı çoğu cilt ve organda yoğun miktarda C vitamini bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışmayı yapan uzmanlar C vitamininin cilde en iyi askorbik asit formunda nüfuz ettiğini belirlemişlerdir.

2013 yılında yapılan bir başka çalışmada ise C vitamininin farklı bir türevi olan magnezyum askorbil fosfatın cilt üzerinde nemlendirici bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. C vitamininin su kaybını azaltarak cildin daha nemli kalmasını sağladığı belirtilmiştir.

2019 yılında yapılan bir araştırmada uzmanlar; Deschampsia antartika özü, felurik asit ve C vitamini içeren antioksidan serumun, su kaybını yüzde 19 oranında azalttığı ve cilt bariyeri işlevini daha iyi bir şekilde gerçekleştirdiğini belirledi.

 1. Parıldayan bir görünüm

C vitamini, pigmentasyonun azalmasına yardımcı olur (Daha fazlası aşağıdadır) ve matlığı azaltmak için cildin yüzeyini pürüzsüzleştirir. Bu cilde genç bir ışıltı katar.

2017 yılında yapılan bir araştırmada, cilde uygulanan C vitamininin cilt renginden sorumlu pigment olan melanin üretimini engellediğini göstermektedir. Bu, cildinizin o güzel parıltıyı elde etmesine engel olan koyu lekelerin ve genel donukluğun azalmasına yardımcı olur.

 1. Cildinizdeki kızarıklığı azaltmaya ve cilt tonunuzu eşitlemeye yardımcı olur

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, C vitamininin antioksidan kapasitesi sayesinde bir anti-inflamatuar ajan olarak hareket ettiği görülmüştür. Bu, cildinizi rahatlatır ve cildinizdeki var olan şişkinliğin azalmasını sağlar. Böylelikle cildinizin göz kamaştırıcı bir şekilde parlamasına imkân verir.

C vitamininin anti-inflamatuar etkisi;

 • Oksidatif hasara neden olan serbest radikalleri nötralize eder.
 • İltihaba neden olan bağışıklık sistemi tepkisinin gücünü kırmak için bağışıklık sistemini en uygun hale getirir.

C vitamininin anti-inflamatuar özelliği cildinizdeki kızarıklıkların azalmasına yardımcı olabilir. Koyu lekelerin, kızarıklığın ve tahrişin birlikte azalmasıyla cildinizin daha net ve pürüzsüz olmasını sağlar.

 1. Hiperpigmentasyonun azalmasına yardımcı olur

C vitamini Melanin üretimini kısıtladığı için hiperpigmentasyonu da azaltabilir.

Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve melazma gibi durumları içeren hiperpigmentasyon, cildin belirli bölgelerinde melanin üretiminin çok fazla olduğu durumlarda ortaya çıkar. Aynı zamanda aknenin iyileştiği bölgelerde de görülebilir.

C vitamini, tirozinaz olarak bilinen bir enzimin aktivitesini azaltarak melanin sentezini engeller. Dermatolojide, ciltte oluşan lekelerin ortadan kaldırılması için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 1. Göz altı halkalarının görünümünü azaltır

C vitamini serumları, göz altı bölgesini dolgunlaştırıp nemlendirerek ince çizgileri düzeltmeye yardımcı olur.

C vitamini genel olarak kızarıklığı azaltmada çok daha etkili görülse de göz altı halkları ile ilişkili renk bozulmasına da faydalı olduğu tespit edilmiştir.

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre C vitamini serumunun altı aylık kullanımının göz kapağındaki koyu halkları iyileştirdiği görülmüştür.

Göz altı torbalarından kurtulmak için soğuk kompres uygulamak ve cilt bakım sürecinize “retinol” eklemek faydalı olacaktır.

 1. Kolajen üretimini arttırır

Kolajen, doğal olarak vücudumuz tarafından üretilen ve zamanla üretimi azalan bir proteindir. Zaman içerisinde kolajenin azalmasıyla cildimizde ince çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelebilir.

C vitamininin, kolajen sentezi sayesinde kolajen üretimini arttırdığı bilinmektedir. Hali hazırda kolajen sentezinin oluşabilmesi için C vitamini olmazsa olmazdır. Çünkü C vitamini kolajen sentezi için gerekli olan iki enzim için gerekli olan eş çarpan görevini yürütür.

 1. Cilt sarkmasını önlemeye yardımcı olur

Kolajen cildimizin elastikiyetini ve sıkılığına etki eder. Kolajen seviyesi düştükçe ciltte sarkmalar meydana gelmeye başlayabilir.

2017 yılında yapılan bir araştırmada, C vitamini serumunun düzenli bir şekilde uygulanmasıyla kolajen üretimi arttırılmıştır. Böylece ciltte genel bir sıkılaşma meydana gelmiştir. Bu durum doğal yaşlanmaya bağlı sarkmalar başta olmak üzere, aşırı kilo kaybı sonrası ve hamilelik sonrası sarkmalarda da önemli etki oluşturmuştur.

Bu araştırmadan çıkan sonuca göre, C vitamini serumunu uygulamak cildinizin sarkmış görüntüsünü düzeltebileceği gibi cildinizin daha sıkı ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olabilir.

 1. Güneş hasarına karşı korur

Cildimizin kirlenmesine neden olan maddeler veya UV (ultraviole) ışınları nedeniyle oksidan strese maruz kalmamız, cildimizdeki C vitamini eksikliği ile birlikte değerlendirilmelidir. Yaşlı ya da fotohasar görmüş ciltlerde C vitamini seviyesinde önemli ölçüde bir düşüş yaşanmaktadır.

Güneş hasarına neden olan serbest radikaller aslında elektronu eksik olan atomlardır. Serbeste radikaller, bir elektronlarını çalabilecekleri diğer atomları ararlar. Bu durum ciltte çok önemli hasara neden olabilir.

C vitamini anti oksidan bakımından oldukça zengindir. Antioksidanlar serbest radikallere bir elektron vererek sağlıklı cilt hücrelerini korur. Böylelikle serbest radikalleri zararsız hale getirir.

 1. Güneş yanıklarının yatıştırmaya yardımcı olabilir

2013 yılında yapılmış bir çalışmada, C vitamininin kızarıklıkların azalmasındaki etkisinin yanı sıra hücre yenilenmesini de hızlandırdığı tespit edilmiştir. Bu durumda hasarlı hücreler yeni sağlıklı hücrelerle yer değiştirir.

Yine bu çalışmada E vitamini ve diğer bileşiklerle birlikte C vitamininin uygulanmasının UV ışınlarına bağlı yaralanmaları azalttığı tespit edilmiştir. Bu kombinasyonla UV maruziyetinden dolayı oluşan iltihap da azalmaktadır.

Şunu belirtmekte fayda var. C vitamini sadece tek başına kullanıldığında güneş yanıklarını azaltmada en az seviyede etkilidir.

 1. Yara iyileşmesinde hızlandırıcı etkisi vardır

Güneş yanığı üzerindeki etkilerini değerlendirdiğimizde C vitamini uygulamasının genel yara iyileşmesini de hızlandırabileceği sonucuna varılmıştır. Yaraların sağlıklı bir şekilde iyileşmesi, iltihaplanma, enfeksiyon ve yara izi riskini de azaltır.

C Vitamin Serumu Nasıl Kullanılır?

Lokal olarak uygulanan C vitamini genellikle iyi tolere edilir. Fakat tüm cilt ürünleri yan etkilere neden olacak potansiyele sahiptir. Alerji durumunuzu değerlendirmek için küçük bir test yapabilirsiniz.

Nasıl mı

 1. Cildinizde kolayca gizleyebileceğiniz bir alan seçin
 2. Az bir miktar ürünü uygulayın ve 24 saat bekleyin
 3. Eğer herhangi bir yan etki görmezseniz, yüzünüze uygulayın. Eğer bir yan etki oluşursa -kızarıklık, döküntü- ürünü kullanmayı bırakın

Ürünü tam olarak kullanmaya başlayacağınız zaman kullanım klavuzunu okuyun.

C vitamini serumu günde bir ya da iki kez uygulanır. Maksimum faydayı sağlamak için önce cildinizi temizleyin, c vitamin serumunu uygulayın ve sonra da nemlendirin.

Niasinamid ile birlikte kullanıldığında C vitamininin etkisi azalsa da diğer aktif bileşenlerle güvenle kullanılabilir. 2020 yılında yapılan bir çalışmaya göre eğer C vitamininin, tirozin ve çinko ile birlikte kullanıldığında etkisi 20 kata kadar artmaktadır.

Potansiyel Yan Etkiler

Rahatsızlık verici bir durum olmasa bile, tam uygulamadan önce her zaman bir test yapılmalıdır. Cildinizin seruma nasıl tepki vereceğini öğrenmenin tek yolu budur.

Eğer cildiniz özellikle çok hassas ise, içinde L-askorbik asit bulunan ürünlerin kullanımından kaçının. Magnezyum askorbil fosfat içeren ürünlerin tahriş oluşturma olasılığı daha düşüktür.

C Vitamini Serumu Seçerken Neye Dikkat etmeliyim?

Serum güvenilirliği iki şeyden etkilenir: ürünün formülasyonu ve paketleme

Aşağıdaki C vitamini türevleri, etkiyi daha uzun süre korumak için tasarlanmıştır.

 • L-askorbik asit
 • Askorbil palmitat
 • Magnezyum askorbil fosfat

Bunların yanı sıra ürünün su içermeyen bir formülasyona sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Ürünün şişesi şeffaf ve hava geçirmez olmalıdır.

 

Özet: C vitamini cilt lekelerini iyileştirmeye, hiperpigmenstasyonu azaltmaya ve cildinizin daha sağlıklı parlak görünmesine yardımcı olur. Düzenli kullanım C vitamininin etkisini en üst düzeye çıkartır. Bu nedenle günlük cilt bakım rutininize eklemenizi tavsiye ediyoruz. Bazı insanlar ürünün uygulamasını UV ışınlardan koruması için sabah gerçekleştirirken, bazıları gece kullanırlar.

Tahriş ya da rahatsızlık verdiğini hissettiğinizde kullanmayı bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir