En iyi 4 Kollajen Markası 2023

Seçtiğimiz ürünlerle muhteşem bir cilde kavuşabilirsiniz.

Kollajen ismini son zamanlarda sıklıkla duymaktasınız. Peki kollajenin faydaları gerçek mi? Sizler için bu konuda araştırma yaptık.

Kollajen Nedir?

Kollajen vücudumuzun kemik, deri, kıkırdak ve tendonlar gibi bağ dokularını meydana getiren temel yapısal proteindir. Normalde vücudumuz ihtiyacı olan kollajeni kendisi üretmektedir. Fakat yaşlanmayla beraber kollajen üretiminde de azalma meydana gelir. Bu nedenle insanlar dış kaynaklardan kollajen takviyesi alarak sağlıklarını optimize edebileceklerini, yaşlanma ve egzersizin neden olduğu fizyolojik ihtiyaçların destekleneceğine inanmaktadırlar.

Kollajenin Ne İşe Yarar?

Kollajenin birincil işlevi, dokuların gerilmeye dayanmasına yardımcı olmaktır. Vücudun ihtiyacı olan kollajen belli bir süre boyunca gene vücut tarafından üretilir. Fakat 18-29 yaşları arasında vücudumuzda kollajen kaybı başlar. Özellikle 40 yaşından itibaren ise vücudumuz yılda yaklaşık yüzde 1 kollajen kaybedebilir. Yaşlandıkça bu oranda artış meydana gelir. Örneğin 80 yaş civarında vücudumuzun kollajen üretimi genç yetişkinlere kıyasla yüzde 75 oranında azalabilir.

Kollajen Seviyesini Dengeleyebilir miyiz?

İşte bu noktada kollajen takviyeleri ön plana çıkmaya başlıyor. Yapılan bazı araştırmalarda, ağız yoluyla alınan kollajen takviyelerinin yaşlanmayla azalan cilt elastikiyetini, hidrasyonu ve dermal kollajen yoğunluğunu arttırabileceği bulunmuştur. Sevdiğiniz bir içecek ile birlikte alacağınız kollajen takviyeleri sayesinde vücudunuzun kaybettiği kollajenin belli bir bölümünü yerine koyabilirsiniz.

Bir mucize olarak reklamlarda sıkça gördüğümüz kollajen tekviyeleri üzerine araştırmalar henüz emekleme aşamasındadır. Bu nedenle ürünlerin üstünde ya da reklamlarda gördüğünüz ürünlerin faydaları ile ilgili iddiaları değerlendirirken, bilimsel araştırma eksikliklerini de göz önünde bulundurun. Herhangi bir kollajen takviyesini beslenme düzeninize eklemeden önce diyetisyeninize ya da uzman sağlık ekiplerine danışın.

Kollajen Tozu Alırken Neye Dikkat Etmeli

Tür

Kollajenin birçok türü vardır. Fakat genellikle kullanılan 3 türü bulunmaktadır. Cilt sağlığı ve elastikiyet için genellikle Tip 1 ve tip 3 kullanılmaktadır. Bunun yanında tip 2 ise kıkırdak ve eklem sağlığı için kullanılmaktadır. Takviye tercihinizi yapmadan önce ihtiyaçlarınızı belirleyin.

Kaynak

Birçok gıda çeşidi kollajen kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kaynaklar arasında sığır, domuz, balık ve yumurta kabuğu gibi besinler bulunmaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda yumurta kabuklarında yeterli miktarda kollajen bulunmadığı tespit edildi. Bu nedenle kollajen takviyenizi seçerken özellikle sığır ya da deniz kollajeni tercih etmenizde yarar var.

Peki eğer vegan bir beslenme şekliniz varsa ne olacak: Ne yazık ki şu an bilinen vegan bir kolajen kaynağı bulunamaktadır. Yüksek kalitede bir ürün elde etmek için otla beslenen, merada yetiştirilen sığır ya da açık deniz kaynaklarından yapılmış kollajenleri tercih etmelisiniz.

Potansiyel alerjenler

Yukarıda belirttiğimiz gibi kollajen kaynakları arasında balık, kabuklu deniz ürünleri ya da yumurta da bulunmaktadır. Eğer bu ürünlere karşı bir alerjiniz varsa, bu içeriklere sahip kollajen takviyelerinden kaçınmalısınız. Tercihinizi yaparken her türlü ihtimali göz önünde bulundurun. Ürün içeriklerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Muhtemel yan etkileri

Kollajen takviyelerinin sindirim sistemini ile ilgili hafif semptomlara ya da ağızda kötü bir tada neden olabileceğine dair açıklamalar bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından bir düzenlemeye tabi tutulmadığı için gıda takviyeleri alırken uzmanlara danışmanız ve ürün içeriklerini gözden geçirmeniz büyük öneme sahiptir.

Tat

Gıda takviyesi kullanırken ürünün tadı da önemlidir. Bazı kollajen takviyelerinin belirli bir tadı yoktur. Bazı takviyeler ise çeşitli aromalarla gelir. Herhangi bir aroma seçerken, kollajen takviyesini nasıl kullanacağınızı göz önünde bulundurun. Örneğin sıcak suyla mı içeceksiniz yoksa bir smoothie ile mi? Yoksa kek ya da pastaya mı katacaksınız?

Sizin için yaptığımız araştırda deneyebileceğiniz en iyi kollajen takviyelerini seçtik.

 1. Vital Proteins Collogen Peptides

Avantajları:

 • Servis başına yüksek oranda protein
 • İyi bir C vitamini kaynağı
 • İçeriğindeki hyaluronik asit daha fazla kollajen üretimi sağlar

Dezavantajları:

 • Potansiyel balık alerjisi

Porsiyon başına alacağınız 20 gram kollajen ile verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Bu ürün Küresel Hayvan Ortaklığı 5 aşamalı hayvan refahı derecelendirme standardına uygun olarak tutlan, otla beslenen ve merada yetiştirilen ineklerden elde edilmektedir.

Vital Proteins, otla beslenen sığır kollajenine ek olarak kollajen emilimini arttırmak için ürünlerine C vitamini eklemektedir. Bunun yanı sıra kollajen karışımı vücudun doğal olarak ürettiği ve kollajenin desteklenmesine katkıda bulunan bir madde olan hyaluronik asit içermektedir. Sıcak ya da soğuk sıvılarda çözünür. Bu nedenle kahveyle, smoothie’lerle ya da diğer içeceklerle tüketilebilir.

Tat: Tatsız  Kollajen Türü: Tip-1 ve 3 Kaynak: Merada yetiştirilen sığır Potansiyel Alerjen: Balık içeren bir tesiste üretilmiştir.

 1. Suda Collagen Multiform

Avantajları:

 • Hyaluronik asit ve probiyotikler
 • Kolajen ağırlığı 2000 dalton

Dezavantajları: Yok

Suda collegen multiform, Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 kollajen karışımından oluşan bir gıda takviyesidir. Bu gıda takviyesinde kollajene ek olarak biotin, probiyotik mikroorganizma ve emilimi arttırmak için C vitami bulunmaktadır. Ayrıca Suda Collegen Multiform içeriğinde Hyaluronik asit bulundurmaktadır. Bu madde vücudun daha fazla kollajen üretmesine yardımcı olmaktadır.

Alman Gelita firması tarafından üretilen patentli Verisol, Fortigel ve Tendorforte kollajenleri ile çoklu kollajen desteği sağlar. Aromasız olması bu ürünün meyve suyu, smoothie gibi içeceklerle birlikte tüketilebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca yoğurtla da tüketebilirsiniz, kek tariflerinize de ekleyebilirsiniz.

Tat: Tatsız Kollajen Türü: Tip 1-2-3  Kaynak: Sığır Alerjen: Yok

 1. Zade Vital Marine Kollajen 28 Toz Saşe

Avantajları:

 • Tip 1 Kollajen yönününden zengindir
 • Kollajen ağırlığı 2000 dalton
 • Hyaluronik asit, vitamin ve minerallerle desteklenmiş formül

Dezavantajları: Yok

Zade Vital Marine Kollajen zengin içeriği ile dikkat çekmektedir. Bu gıda takviyesinin içinde hidrolize balık kollajeni, hyaluronik asit, C vitamini, hidrolize elastin, üzüm çekirdeği ekstresi, çinko ve biotin bulunmaktadır. Ege Üniversitesi ARGEFAR, Zade ve Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi DÜAMER Doğal ürünler Araştırma Uygulama Merkezi tarafından özel olarak bir araya getirilmiş hammeddelerle üretilmiş patentli bir üründür. Patentli özel formüller olan CollactiveTM ve SkinAx2TM, hyaluronik asit, vitamin ve minerallerle cilde çok yönlü destek sağlar. Aromalı oluşu ve tek kullanımlık saşelerde bulunması kolay tüketim imkanı veriyor.

Marine Kollajen Toz Saşe, içerisinde cilt ile uyumlu tip bir kollajeni daha fazla içeren hidrolize balık kollajeni barındırır. İçinde bulundurduğu biotin cildin, mukozanın ve saçların korunmasını sağlar. C vitamini kollajen emilimini arttırır ve doğal kollajen oluşumunu destekler.

Tat: Ahududu Aromalıdır Kollajen Türü: Tip 1 Kaynak: Balık Alerjen: Balık ve Deniz ürünleri

 1. Voonka Multi Collagen Powder

Avantajları:

 • Hidrolize Tip 1-2-3 kollajen
 • C vitamini ilaveli

Dezavantajları: Yok

Voonka Multi Collagen Powder 3 farklı tip hidrolize kollajen içerir. İçeriğinde 7500 mg Tip 1 kollajen, 2360 mg Tip 2 kollajen ve 1000 mg Tip 3 kollajen bulunmaktadır. Bu miktarlar sayesinde rakiplerinin önünde bir multi kollajen ürünüdür.

Ayrıca içinde bulunan C vitamini sayesinde kollajen emilimini arttırırken, doğal kollajen oluşumunu da destekler. Bunun yanı sıra yüksek Tip 2 kollajen miktarı sayesinde kıkırdak ve kemiklerin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kollajen oluşumunu destekler. Bunun yanı sıra kan damarlarının normal fonksiyonunu için gerekli olan normal kollajen oluşumuna yardımcı olur.

Tat: Tatsız Kollajen Türü: Tip 1-2-3 Kaynak: Sığır Alerjen: Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir