Finansal Piyasalarda Temel Gelişmeler -Mayıs 2022

Günümüzde giderek küreselleşen dünya nedeniyle doğru yatırım yapmak giderek zorlaşmaktadır. Küçük ya da büyük ölçekli olsun her yatırımcının herhangi bir yatırım yapmadan önce bu küresel dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmesi gerekmektedir. Bu nedenle bugünkü yazımızda piyasaları etkileyecek bazı gelişmeleri sizler için derledik.

Salgının Ekonomilere Etkisi

Bu gelişmelerden ilki, henüz tam anlamıyla kurtulamadığımız salgının ülkelerin ekonomilerine olan etkisidir. Koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde ekonomileri ayakta tutmak için yapılan teşvikler sonucunda günümüzde bütün dünya ciddi bir enflasyon durumuyla karşı karşıya kalmış durumda. Ülkelerin merkez bankaları art arda yaptıkları faiz artışlarıyla enflasyonları kontrol altında tutmaya çalışsalar da şimdiye kadar pek başarılı olmuş görünmüyorlar. Çünkü uzun süren karantinalar tedarik zincirini sekteye uğrattığından talepler karşılanamaz duruma geldi.

ABD Merkez Bankasının Müdahaleleri

Amerika Merkez Bankası (FED) yılbaşından sonra yaptığı açıklamalarda enflasyonu kontrol altına almak için faiz artışı ve bilanço daraltılmasına gidilebileceğinden bahsetti. İlk olarak 14-15 Mart 2022 tarihinde yaptıkları toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdiler. Piyasalar Aralık 2021’den beri bu faiz hamlesini zaten fiyatlıyordu. 14-15 Mart tarihinde yapılan bu faiz artışının piyasalarda kısa süreli volatiliteye sebep olsa da piyasalar hemen toparlayıp bir yükseliş trendine başladılar. Yaklaşık 1 hafta süren bu yükseliş ABD’de enflasyon verilerinin beklenenden yüksek gelmesiyle tekrar düşüşe geçti. Bu da bize ilk yapılan faiz hamlesinin enflasyona çok da etkisinin olmadığını gösterdi.

FED başkanı Powell Mart ayında yaptığı açıklamada enflasyonu kontrol altına almak için önce faiz artışları yapılacağı ardından da net bir tarih vermemekle birlikte bilanço daraltılmasına başlanacağını söyledi. FED her ne kadar faiz arttıracağını söylese de bunu çok kontrollü bir şekilde yapmaları gerekecektir. Çünkü faiz artışı ve bilanço daraltılması demek ekonomilerin küçülmesi demek. Ekonomiler küçülünce de fabrikaların büyümesi yavaşlayacak ve bu da işsizlik oranını yükseltecektir. FED bunu göze alamayacağı için piyasaları agresif hamlelerden kaçınarak algıyla yönlendirmeye çalışacaktır.

Daha Büyük Bir Faiz Artış Sinyali

Geçtiğimiz günlerde bir ABD’de bir televizyon programına katılan FED başkanı Powell artık 50 baz puanlık faiz artışının masada olduğunu söyledi. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası da bu sene için faiz artırımı için güçlü bir ihtimal olduğunu söyledi. Bu da yine yükseliş trendine başlayan piyasaları tekrar düşüşe geçirdi. Bu tarz açıklamalar riskli piyasaları olumsuz etkilese de enflasyonist bir ortamda arzı sınırlı ürünler (Altın, gümüş, BTC vb.) mutlaka değerlenecektir.

Mayıs ayında yapılacak olan FED toplantısından çıkacak kararlar piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Aslında yapılan açıklamalar ve açıklanan veriler az çok alınacak kararlar hakkında fikir veriyor ama yine de toplantı sonucunu beklemekte fayda var. FED toplantısının yapıldığı günlerde piyasalarda aşağı ve yukarı yönlü hızlı değişimler olduğu için bu günlerde yüksek kaldıraçlı işlemlerden uzak durmakta fayda var. Ayrıca FED’in mayıs toplantısı Türkiye’de Ramazan Bayramı’na denk geldiği için Türkiye’deki finansal piyasalar kapalı olacak. Umuyoruz ki Mayıs ayı herkes için kazançlı bir ay olur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Önemli not: Burada verilen bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce bireysel araştırmalarınızı yapmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir