En İyi Bulaşık Makineleri 2023

En iyi bulaşık makinesini bulmak için ev elektroniğindeki en iyi markaların ürünlerini sizler için inceledik.

Bulaşık makineleri günümüzde artık her evde olmazsa olmaz bir teknoloji ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki artık bir temizlik cihazından daha fazlası diyebiliriz. Hem yemeklerden sonra size kazandırdığı zaman hem de çocuklarınızın ev işlerindeki eğitimlerinde kullanabilmeniz bu cihazı bir adım daha öne çıkarıyor.

Peki en iyi ve en uygun bulaşık makinesini seçmek kolay mı?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. 2022 yılının en iyi bulaşık makinesini seçmek çok kolay bir süreç değil ne yazık ki. Boyut bazında incelediğimizde hemen hemen tüm bulaşık makineleri aynı boyutlardadır. Yaklaşık olarak 60,96 cm genişlik ve 88,90 cm yükseklik. Bu nedenle sizin için en iyi bulaşık makinesini seçerken boyutlardan ziyade bütçeniz ve teknolojik özelliklere yoğunlaşmamız gerekecek.

Bulaşık makinesinin verimliliği açısından bakıldığında birçok değerlendirme sitesi öncelikle bulaşık makinesi deterjanı ve bulaşık makinesinin en iyi şekilde doldurulmasının önemini ön plana çıkarır. Kullandığınız deterjan markası ve en uygun şekilde doldurulması göz kamaştırıcı temizliğe ulaşmanızda makinenin özelliklerinden daha önemlidir.

Pahalı makineler ne gibi özellikler sunar?

Yüksek fiyatlı bulaşık makinelerinin size sunduğu artılar ise daha fazla raf, saklı kontrol paneli, akıllı özellikler, çok sayıda devir seçeneği, sessiz ve huzurlu bir ortamdır. Fakat pahalı makine çok daha temiz bulaşıklar sunmaz. (Fakat daha kuru olarak çıkabilir.)

Eğer merak ediyorsanız normal bir bulaşık makinesinin ortalama fiyatı 4 bin TL ile 8 bin TL arasında değişmektedir. Fakat bu fiyatların altında ya da üstünde de birçok ürün bulabilirsiniz.

Hangi bulaşık makinesini almalıyım?

Sizler için bulaşık makinelerini inceledik. Birçok farklı modeli, özelliklerini ve fiyatlarını araştırdık. Böylelikle 10 bin TL altında alınabilecek en iyi 4 bulaşık makinesini sizlere sunuyoruz.

  1. Bosh SMS44DW00T 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Bosh tarafından üretilen ve son derece popüler olan bir çamaşır makinesidir. Sahip olduğu teknoloji sayesinde kullanım kolaylığı sunmaktadır. Bu nedenle mutfakların vazgeçilmezi olma yolunda ilerliyor.

İlk olarak baktığımız nokta enerji verimliliği oluyor. Bu çamaşır makinesi yüksek enerji verimliliği ile karşımıza çıkıyor. F enerji sınıfı bulaşık makinesi ile daha az enerji harcayacaksınız. Böylelikle faturalarınız daha az gelecek. Buna ek olarak hızlı yıkama seçenekleri ile hem zaman tasarrufu hem de enerji tasarrufu yapmaktadır.

Bosh bulaşık makinesinin kullanım fonksiyonelliği de diğer bir artısı olarak karşımıza çıkıyor. 5 cm kadar aşağı ya da yukarı çekilebilen 3 katlı Rackmatik üst sepeti sayesinde uzun ya da büyük bulaşıklar için fazladan alan yaratabiliyorsunuz. Ayrıca paslanmaz çelikten yapılmış tabanı ve iç haznesi bulunmaktadır. Bu özellikle uzun ömürlü bir kullanım imkanını size sağlıyor.

Özellikle çocuklu ailelerde bulaşık makineleri ile ilgili daha fazla sıkıntı ortaya çıkmaktadır. Çocukların bulaşık makinelerini istemeden çalıştırmasını engelleyecek çocuk kilidi Bosh bulaşık makinesinin önemli artıları arasında görülüyor.

Bosh Bulaşık Makinelerinde hassas, hızlı ve hijyenik yıkama seçenekleri bulunuyor. Bu özelliklerden hassas yıkıma seçeneği porselen ve kristal gibi hassas gereçlerin hasar görmeden temizlenmesini sağlıyor. Bu özellik suyun sertlik derecesini otomatik olarak ayarlıyor. Böylelikle hassas mutfak gereçlerinizi kireçlenme ve korozyondan korunuyor.

Daha hijyenik temizleme mümkün mü?

Hijyen Plus teknolojisi ile bulaşıklarınızın yıkama ve kurulama konusunda en güzel verimi alıyorsunuz. 10 dakika süre ile yüksek sıcaklıklarda yıkanan ve durulanan bulaşıklar en iyi şekilde temizlenmiş olarak kullanıcılara sunuluyor.

Dikkat çekici başka özelliği var mı?

Diğer önemli özelliklerinden biri de zaman erteleme fonksiyonudur. Zaman ayarlamasını yaparak tam istediğiniz saatte makinenin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Active water teknolojisi hem enerji tüketimini azaltır hem de makinenin performansında önemli bir artışı sağlar. Böylelikle daha iyi yıkama ve durulama gerçekleştiriyor.

Bu bulaşık makinesindeki Eco Silence Drive modu ile makinenin çalıştığını bile zor anlayacaksınız. Buna rağmen bulaşıklarınızın temizliği en üst düzeyde olacaktır.

Ürüne gitmek için TIKLAYINIZ.

2. Siemens SN23II51KT IQ300 D Sınıfı 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Siemens firmasının kullanıcılarına sunduğu IQ300 hem kalitesi hem de teknolojik özellikleriyle ön plana çıkıyor. İlk baktığımız nokta enerji verimliliğidir. IQ300 D sınıfı enerji verimliliği ile ön plana çıkmaktadır. Eko programında 100 devir enerji tüketimi 84 kilowatt saattir.

Home Connect nedir?

Siemens Home Connect uygulaması ile bulaşık makinenize bağlanabiliyorsunuz. Bu sayede makinenizin bitip bitmediğini, tuz ve parlatıcı durumunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinenizi uzaktan uygulama ile başlatabilirsiniz.

Siemens teknolojisinin geldiği son noktada programı da bulaşık makinesi kendisi seçebiliyor. Bu sayede sizin uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Fonskiyonellik bakımından nasıl?

IQ300 bulaşık makinesinin racMatik özelliği bulunmaktadır. 3 katlı üst sepet sayesinde alanı sizin yönetmenize ve büyük bulaşıklarınızın daha rahat yerleşmesine imkan sağlıyor.

Daha fazla hijyen isteyenler için hygienePlus opsiyonu ile en üst ısıda maksimum hijyen garantisini sizlere veriyor. Özellikle bebekli ailelerin en fazla kullanacağı özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bunlara ek olarak makinenin iç gövdesi için 10 yıl paslanmazlık garantisi de bulunmaktadır.

Sahip olduğu program sayısı nedir?

IQ300 4 farklı çalışma programına sahiptir. Bu programlar Custon, Eko, Hızlı yıkama, Quick L ve Yoğun yıkamadır. Önceden de belirttiğimiz gibi programı ister kendiniz belirleyebilirsiniz isterseniz makinenin otomatik olarak seçmesini sağlayabilirsiniz.

Ürüne gitmek için TIKLAYINIZ.

3. Arçelik 6144- 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Arçelik firması tarafından tüketicilerin beğenisine sunulan 61144 Bulaşık Makinesi En sınıfı enerji tüketimiyle karşımıza çıkıyor. Yıllık enerji tüketimi 266 kWh olarak hesaplanmıştır. Eko Program enerji tüketimi ise saatte 0,95 kWh olarak belirtilmiş.

Teknolojik özellikleri nelerdir?

Enerji tasarrufunun yanı sıra teknolojik özellikleriyle adından söz ettirecek gibi görünüyor. En göze çarpan özelliği HijyenMax olarak adlandırılan üst seviye temizleme özelliğidir. Bu özellik sayesinde virüs ve bakterilerin yüzde 99,99’unu öldürür. Buna ek olarak ekstra kurutma özelliği ile bulaşıkların üstünde kalan su damlalarını yok eder.

Sizin sonradan kurulama yapmanıza gerek kalmaz. Bunlara ek olarak yarım yük yıkama modu, zaman erteleme modu, ekstra hijyen modu gibi teknolojik özellikleri de bulunmaktadır.

Dayanıklı bir ürün mü?

Arçelik 6144 dayanıklılık konusunda da adından söz ettirecek. Paslanmaz çelik iç gövdesi sayesinde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Ayrıca Sahip olduğu bardak koruma sistemi ile bardaklarınızın hasar görmesini engeller. Ayarlanabilir rafları ile farklı ebatlardaki bulaşıklarınızı rahatça yerleştirebilirsiniz.

Fiyat olarak rakiplerine göre pahalı mı?

Bu sorunun cevabı hayır. Arçelik tarafından üretilen bu bulaşık makinesi rakiplerine göre daha ucuz olmasıyla da fark yaratıyor. Aynı segmentteki diğer marka ürünlerine göre çok daha ucuz olması tercih edilme sebeplerinden biri olabilir.

Ürüne gitmek için TIKLAYINIZ.

4. Vestel BM 4202 XWIFI 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Vestel’in en fazla tercih edilen bulaşık makinelerinden biri olan BM 4202 hem fiyat hem de kalite olarak rakiplerine gözdağı veriyor. Enerji tüketiminde cimri denilebilecek kadar tasarruf sağlıyor. Özellikle Eko Mod kullanımında 0,94 kWh tüketimiyle ön planda. Buna ek olarak su tüketiminde de cimri davranıyor. Tasarruf bakımından beklentilerinizi karşılayacak bir makine.

Teknolojik olarak rakipleriyle yarışabilir mi?

Vestel’in ürettiği bu bulaşık makinesi teknolojik olarak kesinlikle rakiplerinin gerisinde kalmıyor. Bu sayfada verdiğimiz tüm bulaşık makineleri gibi 4 farklı programı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra zaman erteleme fonksiyonu ile makinenin ne zaman çalışacağını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Süper 50 dk Programı ile çok kısa sürede bulaşıklarınızı yıkar durular ve kurutur. Böylelikle acil durumlarda sizi kurtarır.

Hassas cam ve porselen bulaşıklarınızı yıkarken koruyan koruma teknoloji de bulunmaktadır. Bu teknoloji hem bulaşıklarınızın temizliğini hem de korunmasını temin ediyor.

WIFI teknolojisi nedir?

Ayrıca WIFI teknolojisi ile makinenize uzaktan erişim sağlayabilir. Parlatıcı ve deterjan gibi bazı kontrolleri yapabilirsiniz. Hatta makinenizin çalışma programı gibi ek fonksiyonları seçip istediğiniz zaman başlatabilirsiniz.

Diğer marka ve modellerde olduğu gibi bu bulaşık makinesinde de 3 kademeli sepet ayarlaması bulunmaktadır. Bu sayede her ebattaki bulaşığı makinenize kolayca yerleştirebilirisiniz.

Fiyat bakımından rakiplerinden farkı var mı?

Vestel fiyat olarak rakiplerinden oldukça düşük. Diğer markalara göre daha uygun bir fiyat sunarak teknolojiyi herkesin evine getiriyor. Ülkemizde çok fazla tercih edilmesinde de bu durum önemli bir etken.

Ürüne gitmek için TIKLAYINIZ.

 

En iyi bulaşık makinesini seçmek için iyi bir araştırma yapmakta fayda var. Birçok marka ve modelin içinde sizler için en uygunu bulmak biraz zor. Fakat sizler için yaptığımız çalışmayla umarız biraz olsun kolaylaşmıştır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir