En İyi 10 Kamp Alanı

Ülkemiz, sahip olduğu zengin doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Hepimizin bildiği gibi ülkemiz farklı coğrafi alanlara sahiptir. Bu güzel coğrafyanın bizlere sunduğu eşsiz güzelliklerden faydalanmak için en güzel yol ise kamp kurmaktır.

Daha önce hiç kamp kurmadıysanız bu yazımızdan sonra ilk adımı atacağınızı düşünüyoruz. Doğanın içinde temiz hava ve harika güzelliklerle güne başlamak gibisi yoktur. Şehrin gürültüsünden uzak, yeşil mavinin birbirine karıştığı bir ortamda hayatın bize dayattığı stresten uzaklaşmak kadar harika bir şey olabilir mi:

Kampçılık kelimesini duyduğunuzda gözünüzün korkmasına gerek yok. Ülkemizdeki birçok kamp alanı doğal parklar genel müdürlüğü ya da özel işletmeler tarafından en üst seviyede bakımlı tutuluyor ve ihtiyacınız olabilecek şeyleri (elektrik, yeme içme vb) misafirlerine sunabiliyor.

İlginizi biraz olsun çekebildiysek, ülkemizin en iyi kamp alanlarıyla ilgili yaptığımız araştırmayı sizlere sunabiliriz. Ülkemizde rahat ve huzur dolu bir kamp yapabileceğiniz 10 kamp rotaları listemizde çok popüler kamp alanlarını da görebilirsiniz daha önce hiç duymadıklarınızı da.

Kilimli Koyu Kamp Alanı, İstanbul

İstanbul kamp alanları arasında yer alan Kilimli Koyu kamp alanı bölgenin en fazla ziyaret edilen kamp alanlarından biridir. Şile- Ağva’da bulunan Kilimli Koyunda kamp yapmak yoğun şehir hayatından kaçabilmek için güzel bir fırsattır.

Kilimli Koyunda kamp yapmak ücretlidir. Bu ücret karşılığında duş ve tuvalet ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda güvenlik açısından da önemlidir. Ücretli kamp bölgesinde restoranlar bulunmaktadır. Kendi yemeğinizi yapmak istemiyorsanız bu tesisleri kullanabilirsiniz.

Fakat ücret ödemek istemezseniz arka bölgelerde ücretsiz kamp yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Duş ve tuvalet gibi konular sorun olabilir.

Sülüklügöl Kamp alanı, Bolu

Sakarya ve Bolu illeri arasında yer alan Sülüklü göl her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği doğal bir güzelliktir. Bolu’nun Mudurnu ilçesine 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Ailenizle ve arkadaşlarınızla kamp yapabileceğiniz harika bir yer olan sülüklü gölde yüzmek ya da balık tutmak yasak. Bunu bilerek gelmenizde fayda var. Sülüklü göl tabiat parkında kampçıların ihtiyaçları karşılanıyor. Kamp alanında yakacak odun, tuvalet ve içme suyu temin ediliyor.  Bu ihtiyaçların karşılanmasına rağmen kamp için gelecekseniz dört mevsin çadır ve -10 dereceye kadar koruyan bir uyku tulumunu da yanınıza almalısınız.

Arpabükü Koyu Kamp Alanı, Muğla

Muğla’da bulunan Akbük koyu, denizin mavisi ve ormanın yeşilinin birleştiği muazzam güzellikte bir tatil bölgesidir. Henüz tam anlamıyla bozulmamış doğası nedeniyle kamp yapmak isteyenlerin tüm isteklerini karşılamaktadır. Akbük koyunda kamp yapmak isterseniz seçenekleriniz oldukça fazla. İster özel kamp alanlarında kamp yaparsınız isterseniz doğanın size sunduğu ücretsiz alanlarda kamp yapabilirsiniz. Tercih size kalmış. Eğer çadırınız yoksa özel tesislerdeki çadır olanaklarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca çadırda kalamam diyen misafirler için bungalov evler de mevcut.

Sahip olduğu masmavi, temiz denizi ve çam ormanları ile birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Akbük Koyu kamp alanı su sporları ve doğa yürüyüşleri için birebirdir. İçinde bulundurduğu tesislerde yeme içme ve market ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Kaz Dağları Kamp Alanı, Balıkesir

Kaz dağları Balıkesir ve Çanakkale arasında yer almaktadır. Sahip olduğu yoğun orman örtüsü sayesinde bölgenin akciğeri olarak görülmektedir. Oksijen zengini bölge size hem maviyi hem de yeşili aynı anda sunabilmektedir. İsterseni dağlardan akan nehirlerde isterseniz dağın hemen aşağısında denizde yüzüp serinleyebilirsiniz. Orman içi yürüyüş rotalarında güvenle doğa yürüyüşlerinizi gerçekleştirirken, birçok şelale ve kanyonu keşfedebilirsiniz.

Bölgede hem ücretli hem de ücretsiz kamp alanları mevcut. Özel tesislerde tuvalet, duş, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Fakat ücretsiz alanlarda bu sorun yaratabilir. Bölgede telefon hatları sağlıklı bir şekilde çalışmıyor. Buna dikkat etmekte ve önlem almakta fayda var.

Akyaka-Gökova Orman Kampı, Muğla

Akyaka Orman kamp alanı herhalde ülkemizdeki en popüler kamp alanlarından biridir. Her yaz binlerce kişinin akın etmesi popülaritesinin giderek artmasına neden olmaktadır. Ülkemizdeki en donanımlı ve sistematik kamp alanı olarak tanımlanabilir. Kamp alanı civarında 5 farklı koy bulunmaktadır. Kamp alanında aynı anda 300 çadır ve 70 karavana hizmet verilebiliyor. Çadırların kurulu olduğu bölgeye giden yollar ve alanda aydınlatma hizmet veriliyor.

Alanda duş, tuvalet, elektrik, yeme içme ve market gibi hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Erikli Şelale Kamp Alanı, Yalova

Erikli Kamp alanı Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bulunmaktadır. Denizden yaklaşık 600 metre yukarıda orman içinde bulunan bu alan bölgenin oksijen deposu olarak da görülmektedir. Çeşitli türlerdeki ağaçların ve kuş seslerinin verdiği huzur gibisi olamaz.

Erikli şelalesinin de içinde bulunduğu bu kamp alanına giriş ücretlidir. Bu ücret karşılığunda tesisin su ve tuvalet gibi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kamp alanında lokanta bulunmaktadır.

Erikli şelalesine giden yürüyüş yolu oldukça heyecan vericidir. Doğa harikası bu yolda kendi hiç sesinizi dinleyip, iş ya da okul stresinden uzaklaşabilirsiniz. Yürüyüş yolunun sonunda şelaleye ulaşacaksınız. Şelaleye girmek serbest ama su çok soğuk dikkatli olmanızda fayda var.

Munzur Vadisi Milli Parkı Kamp Alanı, Tunceli

Doğu Anadolu bölgesinin doğası bozulmamış en güzel illerinden olan Tunceli’de bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı doğaseverlere unutmayacakları bir güzellik sunuyor. 1971 yılında Milli Park ilan edilen bölgeye her yıl binlerce kişi kamp, gezi, piknik ve doğa yürüyüşü gibi faaliyetler için geliyor. Tunceli merkezine yakşalık 8 km olan Milli Parka toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkün değil. Fakat il merkezinden araç kiralama yapabilirsiniz.

Ben çadırda kalamam diyenler için bongalov evlerin de hizmet verdiği Milli Park ücret olarak da gayet makul.

Ayazini Köyü Kamp Alanı, Afyon

Frig krallığının merkezi konumundaki Ayazini köyü Afyona yaklaşık bir saatlik mesafededir. Frig krallığından kalma mağara evlerin hala korunduğu bölge farklı bir kamp arayışındaki macera severler için harika bir fırsattır. Sahip olduğu manzarası, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Ayazini Köyünde de zaman geçirebilirsiniz.

Ayazini Köyü son zamanlarda Afyon Valiliği tarafından desteklenen bir proje ile restorasyona girmiştir. Bu süreçten sonra kamp ve karavan seçeneklerine butik oteller de katılmıştır. İster kamp ya da karavan tercih edin, ister otel konaklaması bu tatil size fazlasıyla iyi gelecektir.

Sadağı Kanyonu Kamp Alanı, Bursa

Henüz çok fazla popüler olmamış bir kamp alanı arıyorsanız Sadağı Kanyonu tam size göre bir lokasyon olacaktır. Bursa’nın Orhaneli ilçesine yaklaşık 6 km uzaklıktaki bu alanda doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı ve kampçılık yapılabilmektedir. Her mevsim ayrı bir güzellikte olan bu kanyona girişte araç park ücreti alınmaktadır. Fakat kamp kurmak için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Kanyonda restoran, tuvalet, mescit, elektrik gibi hizmetler sunulmaktadır. Kanyonda telefon şebekeleri çok iyi hizmet vermiyor.

Bunlara ek olarak Kanyona çok kısa bir mesafede kaplıcalar bulunmaktadır. İsterseniz doğa yürüyüşünüz sonrasında kaplıcalarda keyif sürebilirsiniz. Bu bölgede oteller de bulunmaktadır.

Mencuna Şelalesi, Artvin

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Mencuna Şelalesi doğal bir oluşun sonucu meydana gelmiştir. Karadeniz bölgesindeki en güzel şelalelerden biri olarak gösterilen Mencuna Şelalesi huzuru ve sessizliği kovalayanların tercih ettiği bir bölgedir.

Şelale iki bölümden oluşuyor ve yüksekliği toplam 92 metre. Bu yükseklikten siyah kayalara çarpan suyu izlemek sizleri büyüleyebilir. Bu güzelliğin bulunduğu bölgede kamp kurabilisiniz. Kamp bana göre değil diyenler de Arhavi çevresindeki otellerde konaklayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir