En Yaygın 5 Android Sorunu

Android işletim sistemi şu an dünyada kullanılan tüm telefonların neredeyse yarısında kullanılıyor. Çok verimli bir işletim sistemi olması nedeniyle birkaç telefon üreticisi hariç tüm üreticilerin tercih ettiği bir işletim sistemi. Peki Android sistemi her zaman mükemmel şekilde çalışıyor mu:

Her ne kadar Android telefonlar harika olsa da her teknolojik cihaz gibi bunlar da bazı problemleri bizlere yansıtıyorlar. Çoğu Android kullanıcısının illa ki karşılaşacağı problemler olduğunu sizlere söylememiz gerekiyor. İster Samsung Galaxy kullanın, isterseniz Xiaomi bu bahsedeceğimiz problemlerle bir gün illa ki karşılaşacaksınız. Fakat hemen üzülmeyin bu problemleri nasıl çözebileceğinizi de anlatacağız.

Normal Dışı Şarj Tüketimi Sorunu

Telefonlarımız artık her şeyimiz olduğu için her an yanımızda aktif bir şekilde bulunmalarını bekliyoruz. Bir gözümü her zaman telefonda oluyor. Bu sayede de telefonun şarjının normalden hızlı bittiğini fark etmemek imkansız hale geliyor. Android telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan şarjın çok hızlı bitmesi sorunudur. Bu soruna neden olabilecek birçok faktör var. Fakat en sık rastlanılan sebep telefonunuza yüklediğiniz uygulamalarla ilgili olanı.

Rebooting ( Tekrar başlatma)

Şarjınının hızlı bir şekilde bitmesini, ve belki de tüm sorunların, sağlayacak en kolay çözüm telefonunuzu tekrar başlatmak olabilir. Bazen işler karıştığında gerçek suçluyu aramaktansa telefonunuzu tekrardan başlatmak size zaman kazandırıp daha verimli bir çözüm haline gelebilir. Telefonunuz tekrar başlatma işlemi sırasında otomatik olarak tüm işlem adımlarını denetleyecektir. Bu sayede sorunu belirleyip kendisi bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Güncel uygulama kullanma

Telefonlarımız birçok uygulamayı bünyesinde barındırabilecek şekilde yapılıyor. Her alanda istediğimiz uygulamayı indirip rahatlıkla kullanabiliyoruz. Fakat uygulamaları indirdikten sonra genellikle güncelleme kısmına çok odaklanmıyoruz. Tabi bunun farklı nedenleri olabilir. Güncel uygulamanın Mb olarak büyük olması, internetimizin yeterli olmaması ya da üşengeçlik bu sebeplerden sadece birkaçı. Ama bir uygulamaya güncelleme gelmesi güzel bir durum. Belki uygulamadan doğan bir sorunu çözmüş olabilirler.

Telefonunuzun şarjının hızlı bitmesi uygulamalardan kaynaklanıyor olabilir. Uygulama geliştiricileri de uygulamaya güncelleme yaparak bu sorunu ortadan kaldırmış olabilirler. Bu nedenle Android telefonunuzda bulunan uygulamaların güncelliğinden emin olun. Genelde işe yarayan bir çözüm yoludur.

Pil sağlığı

Son olarak şunu da belirtmeliyiz ki belki de sorun telefonunuzdadır. Eğer telefonunuz eski bir modelse, telefonun bataryası artık görevini yerine getiremiyor olabilir. Telefonunuzda bulunan pil sağlığı bölümünden kontrollerinizi yapabilirsiniz. Eğer pil sağlığı iyi değilse yeni bir pil ile bu sorun tamamen ortadan kalkabilir.

Wi-Fi Bağlantı Kesilmesi

Telefonunuzu kullanırken sizi sinir edecek en büyük sorunlardan biri de kablosuz internetin durmadan kopmasıdır. Bu sorunu ortaya çıkarabilecek 3 muhtemel suçlu bulunuyor. Bunlar telefonunuzun kendisi, modem ya da internetin kendisi.

Bu sorunun çözümü için öncelikle internet bağlantınızın düzgün bir şekilde çalıştığından emin olun. Eğer bağlantı sorunu yoksa modeminizi tekrardan başlatarak durumu bir daha değerlendirin. Bu da sorunu çözmüyorsa eğer telefonunuzdan bağlantı ayarlarınızı resetleyin. Bunun için ayarlar bölümünden resetleme sekmesini bulmanız gerekecek. Burada var olan Reset Network Setting sekmesinden telefonunuzun bağlantı ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.

Telefonun Donması

Tabi ki hepinizin bildiği gibi telefonu kullanırken özellikle acil bir durumda telefonunuzun tepki vermemesi kadar büyük bir sorun yoktur. Eğer bir telefonu uzun süredir kullanıyorsanız, hiç aç kapa yapmıyorsanız, güncellemeleri yeterince gerçekleştirmiyorsanız telefonunuzda bu sorunla karşılaşmanız çok olası görünüyor.

Öncelikle bu sorunun çözümü için de tekrar başlatma yapmanızı öneriyoruz. Bu sistemin kendisini denetlemesi için verilmiş bir ara olarak düşünülmeli.

Eğer bu hata ile çok sık karşılaşılıyorsa o zaman telefonun yazılım güncellemeleri, uygulama güncellemeleri denetlenmeli ve varsa yapılmalı.

Telefonunuz donmuş halde kaldı ise ve hiç tepki vermiyorsa o zaman güç düğmesi ve ses kısma düğmesine aynı anda bir süre basılı tutmanız resetleme işlemi için yeterli olacaktır. Merak etmeyin hiçbir dosyanız silinmez.

Uygulamanın Çalışmaması Sorunu

Sorun bazen telefonunuzda değil de kullandığınız uygulamada olabilir. Uygulamaların çalışmaması, açılmaması ya da hiç cevap vermemesi ok sık karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir sorunda o uygulamayı tekrardan başlatmak gerekecek. Bunun iki farklı yolu bulunuyor.

İlkinde Son Uygulamalar menüsünü açın, sorun oluşturan uygulamayı kapatın. Eğer bu yöntem işe yaramıyorsa, sistem ayarları menüsüne gidin ve uygulamayı zorla kapat bölümünü bulun. Uygulamanın zorla kapatılması ufak tefek sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Fakat bu sorunla sık sık karşılaşmak istemiyorsanız uygulamaların güncel olduğundan emin olun.

Şarj Olmama Sorunu

Oldukça büyük sorunlarından biri de telefonunuzu şarj etmeniz gerektiğinde karşınıza çıkabilir. Android telefonunuzun şarj olmaması genellikle şarj kablosu ya da şarj girişinden kaynaklanıyordur.

İlk önce şarj adaptörünün ve kablonun düzgün çalıştığından emin olun. Eğer iyi durumda ve çalışıyorlarsa bu sefer şarj girişine odaklanılması gerekecek. Şarj girişinde şarj olmayı engelleyecek tıkanıklık olabilir. Genellikle bir iğne yardımı ile bu tıkanıklığı açabilirsiniz.

Eğer sorun bu şekilde de çözülmüyorsa o zaman büyük ihtimalle şarj girişinin tamamen değişmesi gerekecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir