Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Instagram her gün yüzbinlerce kişinin kullandığı muazzam bir sosyal medya aracı haline geldi. İlk zamanlar sadece fotoğraf paylaşımı yapılırken zamanla video ve hikayeler de işin içine girdi. Öyle ki bazen çok beğendiğimiz ve kendi telefonumuzda ya da bilgisayarımızda da olmasını istediğimiz videolarla karşılaşabiliyoruz. Fakat ne yazık ki Instagram’da vidoları indirebileceğimiz bir mekanizma bulunmuyor.

Peki Nasıl Bu Videoları Nasıl İndirebiliriz?

Her ne kadar Instagram resmi anlamda bu videoları indirmemize resmi olarak izin vermese de indirmenin bazı yolları bulunuyor. Ancak bu öyle kolayca olmuyor ve bizi biraz uğraştırabiliyor.

Bu yazımızda Instagram videolarını bilgisayar, tablet, Android ya da iOS cihazlara nasıl indirebileceğinizi göstereceğiz. Bunun için farklı yollar ve programları sizlere sunacağız.

Uyarı: Instagram videolarının üzerinde oynama yapmak ya da size aitmiş gibi paylaşılmak amacıyla indirilmesi yasa dışıdır. Bu videoları sadece kendi kişisel kullanımın için indirebilirsiniz. Eğer videolarla ilgili telif hakkı ihlali yaparsanız, size karşı yapılacak hiçbir yasal işlemden sorumlu değiliz.

Instagram videolarını bilgisayarıma nasıl indirebilirim?

Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın, Windows ya da macOS farketmez, Instagram videolarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Şimdi size tavsiye edebileceğimiz bazı araçları sunacağız. Bunların kullanımını da aşama aşama göstereceğiz.

 1. VideoHunter aracılığı ile indirmek

Videoları indirmek için VideoHunter programını kullanabilirsiniz. Kullanımı gayet kolay, kararlı ve yüksek kaliteli indirme yapmanızı sağlayan bir programdır. Öyle ki basit ve kullanıcı dostu ara yüzü ile sizi kısa zamanda video indirmede uzman hale getirebilir.

Tekrar uyarmak gerekirse, izninizin olmadığı videoları indirmemelisiniz.

VideoHunter nasıl kullanılır
 1. İndirmek istediğiniz Instagram videosunun URL’sini kopyalayın. Daha sonra bu URL’yi VideoHunter’ın “input box” bölümüne yapıştırın.                                                                                                               
 2. Analyze” bölümüne tıklayın. Bunu yaptığınızda karşınıza birden fazla output formatı çıkacak.
 3. Tercih ettiğiniz formatı seçin ve “Download” bölümünü tıklayın. İşte bu kadar basit. Bu program sayesinde zamanınız size kalacak. Onca farklı işlemle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Not: Videonun görseli değil de sadece sesi dosyasını indirmek istiyorsanız. Download bölümünün yanında audio seçeneğini tıklayabilirsiniz. Böylelikle videonun sadece ses kısmını indirmiş olursunuz.

 1. VideoProc Converter’s Downloader ile Videoları indirmek

Instagram videolarını indirmenize izin veren bir diğer araç kısa VideoProc Converter programıdır. Bu program telif hakkı ile ilgili durumlardan dolayı YouTube ya da ticari amaçlı kullanılan diğer platformlardan film ya da müzik indirmenizi desteklemiyor.

Uygulamayı indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Downloader” simgesine tıklayın
 2. Açılan sayfada “Add Video” simgesine tıklayın.
 3. Instagram sayfasına gidin, indirmek istediğiniz videoyu bulun, videoda görülen üç nokta bölümüne sağ tık yapın.
 4. Copy link” bölümünü seçin. Kopyaladığınız linki VideoProc programına yapıştırın ve “Analyze” bölümüne tıklayın.
 5. Son olarak “Download Now” sekmesine tıklayın.

3.Kaynak Kod kullanarak İndirmek

Diğer yolların aksine en zor ve uğraştırıcı video indirme yöntemidir. İndirmek istediğiniz videonun kaynak koduna ulaşıp, indirme linkini oradan alabilirsiniz.

Peki nasıl?
 1. İndirmek istediğiniz videoyu açın.
 2. Sağ tık yapın ve “Inspect element” bölümünü tıklayın. Kullandığınız tarayıcıya göre bu isim değişebilir. Bazı tarayıcılarda “View Page Source” olarak karşımıza çıkabiliyor.
 3. Şimdi “CTRL+F” tuşlarına beraber basarak arama bölümünü (Find) açın. Buraya .mp4 yazın.
 4. Enter tuşuna bastığınızda kod bölümü açılacak. Burada src= yazan yerin yanındaki linki kopyalayın. Sonu .mp4 ile biten bir link.
 5. Bu linki web tarayıcınıza yapıştırın. Video açılacaktır. Videonun üstüne gelip sağ tık yaptığınızda karşınıza “Save Video As” seçeneği çıkacaktır. Bunu tıklayarak videoyu indirebilirsiniz.

4. HitPaw Video Converter kullanarak indirme yapmak

Her ne kadar programın ismi video dönüştürücü olsa da aynı zamanda size video indirme özelliğini de sunuyor.

Instagam videolarını indirmek için nasıl kullanacaksınız

 1. Programı yükleyin ve kurun. Daha sonra “Download” bölümünü tıklayın.
 2. Instagram.com sayfasına giriş yapın. Genellikle videonun sağ üst bölümünde olan 3 noktaya tıklayın. “Copy link”i seçin.
 3. Bunu yaptıktan sonra uygulamaya geri dönün, Kopyaladığınız URL’yi yapıştırın ve “Download” bölümünü tıklayın.
 4. MP4’ü seçin. Daha sonrasına indirme işlemini başlatmak için “Download”u tıklayın.
 5. Bu aşamadan sonra videoyu nereye kaydetmek istiyorsanız “Save to” bölümünden seçin ve kaydedin.

5. Online bir araç kullanarak video indirmek

Bilgisayarınıza herhangi bir uygulama indirmek ve kurmak istemiyorsanız bu yolu seçebilirsiniz.

 1. İndirmek istediğiniz Instagram videosunu açın ve URL’sini kopyalayın.
 2. Daha sonra web tarayıcınızda DownloadVideosFrom’u açın ve URL’yi ilgili alana yapıştırın. “Download MP4” bölümünü seçip indirin.

Instagram videolarını Android’e nasıl indirebiliriz.

Android işletim sistemlerinde videoyu izler izlemez zaten videolar indirilir. Buradaki sorun nereye kaydedildiğini bulmak. Bununla beraber tabi ki farklı bir uygulama kullanarak da videoları indirebilirsiniz. Böylelikle ilk başta izlemeniz gerekmez.

 1. The app cache kullanarak videoları indirme

Öncelikle indirmek istediğiniz videoyu izleyin. Tamamını izlediğinizden emin olun. Yoksa sadece izlediğiniz yere kadar ki bölümü indirebilirsiniz.

Daha sonra telefonunuzdaki dosya yöneticisi (file manager) bölümüne gidin. Burada Android> data> com.instagram.android> cache> videos yolunu izleyerek videolara kadar gelin. Bu bölümde izlediğiniz videoları bulacaksınız. Daha sonra “.clean” uzantısını göreceksiniz. İşte burada bunun üstüne tıklayarak videoyu oynatabilirsiniz.

Eğer sadece audio (ses) formatında istiyorsanız, videoyu tekrar adlandırın ve uzantısını .mp4 olarak değiştirin.

Not: İzlediğiniz tüm videolar ön bellekte saklanır. Eğer ön belleği temizlerseniz tüm videolar da silinir. Eğer videoyu saklamak istiyorsanız başka bir bölüme aktarmalısınız.

 1. Farklı bir uygulama kullanarak indirme

Daha güvenilir bir indirme işlemi yapmak istiyorsanız Google play üzerinden bir uygulama indirebilirsiniz. Size önereceğimiz uygulama Android app. Hem bedava hem de size gösterdiği reklamlar çok sinir bozucu değil. Nasıl kullanıldığına beraber bakalım.

 1. Instagramda indirmek istediğiniz videoyu açın ve videonun üst bölümünde dikey olarak konumlanan 3 noktayı tıklayın.
 2. Linki kopyalayın.
 3. Daha sonrasında Video Downloader for Instagram’ı açın ve “Paste” (yapıştır) bölümünü tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra video otomatik olarak indirilecek ve galerinize yerini alacaktır.

iOS işletim sisteminde Instagram Videolarını nasıl indiririz

Apple ve iOS denildiği zaman indirme olayında seçeneğimiz çok fazla değil. Fakat Instagram video ve fotolarını indirmenize yardım edecek bir uygulama biliyoruz. Tamamen ücretsiz bir uygulama olan Regrammer beğendiğiniz video ve fotoları iOS cihazlarınıza indirmek için biçilmiş kaftan.

Kullanım olarak tıpkı Video Downloader for Instagram programı gibi çalışıyor. Kısaca söylemek gerekirse videonun URL’sini kopyalayıp Regrammer uygulamasına yapıştırın. Sonrasında “Preview” bölümünü açın ve indirin.

Bunca yol ve yöntem yazdıktan sonra söylememiz gerekir ki videoları indirmek için farklı bir uygulama ya da program kullanmak çok daha kolay. Tek yapmanız gereken istediğiniz videonun URL’sini copy/paste yapmak. Bazı özel durumlarda manuel indirme yapmak daha etkili olabilir elbet.  Özellikle daha önce izlemiş olduğunuz videoları indirmek için kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir