iPhone’nunuzu Daha Hızlı Şarj Etmek İçin İpuçları

Bu yazımızda size vereceğimiz bazı tavsiyelerle iphonunuzu daha hızlı ve sağlıklı şarj edebilirsiniz.

Her ne kadar iPhone’u şart etmek prize takmak gibi basit görünse de aslında bundan çok daha fazlasıdır.

iPhone telefonu şarj etmenin en yaygın yolu prize takmaktır. Aslına bakarsanız bu iyi bir yoldur. Fakat iphonunuze daha iyi ya da daha kötü şarj edebilecek birçok yol vardır. Bu tamamen sizin ne tür bir şarj cihazı kullandığınıza, nerede şarj ettiğinize, şarj süresince hangi özellikleri kapattığınıza ve hangi ayarlamaları yaptığınıza bağlıdır.

Eğer iPhone’nunuzu şarj etmeniz gerekiyorsa bunu hem en etkili hem de en iyi şekilde yapmalısınız. Sizler için hazırladığımız tavsiyelerle bunun gerçekleşmesini sağlayacağız. Böylelikle iPhone’nunuz öncesine göre çok daha hızlı şarj olacak.

Hızlı Şarj telefona zarar verir mi?

Hızlı şarj olma özelliğine sahip telefonların bataryalarında herhangi bir sotun oluşmaz. Fakat bu özellik bulunmayan telefonlarda hızlı şarj bataryaya olumsuz etki yapabilir. Bu nedenle iPhone modelinizin hızlı şarj desteği olup olmadığını önceden kontrol etmeyi unutmayın.

Şimdi sıra yapmanız gerekenlerde;

  1. Eski şarj cihazı kullanmayı bırakın

iPhone’unuzu şarj etmenin en hızlı yolu hızlı bir şarj cihazına sahip olmaktan geçiyor. 20 Watt’lık bir şarj adaptörü ve USB-C şarj kablosuyla en hızlı şekilde bataryanızı doldurabilirsiniz. Eğer iPhone 8 ve üstü bir model kullanıyorsanız, tamamen boş bir bataryanın  %50 seviyesine gelmesi 30 dakika sürer. Eğer bir saat süre ayırabilirseniz tamamen dolu bir iphone taşıyor olacaksınız. Bu kadar vaktim yok diyorsanız ve acil ihtiyacınız varsa 10 dakika bile yeterli pil seviyesine çıkartacaktır. En azından çift haneleri göreceksiniz. Özellikle telefonsuz yaşayamam diyenler için hızlı şarj cihazları ilk tercih olmalı.

Malumunuz Apple firması artık iphone ile birlikte şarj adaptörü vermiyor. Kutudan sadece kablo çıkıyor. Fakat siz 20 Watt’lık orjinal bir şarj adaptörünü Apple’ın kendi sitesinden ya da diğer e-ticaret sitelerinden satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Apple diğer hızlı şarj adaptörlerinin de kullanılabileceğini söylüyor, illa orijinal olmasına gerek yok sadece 20 Watt veya daha üstü olmasına dikkat etmelisiniz.

  1. Kablosuz Şarj Cihazları da Kullanılabilir, Fakat bu model olmak zorunda

iPhone’u telefonunuzu şarj etmenin en hızlı ikinci yolu Apple MagSafe şarj cihazı ve 20 Watt’lık bir adaptör. Ancak bu cihazı kullanabilmek için iPhone 12 ya da 13’e sahip olmalısınız. Eğer bu modellere sahipseniz %15 daha hızlı şarj imkanına da sahipsiniz demektir. Kablosuz şarjla tamamen bitik bir bataryayı yarım saatte %30 seviyesine getirebilirsiniz.

Fakat bir konuda dikkatli olmalısınız. Her kablosuz şarj cihazı aynı verimliliği görtermeyecektir. Genel olarak üretilmiş kablosuz cihazları hızlı şarj beklentisiyle kullanamazsınız. Standart olarak üretilen kablosuz şarj cihazları size 7.5 Watt’lık bir güç verir. Bu klasik şarj cihazlarından biraz yüksektir ama Apple MagSafe’den oldukça düşüktür. Apple MagSafe 15 Watt’lık gücüyle hızlı şarj imkanı sağlar. MagSafe sertifikası olmayan manyetik kablosuz şarj cihazları da size 7.5 Watt’lık bir güç verecektir. Bu konuda da dikkatli olun.

  1. Cep telefonunuzu şarj etmek için bilgisayarınızı kullanmayı bırakın

Eğer bilgisayar önünde çok fazla zaman geçiriyorsanız, bilgisayarınızı iPhone’nunuzu şarj etmek için kullanmak çok mantıklı görünüyor. Özellikle gelen mesajları ve bildirimleri kaçırmak istemeyenlerin ilk tercihidir. Ancak bilgisayarlar iPhone’nunuzu priz ya da kablosuz şarj yöntemlerinden çok daha yavaş şarj eder.

Bilgisayarınızın USB portu eski ya da yeni olsun hiç farketmez. Bilgisayar size hiçbir zaman prizden ya da kablosuz şarj cihazından alacağınız gücü vermez. Hatta eğer eski bir bilgisyara, sıkıntılı bir USB girişine ve eski bir kabloya sahipseniz şarj süreniz çok daha uzun sürebilir.

  1.  iPhone’nunuz şarj olurken ondan uzak durun

Aslında bunu söylemeye gerek yok ama biz gene de bahsedelim. Eğer iphonunuzun hızlı bir şekilde şarj olmasını istiyorsanız, bir süre ondan uzak durmanız gerekecek. Şarj süresince video izlerseniz ya da oyun oynarsanız şarj süreniz doğal olarak uzayacak. Mümkünse şarj süresince dokunmayın.

  1. Bu ipucu şarj sürenizi inanılmaz şekilde azaltacak

Telefonunuzun ekranı kapalıyken bile arkaplanda çalışmaya devam eder. Hali hazırdaki uygulamaları sürekli yeniler, bildirimler gelir ve bu durumda ekranınızı açılır. Bunların hepsi güç tüketir. Bu nedenle de şarj süreniz uzar. İphonunuzu hızlı bir şekilde şarj etmek istiyorsanız telefonu kapatarak şarj edin.

Eğer telefonu kapatmak istemiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz.

Telefonunuzu kapatmak istemiyor ama hızlı şarj olmasını da istiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz. Wi-Fi, Bluetooth ve hücresel veri çok fazla enerji tüketir. Uçak modunda bu fonskiyonlar devre dışı kalır ve şarj süreniz kısalır. Anlık olarak da uçak modundan çıkarak bildirimlerinize, mesajlarınıza ya da arayan olup olmadığına bakabilirsiniz.

Kesinlikle bilmeniz gereken 3 iphone ayarlaması ve ipucu

Telefonunuzun bataryasını en iyi koruyacak ayarları biliyor musunuz?  Eğer telefonunuzu kapatmadan daha hızlı şarj olmasını istiyorsanız, bu özellik ve ayarlamaları kullanabilirsiniz.

Düşük güç modu: Düşük güç modunu açtığınızda telefonunuz 4.5G, ekran parlaklığı, arka plan uygulamaları gibi birçok özelliği devre dışı bırakır. Böylelikle şarj süreniz kısalır. Ayrıca kullanım esnasında da daha az pil tüketimi yapar. Böylelikle telefonunuzu daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Karanlık mode: Henüz şarj süresiniz ne kadar etkilediği ile ilgili tam bir ortak karara varılmasa da en azından zararı olmadığını söyleyebiliyoruz. Özellikle her yüzdeliği önemli olduğunu düşünürsek neden kullanılmasın?

Ekran parlıklığını azaltın: Ekran parlıklığınız ne kadar fazlaysa pil tüketiminiz de o kadar çok olur. Bu nedenle şarj sırasında parlaklığı olabildiğince azaltın.

İphonun bu özelliği size karşı çalışıyor olabilir.

Apple, iPhone bataryalarının hızlı bir şekilde bitmesinin önüne geçmek için kendi araçlarını oluşturmuştur. Fakat bu özellik telefonunuzu daha yavaş şarj ederek süreyi uzatabilir. Bu araç özellikle telefonunuz uzun süre şarjda kaldığında (geceden takıp yatmak gibi) devreye girer ve şarjı yavaşlatır. Fakat acil durumlarda bu özelliği kapatmanız işinize yarayabilir. Bunu yapmak için Ayarlar- Pil- Pil Sağlığı sekmelerine girin. Sonrasında İyileştirilmiş Pil Sağlığı’nı kapatın.

İphonunuzda girmiş olduğunuz pil sağlığı sekmesinde mevcut pilinizin durumunu da görebilirsiniz. Eğer burada “Pilinizin sağlığı önemli derecede azalmış” mesajını görürseniz pil değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. İphone gibi bir ürünü en iyi şekilde kullanabilmek için orijinal batarya ile değişim yapmanızda fayda var. Bu konuda en güvenilir yer tabi ki Apple’ın kendi mağazaları. Bazı telefon tamircileri de orijinal batarya taktıklarını ifade edebiliyorlar. Bu konuda kime güveneceğinize kendiniz karar verin. Bizim tavsiyemiz Apple merkezlerinde bu değişimi yaptırmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir