Saç Kurutma Makinesi Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Konu saçlarınız olduğunda ne kadar hassas olursunuz? Yapılan araştırmalara göre insanların saçlarına gösterdikleri önem her geçen gün artmaktadır. Saç bakımı ile ilgili en önemli konulardan biri de kullanılan saç kurutma makinesidir. Saç kurutma makineleri günümüzde giderek farklı özelliklerle piyasaya sürülmektedir. Bazıları sadece kurutma özelliğini ön plana çıkartırken bazı firmalar saç şekillendirici özelliklerine vurgu yapmaktadır.

Peki saç kurutma makinelerini birbirinden farklı kılan özellikler nedir? Saç kurutma makinesi tercihi yaparken hangi özelliklerine bakmakta fayda var? Sizler için derlediğimiz bilgiler ile doğru kurutma makinesi seçimi yapacağınızı umuyoruz.

Bir Saç Kurutma Makinesini Harika Yapan Şey Nedir?

Piyasada çok sayıda saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Fakat tüm saç kurutma makineleri aynı özelliklerle üretilmemiştir. Bu nedenle GH Beauty LAb’s uzmanları saç kurutma makinesi alırken birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerektiğini belirtiyorlar. Bu özellikleri sizler için derledik:

Teknik Detaylar

 • Ayarlanabilir Isı ve Hız Özelliği: Bu özellik sayesinde saç şeklinize ve kişisel tercihinize göre kurutma makinesinin ürettiği ısı ve güç seviyesini özelleştirebilirsiniz.
 • Kurutma Makinesi Aparatları: Aparatlar kullandığımız makinenin hava akışını etkiler. Bu nedenle saç şekillendirmede önemli fark yaratır. Saç kurutma makinesi alırken birlikte verilen ve en yaygın olan iki aparatı sizlere sunuyoruz:
  • Difüzör: Difüzörler kıvırcık saçlı insanların kullanımına en uygun saç kurutma makinesi aparatıdır. Difüzörler, tarak dişleri şeklindeki uçları sayesinde saç telleri ile ısı arasında bir set görevi görür. Saç kurutma makinesinden gelen havayı dağıtır. Böylelikle saç tellerine doğrudan doğruya yüksek ısı uygulanmasını önler. Kurutma esnasında elektriklenmeyi ve kabarmayı önlediği için saçlarınızdaki buklelerin daha hacimli şekilde kuruması sağlanır.
  • Concentrator (Yoğunlaştırıcı): Yoğunlaştırıcılar saçınızda daha pürüzsüz ve çık stillerin oluşması için kurutma makinesinden gelen havanın akışını daraltır. Farklı saç stilleri için farklı boyutlarda bulunmaktadırlar. Geniş ağızlı yoğunlaştırıcılar daha geniş yüzeylerin daha hızlı kurumasına olanak sağladığı için kalın telli ve uzun saçlar için daha uygundur. Kısa ağızlı olan ise güçlü hava akışını saça uyguladığı için kabarmayı önler ve kıvırcık saçlara harika bir fön imkânı sağlar.
 • Soğuk Hava Düğmesi: Bu düğme sıcak hava nedeniyle açılan saç katmanlarının kapanmasına yardım eder. Aynı zamanda oluşturulan saç şeklinin sabitlenmesine yardımcı olur. Bu düğme, kurutma bittikten sonra saçın kabarmasını önler.
 • Watt (Güç): Saç kurutma makinelerinin watt simgesindeki sayı o makinenin gücünü göstermektedir. Güzellik uzmanları 1500 ile 2000 watt arasında güce sahip saç kurutma makinelerini önermektedir. Bu aralıktaki güce sahip makineler her saç tipinde en iyi performansı sergileyebilecek düzeydedir. Piyasadaki kurutma makinelerinin ortalama gücü 1875 watt’tır.
 • İyon Teknolojisi: Güzellik uzmanları iyon teknolojisinin gözle görülür faydaları olduğunu belirtiyor. İyonize özelliğinin açıp kapattığınızda siz de farkı görebilirsiniz. İyonizer özelliğini kapatıp kullandığınızda saçlarınızda elektriklenme oluşur. Fakat iyonizer özelliğini aktif hale getirdiğinizde saçlarınız daha parlak ve düzgün görünür. Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz iyonizer özellikli bir kurutma makinesi almanızı öneririz.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Detaylar

 • Tasarım Özellikleri: Saç kurutma makinesi alırken makinenin ağırlığı, kablo uzunluğu ve kullanım kolaylığı da dikkate alınmalıdır. Ürettiği ses/gürültü miktarı da göz ardı edilmemesi gereken bir faktördür.
 • Güvenlik Sertifikası: Saç kurutma makinesi alırken kutunun üzerinde TSE, CE ve LVD gibi işaretler olup olmadığını kontrol edin. Bu işaretler makinenin güvenliği ile ilgili testlerden geçtiğini gösterir.
 • Farklı Teknoloji İddialarından KAÇININ: Birçok firma satışlarını arttırmak için farklı teknolojilerin kullanıldığını söyledikleri saç kurutma makinelerini piyasaya sürmektedir. Uzak-kızılötesi radyasyon ya da seramik kurutma makinesi gibi ilgi çekici kelimeleri kutuların üzerinde görebilirsiniz. Fakat yapılan birçok testte bu gibi özelliklerin etkili ve kaliteli bir kurutma makinesi için gerekli olmadığı görüldü.

Saç Tipim İçin En iyi Saç Kurutma Makinesi Hangisi?

Konu hangi saç kurutma makinesini seçeceğinize geldiğinde saçınızın tipi ve özelliklerini ön plana almalısınız. Saçınızın uzunluğu ve ince telli ya da kalın telli oluşu gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Kendinize göre özelleştirebileceğiniz, ayarlarını saç tipinize göre değiştirebileceğiniz bir makine tercih etmek önemlidir. Belirli saç tipleri için bakacağınız bazı noktalarla ilgili ipuçlarını sizler için hazırladık.

 • Kıvırcık saçlar (3A’dan 4C’ye kadar bukle tipleri): Çok sayıda aparatla birlikte satılan iyonik bir saç kurutma makinesini tercih etmelisiniz. Bu saç tipinde bir difüzör ve saçların düzleştirilmesi aşamasında yardımcı olacak dar ağızlı bir yoğunlaştırıcı bulunması gerekmektedir.
 • İnce Saçlar: Genel anlamda yüksek ısı ince ve kırılgan saç tellerine zarar verebilir. Bu nedenle ısı ayarı olan bir saç kurutma makinesi tercih etmelisiniz. Eğer ince ve düz saçlarınızı şekillendirmek istiyorsanız yüksek ısı gereklidir. Fakat sadece hızlı bir kurutma işlemi için yüksek ısı kullanmamanızı öneriyoruz.
 • Kalın veya Uzun Saçlar: Kalın ve uzun saçların şekillendirilmesi zordur. Bu nedenle yüksek voltajlı bir kurutma makinesi tercih etmelisiniz. Daha yüksek voltajlı makineler daha yüksek ayarlarda kullanılabileceği için ısı ve hava akışında önemli fark yaratacaktır.
 • Sonradan Eklenmiş Saç: Birçok insan sentetik ya da saç ektirme yöntemiyle saç yoğunluklarını arttırmaktadır. Bu saç özelliğine sahip kişilerin standart bir kurutma makinesi almaları yeterli olacaktır.

 

Saç Kurutma Makinesi Önerileri

Sizler için en çok satılan saç kurutma makinelerini inceledik. Size tavsiye edebileceğimiz farklı özellikleri bir arada bulunduran, kullanım ömrü uzun, ergonomik tasarıma sahip ve nispeten daha uygun fiyatlı 3 tane saç kurutma makinesini aşağıda bulabilirsiniz.

1.Philips HP8232

 

Philips tarafından piyasaya sürülen 8232 modeli 2200 W güç kapasitesine sahiptir. Bu özelliği sayesinde güçlü bir hava akışı oluşturur. Saçın hızlı bir şekilde kurutulmasının yanı sıra kolayca şekil almasına da olanak verir. En üstün verimi alabilmek için istenilen hız ve sıcaklık ayarlanabilir. Sahip olduğu 6 farklı ayar seviyesi ile çok işlevsel bir kullanımı bulunmaktadır.

2. Braun Satin Hair 5 PowerPerfection HD585

 

2500 W gücüyle hızlı ve basit bir şekilde saçlarınızı kurutabilirsiniz. Sahip olduğu hafif ve ergonomik tasarımı hem kullanım sırasında hem de başka bir yere götürürken faydalanabileceğiniz önemli özelliklerinden. Saçlardaki elektriklenmeyi azaltmak için İyonizer teknolojisine sahiptir.

3.Profilo 8399

 

 

Profilo 8399 güçlü ve ergonomik yapısının yanı sıra sahip olduğu ION teknolojisi ile de ön plana çıkmaktadır. AC-Motorun güçlü, sessiz ve profesyonel yapısı güçlü hava akımı için geliştirilmiştir. Farklı 2 hız ayarı ve 6 sıcaklık ayarı ile saçlarınıza istediğiniz özeni gösterebilirsiniz. Sahip olduğu aksesuarlar ile daha işlevsel bir kullanım sunan Profilo 8399, iyonizer yapısı ile de elektriklenme sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Bir yorum

 1. içerisinde dyson olmayan bir saç kurutma makinesi listesi görmek muazzam ahahaaha. teşekkürleerrrr <3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir