Xiaomi Watch S1 Pro Tanıtıldı

Dünyanın en tanınmış teknoloji markalarından biri olan Xiaomi şubat ayında düzenlediği etkinlikle yeni ürünlerinin lansmanını gerçekleştirdi. Herkesin heyecanla beklediği bu etkinlikte teknoloji severlerin ilgisini en çok çeken ürünlerden biri de giyilebilir akıllı teknolojilerin en bilineni olan akıllı saat kategorisindeki Xiaomi Watch S1 Pro oldu.

Watch S1 Pro ve Tasarım

Xiaomi Watch S1 Pro sahip olduğu birçok teknolojik özelliğinin yanı sıra akıllı saatlere yani teknolojiye klasik bir bakış açısını sunuyor. Bu tasarım özelliği sayesinde birçok kişinin tercih sebebi olacağından hiç şüphemiz yok. Öyle ki akıllı saat kullanmak istemeyenlerin en sık dile getirdiği şikayet tasarım oluyordu. Özellikle belli bir yaş üstü kişilerin daha klasik model saat kullanmayı tercih etmesi nedeniyle akıllı saat tercihi azalıyordu. Watch S1 Pro’nun bu harika klasik tasarımıyla rakiplerine göz dağı vereceği ve peşinden sürükleyeceğini düşünüyoruz.

Watch S1 Pro Tasarım Özellikleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi Xiaomi firması tasarımı sayesinde belli bir yaş üstü kişileri ve klasik saat severleri yakalayacak gibi duruyor. Watch S1 Pro iki farklı model ile satışa sunulacak görünüyor. Bunlardan ilki işlevsel kurma kolu bulunan klasik ve şık modeli. Bu modelde safir cam ve paslanmaz çelik kasa ilk göze çarpan noktalar oluyor. Öyle ki kolunuza taktığınızda sanki gerçekten klasik bir saat kullanım hissiyatı yaratıyor. Birkaç defa parlatma ve cilamama işleminden geçen çelik kasa, eşsiz bir parlaklık ve pürüzsüz bir yüzeye sahip. Bileğinizi en ideal şekilde kavraması için özellikle ayarlanmış bu çerçeveyi mutlaka denemelisiniz.

İkinci seçenek ise biraz daha sportif diyebileceğimiz ultra ince çerçevesi ile ön plana çıkan model. Siyah renkli oval çerçevesi ile çok şık durduğunuz söylemek gerekiyor. En azından benim gibi siyah severler için.

 

Ekran Özellikleri

46 mm ebatı ve 1.47 inch geniş ekranına ultra ince çervesi de eklendiğinde hem şık hem de çok kullanışlı bir saate sahip olduğunuzu hissedebiliyorsunuz. Geniş ekran ve Xiaomi saatleri arasındaki en dar çerçeve genişliğine sahip olan bu modeller aynı zamanda detaylı ve en kaliteli görüntüyü sağlamak için geliştirilmiş. Xiaomi tarafından geliştirilen en gelişmiş saat ekranına sahipler. Parlaklık ve contrast geliştirmeleri sayesinde en mükemmel deneyimi sunmak için dizayn edilmişler. 480*480 ekran çözünürlüğü 600nit parlaklık %72.7’lik ekran-vücut oranıyla ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Ekranı kaplayan safir cam ile şıklıkta bir üst seviyeye çıkmasının yanı sıra günlük kullanımda oluşabilecek olan çizilme ve kırılmalara karşı da üst düzey koruma sağlandığını söyleyebiliriz.

Arka Kapak Özellikleri

Malumunuz, akıllı saatlerdeki bazı sensörler özellikle saatin bileğinizle temas ettiği alt bölümündedir. Bu bölümde kullanılan malzemenin kalitesi en az sensörlerin kalitesi kadar önemlidir. Watch S1Pro modelinin arka kapağında hem safir cam hem de seramik benzeri bir kaplama kullanılmıştır. Bu durum saatinizin her açıdan çok şık durmasının yanı sıra sensörlerin çalışma performansını da üst düzeye çıkartmaktadır. Saatin kasasında vida kullanılmaması da dizayndaki inceliği ve başarıyı arttırmaktadır.

Kurma Kolu ne işe yarıyor?

Xiaomi bu saati tasarlarken klasik kurmalı mekanik saatlerden ilham aldığını gizlemiyor. Öyle ki bu saatin kurma kolu da mekanik saatlerdeki kadar işlevsel tasarlanmış. Kurma kolunun tasarımındaki inceliğin yanı sıra kurma kolu sayesinde uygulamalar arası geçiş yapılabiliyor. Bunun yanı sıra ses ayarını gerçekleştirebiliyorsunuz.

Teknik özellikler

Gelelim Watch S1 Pro modelinin teknik özelliklerine. Öncelikle saatiniz telefonunuz ile sorunsuz olarak eşleşiyor. Böylelikle mesaj bildirimlerinden aramalara kadar her şey hiç zaman kaybetmeden saatinizde görülmeye başlıyor. Aynı şekilde saatinizdeki sağlık datalarına da telefonunuzdan anında ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca Xiaomi tarafından geliştirilen Yapay Zeka (AI) gürültü azaltma algoritması ile çok gürültülü ortamlarda bile sesiniz duyulabiliyor. Gürültü önleyici bu özelliğin çok beğenileceğini düşünüyoruz.

Kolunuzdaki saatiniz aynı zamanda sağlık danışmanınız ve spor hocanız olarak da çalışıyor. Hepimizin bildiği gibi akıllı saat kullanımındaki en temel motivasyon aracı kişisel sağlık verilerini alabilmek. Özellikle son zamanlarda teknolojideki gelişmeler ile artık kalp ritmindeki aksaklıklardan uyku kalitesine, stres seviyesinin ölçümünden kandaki oksijen sayımına kadar tüm verileri yüksek doğruluk payı ile saatimizden öğrenebiliyoruz.

Akıllı Saatiniz Sağlık Danışmanınız

Watch S1 Pro’da sahip olduğu sensörler ve yazılımsal teknolojisi sayesinde her an sizi takip eden sağlık danışmanınız oluyor.

Kalp ritminizi ölçen Heart Rate Monitoring özelliğinde gün boyunca kalp ritminizi takip ediliyor. Bu özellik çoğu akıllı saatte var diyebilirsiniz. Peki eğer kalp ritminizde normal olayan bir durum belirlediğinde size bildirim gönderiyor desek. Evet normalin dışında bir durum tespit edildiğinde hemen sizi bilgilendiriyor.

Stress Monitoring özelliği ile gün boyu stres ölçümünüzü gerçekleştiriyor, buna bağlı olarak eğer bir anormallik tespit ederse bunu size bildirip, rahatlamanız gerektiğini hatırlatıyor.

Kanınızdaki oksijen seviyesi birçok açıdan hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle bu özelliğin oldukça hassas olması gerekiyor. Watch S1 Pro size bu hassasiyeti verecek teknolojik özelliklere sahip bir saat diyebiliriz. Blood Oxygen Monitoringin kandaki oksijen seviyesinde herhangi bir anormallikle karşılaştığında sizi bilgilendirmesi de ayrı bir değere sahip.

Spor Hocanız derken şaka yapmıyoruz

Watch S1 Pro gerçek bir spor hocası diyebiliriz. 100’den fazla spor modu ile karşımıza çıkan bu bu modelde bisikletten yüzemeye, triatlondan kürek çekmeye kadar tüm sporlar mevcut.

Ayrıca sahip olduğu Dual-band GPS sistemi ile 5 uydudan aldığı bilgilerle antrenman kayıtlarınızı en doğru şekilde tutuyor. 3D mesafe görüntülemesiyle çıktığınız yüksekliklerin de detaylı olarak kaydını tutması da göze çarpan özelliklerden. Özellikle dağcılık ya da doğa yürüyüşlerini seven macera sever biriyseniz. 5 ATM Su geçirmez özelliği sayesinde havuzda ya da denizde saatinizi çıkartmanıza gerek kalmayacak. Fakat havuz ya da deniz için kauçuk kordon almanızı tavsiye ederiz.

Pil Ömrü

Saatin pil ömrü yeni geliştirilen çip sayesinde oldukça uzun diyebiliriz. Sahip olduğu çip daha etkili ve güçlü olmasının yanı sıra daha az pil tüketimi yapıyor. Böylelikle saatinizi her gün şarja takmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca kablosuz şarj özelliği ve tersine şarj özellikleri de oldukça başarılı. Tersine şarjı ilk defa duymuş olabilirsiniz. Bu özellik her telefonda bulunmuyor. Xiaomi akıllı telefonunuz varsa eğer tersine şarj yapıp telefonunuzdaki pilden saatinizin şarjını doldurabilirsiniz. Tabi bu her model Xiaomi telefonda gerçekleşmiyor.

Normal bir kullanında 14 gün, yoğun kullanımda 10 günlük bir şarj süresine sahip diyebiliriz. Bu süre oldukça uzun tabi rakipleriyle kıyaslandığında.

Saatinizi ödeme aracı haline getirebileceğinizi söylememiz lazım. Özellikle temassız ödemelerde kart yerine akıllı saatinizi göstermeniz yeterli. Bunun için temassız ödeme özelliği bulunan kartınızı Watch S1 Pro’ya kaydetmeniz yeterli olacaktır. Şimdilik sadece Mastercard kullananlar için. Ayrıca yapay zeka Alexa ses asistanına da saatinizden ulaşabilirsiniz. Her daim emrinizde.

Fiyat

Ne yazık ki Watch S1 Pro ülkemizde satışta değil. Yurtdışı satış fiyatı modeller arasında farklılık gösteriyor. Siyah model 299 Dolar, Klasik modelin ise 399 Dolar olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir