Yaz İçin En İyi 9 Niş Parfüm 2022

Havaların ısınmaya başlamasıyla beraber artık yaz aylarına giriş yapıyoruz. Havaların giderek ısınması bizlere güneş, bronz ten ve rahatlamayı hatırlatıyor. Yazın içimizi açan ferah, güneşli günlerinde bizi tamamlayacak olan ise seçeceğiniz yaz parfümünüz olacak.

Yaz aylarında parfüm seçiminizde çok dikkatli olmalısınız. Özellikle ağır kokulardan uzak durmanızı ve daha çok fresh, akuatik ve çiçeksi kokulara yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Her ne kadar kalıcılık konusunda kış parfümleri kadar etkili olmasalar da yaz aylarında sizi tamamlayacak olan bu tarz kokulardır.

Yaz Ayları İçin Parfüm Tavsiyeleri Nelerdir?

Sizler için yaz aylarında kullanabileceğiniz en iyi 9 parfümü seçtik. Yaptığımız incelemelerde parfümlerin kimler tarafından tasarlandığını, notalarını ve içeriklerini özenle inceledik.

  1. JO MALONE LONDON SEA DAFFODIL COLONGE

Sea Daffdodil, Jo Malone London tarafından 2022 başında kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bu harika akuatik kokunun arkasındaki isim ise Alexis Dadier. Bu parfümde Ylang-ylang ağacının ve deniz nergisinin egzotik birleşimi, yumuşak ve rahatlatıcı bir koku yaratıyor.

Üst notlarda mandalina ve pembe karabiber (pink pepper) etkisini hemen hissedeceksiniz. Bu noktadan sonra orta notalara gelindiğinde Ylang-Ylang ağacının ve deniz nergisinin harika kokusu etrafınızı saracak. Temel notalarda ise sandal ağacı, vanilla ve vetiver ile tatlı bir yolculuğa çıkacaksınız.

Fiyat performans olarak nasıl?

Sea Daffodil, harika bir tasarıma sahiptir. Fakat bu güzel kokunun kalıcılığı ve fark edilebilirliği çok güçlü değil. Bu nedenle gün içinde kokunuzu tazelemenizde fayda var. Buna rağmen fiyat performans açısından bakıldığında ödediğiniz fiyatın hakkını veriyor.

Huzur dolu harika bir plajda sıcak ve güneş bir gün kokusunu üstünüzde taşımak için tasarlanmış bu harika kokuyu denemenizi öneriyoruz.

Notalar: Mandalina, pembe karabiber, ylang-ylang, deniz nergisi, sandal ağacı, vanilya, vetiver

  1. Yves Saint Laurent, Libre Eau de Toilette

Libre Eau de Toilette, Yves Saint Laurent tarafından 2021 yılında kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bu güzel çiçeksi kokunun arkasındaki isimler ise ünlü tasarımcılar Anne Flipo ve Carlos Benaim. Kokunun üst notalarında lavanta, bergamot ve mandalinanın inanılmaz birleşimini fark edeceksiniz. Orta notalara geçildiğinde ise portakal çiçeği ve yasemin çayı kokularıyla karşılaşacaksınız. Bu noktadan sonra ise temel notalarda daha tatlı kokular olan misk, vanilya ve amber birleşimini hissedeceksiniz.

Fiyat performans olarak nasıl?

Libre Eau de Toilette, kalıcılık ve farkedilebilirlik açısından orta üst segmentte olduğu belirtilmiştir. Ayrıca kullanıcı yorumlarında da bu şekilde belirtilmiştir. Ayrıca fiyat performans açısından oldukça tatmin edici bir parfümdür.

Notalar: lavanta, bergamot, mandalina, portakal çiçeği, yasemin, vanilya, amber, misk

  1. Kilian, Roses on Ice

Roses on Ice, Kilian tarafından parfüm severlerin beğenisine sunuldu. Bu aromatik koku 2020 yılında piyasaya çıktı. Roses on Ice parfümünün arkasındaki isim ise Frank Voelkl. Roses on Ice’da harika akuatik nüanslar için tazeleyici ve salatalık eklenmiş sert gin kokteyl birleşimi belirlenmiş. Ayrıca çiçeksi yumuşaklık gül taç yaprakları ile sağlanmış. Tüm bunlara ek olarak parfümdeki ilgi uyandırıcı kremsilik ise sandal ağacı ile misk kokusunun birleşimiyle karşımıza geliyor.

Parfümün üst notalarında salatalık, ardıç meyvesi ve ıhlamur sizi karşılıyor. Zaman içerisinde orta notalara geçildiğinde ise gül kokusunu sizi sarıyor. Ayrıca temel notalarda misk ve sandalağacı var.

Fiyat performans olarak nasıl?

Kullanıcı yorumlarına göre parfümün kalıcılığı ve fark edilebilirliği orta üst segmenttedir.  Unisex olarak kullanılan parfümün fiyatı ise gerçekten yüksek. Fakat buna değecektir.

Son olarak belirtmek gerekirse Roses on Ice harika bir yaz parfümüdür. Özellikle tazelik ve sofistike parfümleri seven kişiler için mükemmel bir seçim.

Notalar: Salatalık, lime limon, ardıç meyvesi, gül, misk, sandalağacı

  1. Estee Lauder, Tender Light Eau de Parfum

Tender Light, Estee Lauder tarafından 2021 yılında kullanıcıların beğenisine sunuldu. Parfümün arkasındaki isim ise Shyamala Maisondieu. Tasarımcı bu parfümün ilham kaynağını Çin Yaz Sarayı olduğunu belirtmiş. Parfümün üst notlarında yeşil çayı bulunuyor. Orta notalarda bergamot ve temel notalarda Tuskana süseni kokusunu hissediyorsunuz.

Tender Light, yumuşak ve rahatlatıcı harika bir yaz kokusudur. Bergamot ve yeşil çayının muhteşem birleşimi ise taze, ferahlatıcı bir his uyandırıyor. Bunu Toscanı süseninin hafif tatlı kokusu eklendiğinde kendinizi Çin Saraylarındaki o tarihi bahçelerde yürüyor gibi hissedeceksiniz.

Fiyat performans olarak nasıl?

Kullanıcı yorumlarına göre kalıcılık ve fark edilebilirlik açısından orta düzey olarak sınıflandırılabilir. Fiyat performans açısından ise makul bir seviyededir.

Notalar: Yeşil çay, bergamot, tuskana süseni

  1. S. & Durga Grapefruit Generation Eau de parfüm

Grapefruit Generation, DS&Durga tarafından 2021 yılında kullanıcıların beğenisine sunuldu. Turunçgil aromalı bu mükemmel parfümün arkasındaki tasarımcı ise David Seth Moltz. Parfümün üst notalarında greyfurt ve karaağaç bulunuyor. Bu noktadan sonra orta notalara inildiğinde paradisone, sümbül ve alıç kokularının birlikteliği sizi karşılayacak. Son aşama olan temel notalarda ise greyfurt, doğal misk ve mantar meşesi kabuğu kokusuyla tanışacaksınız.

Taze greyfurt, çiçek ve misk kokularını birleştiren bu canlı ve neşe saçan parfümde aynı zamanda farklı kokuları da deneyimleyeceksiniz. Özellikle gümüş notaları ve mantar meşesi kabuğu etkileyici nüanslar olarak karşınıza çıkacak.

Fiyat performans olarak nasıl?

Kullanıcı yorumlarına göre kalıcılık ve fark edilebilirlik orta seviyede. Unisex olarak kullanılabilen bu parfümün fiyatı ise biraz yüksek diyebiliriz. Buna rağmen Grapefruit Generation, artistik niş kokuları seven kişiler için en iyi narenciye kokulu yaz parfümü olabilir.

Notalar: Greyfurt, karaağaç, sümbül, alıç, misk, mantar meşesi kabuğu

6. Mugler Angel Nova EAU de toilette

Mugler tarafından kadınlar için yaratılan çiçeksi meyveli koku Angel Nova kokusunun arkasındaki isim Sonia Constant, Louise Turner ve Quentin Bisch. 2021 yılında piyasaya sürülen bu parfümün üst notalarında Çin kirazı ve bergamot kokuları var. Buna ek olarak orta notalara inildiğinde bizi gül ve manolya kokuları karşılıyor. Son olarak temel notalarını ise Virginia Sedir Ağacı ve misk kokuları oluşturuyor.

Lezzetli Çin kirazı ve bergamotun narin gül ve manolya çiçekleriyle birleşimi ortaya cezbedici ve yaramaz bir koku çıkartıyor. Sedir ağacı ve misk ise kokuya derinliğini ve yumuşaklığını veriyor.

Fiyat performans olarak nasıl?

Kullanıcı yorumlarına göre kalıcılık ve fark edilebilirlik orta düzeydedir. Kadınlar için tasarlanmış bu parfüme fiyat performans açısından bakıldığındaysa makul seviyede diyebiliriz.

Angel Nova sıcak yaz günlerini ve gecelerinde fark edilmek isteyen kadınların için en iyi yaz parfümlerinden biri olarak listemize giriyor.

Notalar: Çin kirazı, bergamot, gül, manolya, sedir ağacı, misk

  1. Chanel, Paris-Riviera eau de toilette

Chanel tarafından 2019 yılında parfüm severlerle buluşturulan Paris-Riviera çiçeksi meyveli kokusuyla ön plana çıkıyor. Bu harika yaz kokusunun arkasındaki isim ise Oliver Polge. Parfümün üst notalarında çiçekler, narenciyeler ve portakal kabuğu var. Ayrıca Orta notalara geçildiğinde portakal çiçeği ve yasemin bizi karşılıyor. Son olarak temel notaları ise kadeh çiçeği ve sandal ağacı oluşturuyor.

Zarif ve feminen bir koku olan Paris-Riviera etrafınızda portakal çiçeklerinin, yaseminin ve diğer narenciye kokularından muhteşem bir bahçe yaratacaktır. Ayrıca sandal ağacı ve kadeh çiçeği de kokunun yumuşamasını ve tatlanmasını sağlayacaktır.

Fiyat performans olarak nasıl?

Kullanıcı yorumlarına göre kalıcılık ve fark edilebilirlik olarak orta seviye bir parfümdür. Unisex olarak da kullanılabilen parfümün fiyatı da makul seviyededir.

Özellikle Akdeniz’de güneşli bir günde rahatlama hissiyatı veren bu parfüm yaz ayları için tasarlanmış en iyi Chanel kokusu olarak karşımıza çıkıyor.

Notalar: Çiçekler, narenciye, portakal kabuğu, portakal çiçeği, yasemin, benzoin ve sandalağacı

  1. Valentino Donna Born In Roma Coral Fantasy

Valentino firması tarafından 2022 yılında tasarlanan Valentino Donna Born In Roma Coral Fantasy, canlandırıcı meyveli ve çiçeksi notalarıyla kendisini gösteriyor. Bu harika kokunun arkasındaki isimler ise Nadege le Garlantezec ve Jacques Huclier. Parfümün üst notalarında kivi ve Brezilya portakalı kendine yer ediyor. Ayrıca bu noktadan sonra orta notalara inildiğinde ise sizi gül, Hint yasemini ve misk-i amber karşılıyor. Buna ek olarak alt notalarda ise beyaz misk ve Teksas sedir ağacının yumuşak kokusu kendini gösteriyor.

Fiyat performans olarak nasıl?

Kullanıcılar tarafından kalıcılık ve fark edilebilirlik olarak orta düzey olarak sınıflandırılmıştır. Ancak fiyat olarak ise orta-üst düzeydedir.

Özellikle taze tatlı kokuları seven kadınlar için en iyi yaz parfümlerinden biri olarak listemizde bulunmaktadır.

Notalar: Kivi, Brezilya portakalı, gül, Hint yasemini, misk-i amber, sedir ağacı, beyaz misk

  1. Byredo, Sundazed Eau de Parfum

Sundazed, Byredo tarafından 2019 yılında parfüm severlerin beğenisine sunuldu. Bu parfümü Jerome Epinette tasarladı. Üst notalarında mandalina ve Kaliforniya limonu birleşimi var. Ayrıca orta notalarda portakal çiçeği ve arap yasemini olarak bilinen jasmine sambac bizi karşılıyor. Finalde alt notalara inildiğinde ise pamuk şeker ve beyaz misk bizleri bekliyor.

Mandalina, limonun ve portakal çiçeğinin ferah kokulu atmosferi ile pamuk şekerin tatlı dünyasının farklılıklarına rağmen ortaya çıkardığı ahenge hayran olacaksınız.

Fiyat performans olarak nasıl?

Kullanıcılar tarafından kalıcılık ve fark edilebilirlik olarak orta-üst düzey olarak sınıflandırılmıştır. Unisex olarak tasarlanan Sundazed fiyat olarak orta-üst seviyededir.

Sundazed, yaz aylarının en iyi niş parfümlerinden biridir. Eğer tek hissetmek istediğiniz güneş, rahatlama ve biraz şeker ise mutlaka denemelisiniz.

Notalar: Mandalina, limon, portakal çiçeği, arap yasemini, pamuk şeker, beyaz misk

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir